11 Ağustos 2009

Gelişmiş Son Yazılar Bileşeni

WordPress Yorum Ekle

WordPress'te hemen her site yan menüsünde benim gibi son yazılarını gösteriyor. Bence sadece başlıkları göstermek yeterli olsa da bazılarına bu yeterli gelmeyebiliyor. Bu kişiler için birçok ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde son yazılarını gösterebilecek bir bileşen hazırladım.
Bileşenle temel olarak, son yazıları başlıklar halinde gösterebilirsiniz. Başlıkların yanında uzunluğunu kendinizin belirlediği şekilde yazı özetini gösterebilirsiniz. Eğer yazılarınızda önizleme resimleri için bir özel alan kullanıyorsanız, bu resmi istediğiniz boyutlarda yazı başlıklarının solunda gösterebilirsiniz. İsterseniz son yazı listesini belirlediğiniz kategori ya da kategorilerden alabilir ya da aktif olan kategoriden yani ziyaretçi A kategorisine tıkladığında A kategorisindeki son yazıları, B kategorisindeki bir yazıya tıkladığında B kategorisindeki son yazıları gösterebilirsiniz.

Kurulum

 • Eklentiyi kullanabilmek için WordPress 2.8 ve üzeri bir sürüme sahip olmanız gerekmektedir. Önceki sürümlerde bileşen olarak kullanamazsınız.
 • Eklentiyi yazımın sonundan indirin. Sıkıştırılmış dosya içerisindeki "gelismis-son-yazilar" klasörünü, sitenizin "wp-content/plugins" klasörüne yükleyin.
 • Yönetim paneli/Eklentiler bölümünden "Gelişmiş Son Yazılar Bileşeni" eklentisini etkinleştirin.
 • Yönetim paneli/Görünüm/Bileşenler bölümünden "Gelişmiş Son Yazılar" bileşenini yan menünüze ekleyip, ayarlarını istediğiniz gibi yapın.
 • Eğer temanız bileşen destekli değilse Kullanım başlığı altındaki açıklamaları okuyunuz.

Kullanım

Temanız bileşen destekli değil ise aşağıdaki kodları temanızda uygun yerlere ekleyerek, son yazılarınızı istediğiniz gibi listeletebilirsiniz.

 1. <?php if (function_exists('yg_sonyazilar')) { ?>
 2. <li><h2>Son Yazılar</h2>
 3.  <ul>
 4.  <?php
 5.   $parametreler = array(
 6.     'limit' => 10,
 7.     'ozet'=>60,
 8.     'kat'=>'5, 10',
 9.     'aktifkat' => 1,
 10.     'ozelalan' =>'thumbnail',
 11.     'gen' => 48,
 12.     'yuk' => 48
 13.   );  
 14.   yg_sonyazilar($parametreler);
 15.  ?>
 16.  </ul>
 17. </li>
 18. <?php } ?>

Fonksiyonda kullanabileceğiniz parametreler ve anlamları şunlar.
limit - Gösterilecek yazı sayısı, en fazla 20 olabilir.
ozet - Yazının özetinin karakter uzunluğu. 0 (sıfır) olursa özet gösterilmez.
kat - Yazıların alınmasını istediğiniz kategorilerin ID'leri. ID'ler virgül ile ayrılarak yazılmalı.
aktifkat - Yazıların aktif kategorilerden alınıp, alınmayacağı. 0 veya 1 değeri alabilir.
ozelalan - Yazıların ön izleme resimlerini göstermek için kullanacağınız özel alanın adı. Belirtmezseniz ön izleme resimleri gösterilmez.
gen - Ön izleme resminin genişliği. Varsayılan 48.
yuk - Ön izleme resminin yüksekliği. Varsayılan 48.
Koddaki parametreler ile son yazıların, 10 tanesi, 60 karakterlik özetleriyle, 5 ve 10 ID'li kategorilerden alınacak, eğer bir kategoriye tıklanırsa da o kategoriden yazılar alınacak, yazıların thumbnail isimli özel alanındaki ön izleme resimleri de 48x48px boyutlarında gösterilmesi sağlanmaktadır. Parametre değerlerini kendinize göre yukarıdaki açıklamalar ışığında belirleyerek kullanabilirsiniz.

Bileşenin Görünüm/Bileşenler kısmındaki ayarları aşağıdaki gibi görünmektedir.

Bileşenin ayar penceresi
Bileşenin bu ayarlarla sitedeki görünümü.

Bileşenin sitedeki görünümü
Bileşen ayarlarından özet kısmı için 60 karakter girilmiş durumda, bileşenin sitedeki görünümü.

Bileşen ayarlarından 'thumbnail' isimli özel alanın 48x48px boyutlarında ayarlanmasıyla bileşenin sitedeki görünümü.

Gördüğünüz gibi ön izleme resimleri girilmemiş olan yazılarda resimler gösterilmemektedir. Resimleri daha biçimli hale getirmek için temanızın style.css dosyasında .gelismis-son-yazilar CSS sınıfını kullanarak listeyi biçimlendirebilirsiniz. Örneğin style.css dosyanıza aşağıdaki kodu eklerseniz;

 1. .gelismis-son-yazilar li a img {
 2. float:left;
 3. margin-right: 5px;
 4. }

aşağıdaki gibi bir görüntü elde edersiniz. Benzer bir biçimlendirmeyle listeyi istediğiniz gibi biçimlendirebilirsiniz.

İndir

Eklentiyi aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.
Gelişmiş Son Yazılar Bileşeni


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=981.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“Gelişmiş Son Yazılar Bileşeni” yazısı için 8 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

 1. hakan dedi ki:

  benim temada buna benzer bir özellik var ama bu eklenti daha gelişmiş. emeğine sağlık, teşekkürler

  @eylültoprak

  zaten thumnail yoksa boş bırakıyor ama ilk resmi çekecek şekilde ayarlanabilir. bunu da yakup hocam yapabilir sanırım. eklentiye, ilk resmi çek veya thumnail kullan diye bir seçenek ekleyebilir sanırım 🙂

 2. hakan dedi ki:

  hocam aklıma gelmişken; senin rastgele yazılar eklentini de bu şekilde gelişmiş hale getirsen güzel olurdu (thumnail den bahsediyorum)

 3. TanerKaymaz dedi ki:

  Yakup hocam bileşeni sorunsuz bir şekilde uyguladım temanın bileşen desteği çalışmadığı için kod ile sidebara ekledim yanlız bileşeni biraz daha sol tarafa almam lazım cünku sidebarda çirkin durdu zaten solda duruyor ama biraz daha sola almam lazım bunu nasıl yaparım acaba aşşağıdaki linkten bakabilirsiniz nasıl durduguna ayrıca Teşekkürler

  http://i28.tinypic.com/orjmlw.png

 4. TanerKaymaz dedi ki:

  hocam eklenti index'teyken düzgün ama yazının içine girince bazı son yazılar kayboluyor neden oluyor acaba

 5. Yakup Gövler dedi ki:

  @hakan, rastgele yazılar eklentisi güncellendi.

 6. Yakup Gövler dedi ki:

  @TanerKaymaz, eklentide bahsettiğiniz şekilde bir hataya rastlamadım. Eğer eklentiyi, aktif kategoriden yazıları alacak şekilde ayarladıysanız, bu durumda tekil yazıda yazının kategorisindeki son yazıları listeleyecektir.
  Eklentiyi kod yazarak kullanıyorsanız, "aktifkat" parametresini 0 yapınız.

 7. hatice dedi ki:

  MERHABALAR HOCAM ÇOCUK GELİŞİMİ MEZUNUYUM AÇIKÖĞRETİM ÇOCUK GELİŞİMİ DÜŞÜNÜYORUM GEÇEN SENE 305 PUANIM VARDI VE BU BÖLÜM EN SON 310 DA KALDI BEN DERSANEYE GİTMİYORUM VE KENDİM EVDE ÇALIŞARAK BU PUANI ALDIM AMA MALESEF OLMADI BU SENE TEKRAR KENDİM HAZIRLANACAGIM AMA ESKİ SİSTEME GÖRE 2. BÖLÜMDEN BİZ SORUMLU DEGİLDİK AMA ŞİMDİ DE SORUMLU DEGİLİZ SANIRIM YANİ YGS YE GİRMEM YETERLİ SANIRIM BANA NASIL BİR YOL TAKİP EDECEGİM HAKKINDA YARDIM EDİN VE YAŞIM 26 İNŞ BU SENE YAPABİLİRİM...

 8. Yakup Gövler dedi ki:

  @hatice, açıköğretimdeki çocuk gelişimi değil, okul öncesi öğretmenliğidir. Sadece YGS'ye girmeniz ve YGS-5 puan türünden yeterli puan almanız (daha doğrusu alabildiğiniz kadar çok) gerekiyor. YGS-5 puan türü eski EA-1'de tekabül etmekte yani Türkçe matematik ağırlıklı hesaplanacak olan bir puan türü. Daha fazla çalışıp, kazanmaktan başka çareniz yok.
  Buradaki yazımı ve yazının sonundaki diğer yazılarımı inceleyerek, ne yapmanız gerektiğine dair bilgi edinebilir, sistemi daha iyi tanıyabilirsiniz.