04 Kasım 2008

Generic Host Process Hatası

Kişisel Yorum Ekle

Geçtiğimiz birkaç haftadır okulumdaki laboratuarımdaki bir bilgisayar donup duruyordu, bir hata da vermiyor, öylesine sessizce ruhunu teslim ediyordu. Dünden beri okuldaki iki laboratuardaki bilgisayarlara bir haller oldu, birçoğu "svchost.exe naneyi yedi, kapatayım mı?" şeklinde ya da "Generic Host Process.." diye bir hata gösterip, ya donuyor ya da zoraki çalışmaya devam ediyor. Nasıl bir iştir anlamadık, bir lab'ın yarısına SP3 kurduk, test ediyoruz, eğer sorun devam etmezse ne ala, devam ederse uğraştıracak sanırım. Çözümle ilgili çeşitli kaynaklarda birşeyler sunulmuş eğer SP3 çözüm olmazsa, onları deneyeceğiz. Ancak anlamadığımız, neden durup, dururken böyle oldu, bilgisayarlarda deepfreeze kurulu, son zamanlarda herhangi bir değişiklik yapılmadı, ne oldu da bu bilgisayarlar kafayı yedi, diye kendimize soruyor ancak cevap bulamadık henüz. Sizin bir cevabınız var mı? Bu hataya karşı ne yaptınız?


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=465.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“Generic Host Process Hatası” yazısı için 7 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

 1. Erkan dedi ki:

  Bildiğim kadarıyla svchost.exe'ler sistemin dahili dosyalarının çalışmasını sağlar. Bunları bölerek daha verimli kullanmayı amaçlar. Aslında daha ayrıntılı bilgi şurda var
  http://support.microsoft.com/?kbid=314056

  Bilgisayarınızda hangi svchost.exe nin hangi dosya tarafından kullanıldığını görmek için Başlat-çalıştır-cmd-Tasklist /SVC yazdıgımızda önümüze gelecektir.

  Ben direk svchost.exe ile ilgili dokuman gönderiyorumki sorunun hangi dahili dosyada oldugunu bulabilesiniz.

  Umarım işe yarar.

 2. PC DOKTOR dedi ki:

  Arkadaşım aynı sorun bende de vardı. Okumadığım forum ve makale kalmadı.SP3 e geçtikten sonra başladı. Generic Host Processor hatası veriyordu.Dosya Paylaşımını kapatıyordu.Ses Kartını yok ediyordu. Çözüm ;
  SP2 ye geçmek. Tek çözüm bu. Allah yardımcın olsun.
  Kolay gelsin.

 3. Yakup Gövler dedi ki:

  Bizimkiler zaten sp2'li yine de alıyoruz, zaten sorunun temelinde sp2 yatıyor diye sp3'e geçtik o da çözüm olmadı. Ne yapacağımızı biz de şaşırdık. Birkaçını formatlayıp, tekrar kurulum yaptık. Çözüm olup, olmadığını bekliyoruz.

 4. Tahir dedi ki:

  Merhaba aynı sorun bizim cafede de var işin tuhaf ı sadece anamakinemde yapıyor bi de laptop u evde normal kullana biliyorum fakat cafede ki ağa taktığımda oda sorun verio ve hepsi SP2 Tahminim 2 sinde de VİA ses kartı var ondan olabilir mi acaba?

 5. Yakup Gövler dedi ki:

  Problem için ne yazık ki bir çözüm bulamadık. Hatanın çeşitli nedenleri var. Bunlardan bazıları güvenlik duvarının açık olmaması, bazi virüsler (linkage gibi bir ismi vardı), bazı ses sürücüleri (daha çok realtek) SP2 güncellemesi vs.
  Kendi okulumuzdaki problemin virüsten kaynaklandığını düşünüyoruz, bu nedenle bütün bilgisayarlarda sistemi yeniden kurduk ama sanırım öğrencilerin USB disklerinden virüsün gelmesi nedeniyle hala problemle boğuşuyoruz. Ağdaki bir bilgisayarda olsa bile diğerlerini etkiliyordu. Ama buna bir çözüm bulamadık. Anlayacağınız kelin ilacı olsa kendine sürecek ama ne böyle bir ilaç var ne de hastalığın adı var.

 6. Bekir dedi ki:

  Selamun Aleyküm Öncelikle ArkadasLar Sp2'de Alınan Generic Host process for win32 hatasına kesin çözüm;Microsot'un Çıkardığı pack'tır.Bu adresten bu pack;'i indirebilirsiniz
  http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=a87b44b9-7a6a-49b6-bd89-afad4e049c48&displaylang=en ; Sizin Sorununuz Haloldu ama aynı sorun bendede var ve cözemiyorum.Neden derseniz ben sp3 kullanıyorum :(:

 7. SinanDC dedi ki:

  SP3 ü bilgisayarınızdan kaldırıp eksik güncelleştirmeleri ve fix i kurup sp3 ü tekrar kurabilirsiniz. bunun haricinde

  1. olarak
  HKEY_LOCAL_MACHINE - System - CurrentControlSet - Services - NetBT - Parameters
  TransportBindName de ki standart değeri sıfırlayabiliriz.

  2. olarak HKEY_LOCAL_MACHINE - software - microsoft - Ole de EnableDCOM 'un değerinide N yapabiliriz.

  sorun pek çok durumda, farklı etkenlerle gelişebildiğinden sabit bir çözüm yok.

  genel olarak hataya sebep olduğu kabul edilen 445 ve 135 no lu portları bu şekilde ilgili hizmetlerin kayıt girdilerini değiştirerek kapatabiliriz. bundan sonuç alamazsanızda diğer çözümlere yönelmek durumundasınız.