30 Kasım 2008

Gelişmiş Etiket Bulutu Bileşeni v2.1

WordPress Yorum Ekle

Etiket bulutunuzu özelleştirebilmeniz için daha önceden "Gelişmiş Etiketler Bileşeni v1.1" bileşenini yayınlamıştım. Yeni sürümde WordPress'in etiket bulutundaki en önemli eksikliklerden biri olan etiketlerin rastgele seçilmesi işleminin eksikliği giderilmiştir. Artık etiket bulutunuz, yazı sayısı en çok olanları değil, etiketleri rastgele seçip de gösterebilecek. Ayrıca eğer etiket arşiviniz varsa ona da bulutunuz altında bağlantı verebileceksiniz. Bileşenin 2.0 versiyonunu kullananlar lütfen yeni sürüme yükseltsinler.
Kurulum ve Kullanım:

 1. Uyarı: Daha önce bileşenin v1.0 sürümünü indirenler, yeni sürümü (v2.1) kullanmak istemiyorlarsa v1.0 sürümündeki bir bug için burayı incelesinler.
 2. Bileşeni sayfa sonundan indirin.
 3. Sıkıştırılmış dosya içerisindeki 'gelismis-etiketler' klasörünü dosyalarıyla birlikte /wp-content/plugins klasörüne upload edin. Sadece 'yg-gelismis-etiketler.php'dosyasını upload etseniz de olur.
 4. Yönetim Paneli/Eklentiler bölümünden 'Gelişmiş Etiket Bulutu' eklentisini etkinleştirin.
 5. Tasarım/Bileşenler bölümünden bileşeni yan menünüze ekleyip, istediğiniz şekilde ayarlarını yapın, değişiklikleri kaydedin.
 6. Eğer Bileşen (Widget) yapısını kullanmıyorsanız, buradaki yazımda bahsettiğim wp_tag_cloud fonksiyonunun parametreleriyle ('rsec' ve 'tagspage_id' hariç) aynı olan yg_tag_cloud fonksiyonunu aşağıdaki gibi yan menünüze ekleyiniz, tabi ki parametreleri değiştirerek düzenleyiniz:
 1. <li><h2>Etiket Bulutu</h2>
 2.   <ul>
 3.     <?php
 4.        $parametreler = array(
 5.           'smallest' => 8,
 6.           'largest' => 22,
 7.           'unit' => 'pt',
 8.           'number' => 45,
 9.           'format' => 'flat',
 10.           'rsec' => 1, //rastgele seçmesi için 1 olmalı (0 normal çalışma)
 11.           'orderby' => 'name',
 12.           'order' => 'ASC',
 13.           'exclude' =>'',
 14.           'include' =>'',
 15.       'tagspage_id' => 2 //Etiketler sayfası ID'si. 0 = sayfa yok
 16.     );
 17.       yg_tag_cloud( $parametreler );
 18.     ?>
 19.   </ul>
 20. </li>

Bileşen, bileşenler bölümünde aşağıdaki resimdeki gibi görülecek. Ayarları uygun şekilde şekilde değiştiriniz, etiketleri rastgele seçmek için bileşenin ayarlarından 'Etiketleri Rastgele Seç' seçeneğinin seçili hale getirin.
Etiket arşivi sayfanız varsa ve buna bir bağlantıyı ('Tüm Etiketler') etiket bulutunun altına eklemek için sayfanızın ID'sini bileşenin ilgili kutusuna yazınız. 'Tüm Etiketler' bağlantısını biçimlendirmek için style.css dosyanıza 'alltags_link' sınıfını ekleyip, gerekli biçimlendirmeleri yazınız.

Gelişmiş Etiket Bulutu v2.1 Bileşen görünümü

Gelişmiş Etiket Bulutu Bileşeni Yan Menünüzde

Not: Eklenti WP 2.7 Beta 3 sürümünde yazıldı. WP 2.7 Beta 3 ve 2.6.3 sürümünde test edildi ancak WP 2.3'ten sonraki bütün sürümlerle de çalışacağını düşünüyorum. Eklentide karşılaştığınız problemleri yorum yazarak bildirebilirseniz sevinirim.

İndir

Gelişmiş Etiket Bulutu Bileşeni v2.1


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=398.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“Gelişmiş Etiket Bulutu Bileşeni v2.1” yazısı için 35 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

 1. eylultoprak dedi ki:

  Şu eklentiyi ne kadar çok bekledim bilemezsin. Ellerine gönlüne sağlık tekrar çok teşekkür ederim. Ayrıca İngilizce olan yazıda Sidebar'a eklenecek kod o yazıda mevcut değil bilginize..

 2. Yakup Gövler dedi ki:

  Desteğin için ben teşekkür ederim. İngilizce yazıyı düzenledim, gerekli eklemeyi yaptım.
  WordPress.org eklenti dizinine eklenti eklemek de muammaymış. Şu eklenti işi onaylansın, bunun nasıl yapılacağı ile ilgili de bir yazı yazayım diyorum. Türkçe kaynak bulamadım, İngilizce bir yazı buldum da ne yapacağımı öğrendim. Yazıda bazen onayın bir hafta sürebileceği söyleniyor ki bu gerçekten can sıkıcı.

 3. eylultoprak dedi ki:

  Hocam valla php bilmeyi (mysql, css vs vs de =) çok istiyorum. Keşke olsa da bende böyle eklenti yazsam. Aslında eklenti yazılması gereken bir sürü olay var. Yada daha kapsam bu işin php ile nasıl döndürüleceği hakkında. Bu iş işin hem fırsatım var hem severek yapıyorum.. Yerinde olsaydım keşke.. =)

  Bunu yanında yazdığın her yazının bir yararı var eminim.. O yazında çok tutar..

  Ayrıca bir konu hakkında fikrini almak istiyorum. Mesela tract dizininde wordpress'in değişikliği gösteren sayfaları var biliyorsun. Mesela ben bir programla öyle birşey yapabilir miyim bu konu hakkında araştırma yaptım ama sağlıklı bir sonuça ulaşamadım.

  Kısaca şunun gibi birşey biliyor musun.
  http://trac.wordpress.org/wiki/WikiStart?action=diff&version=25

 4. Yakup Gövler dedi ki:

  Trac sistemi açık kaynak bir projmiş ve http://trac.edgewall.org/ adresinden indirilip, destek alınabiliyormuş.
  Sanırım sunucuya kurulan bir eklenti gibi birşeymiş. İncelemek lazım.

 5. hakan dedi ki:

  hemen kullanmaya başlıyorum,teşekkürler

 6. hakan dedi ki:

  hocam , çok vaktinizi alıyorum kusura bakmayın ama son bir ricam var,ilgilenirseniz sevinirim:

  şimdi gösterilmeyecek etiketler kısmına , etiket isimlerini yazsak olur mu ?idleri yönet kısmından bulabilir ama aslında benim yapmak istediğim şey şu :

  örneğin şu şekilde etiketler olduğunu varsayalım

  google yakupgovler,google govler,google yakup,google blog

  ben gösterilmeyecek etiketler kısmına google yazdığım zaman,içinde yukarıdaki etiketlerin hiçbiri görünmesin. yani etikette google kelimesi geçiyorsa o etiket sidebarda görünmesin.tabi google kelimesi sadece örnekti.

  bunu yapmamız münkün mü ? münkünse nasıl ? teşekkürler

 7. Yakup Gövler dedi ki:

  Ne yazık ki bileşenimin ve WP'nin yapısı bunu sağlamıyor. Yeni bir tasarım yapmak gerekiyor.

 8. sonsuz dedi ki:

  Selamlar, öncelikle elinize sağlık yaptığınız eklentiyi kullanmaya başladım bile. Fakat şunu sormak istiyorum. Tüm etiketlerin görünmesi için (etiket eklendikçe otomatik artacak) bir parametre yada kod var mı?

  Teşekkür ederim

 9. Yakup Gövler dedi ki:

  Gösterilecek etiket sayısı ayarına 200-300 gibi bir değer girin. Buradaki zaten gösterilecek maksimum etiket sayısını gösteriyor.

 10. sonsuz dedi ki:

  Teşekkürler,
  Wordpress ile ilgili çalışmalara bende başlamayı düşünüyorum. Şimdilik drupal ve joomla ile ilgilendim, ama son zamanlarda wordpress te ilgimi çekmeye başladı.

  Şu sıkışık zamanımdan kurtulduğumda yardım etmeyi çok isterim, kolay gelsin iyi çalışmalar.

 11. eylultoprak dedi ki:

  Bir problemle daha karşı karşıyayız =)

  WordPress sürümümüz 2.7-beta3-9841 bütün eklentileri etkinsizleştirip default tema da denedim ama herhangi bir sonuç alamadım bu hangi inşa sürümünden sonra oldu bilemiyorum belki de 2.7 sürümüne geçtikden sonra yada inşa yükseltmelerinde ama şuan fark ettim ki linklerin üzerine gelince ana sayfa ise oranın linkini yazı içerisinde ise yazının linkini veriyor.

  Bilgirmekten mutluluk duyarım =)

 12. Yakup Gövler dedi ki:

  @eylultoprak, WP 2.7 ile birlikte sistem değişmiş. Öncekinde kolay bir şekilde bulut oluşturuluyordu, şu ankinde biraz karmaşık, çözdüğümde güncelleyeceğim, aslında stabil sürümden sonra güncellenmiş halini yayınlasam iyi olur diye düşünüyorum ama bakalım.

 13. eylultoprak dedi ki:

  Geçici bir güncelleme yayımlarsan sevinirim =)
  Şuan ki sürümüm 2.7-beta3-9889 Böyle birşeyi bende tahmin etmiştim ama sadece tahmin kısa süre de çözersin umarım ve eminim teşekkür ederim görüşürüz hocam.

 14. Yakup Gövler dedi ki:

  @eylultoprak, eklentiyi güncelledim. Hem WP 2.6.5 ile hem de WP 2.7 Beta 3 ile çalışmaktadır.

 15. afacan dedi ki:

  peki bu eklenti serveri kasarmı mesela 10k hitli bir sitede aşırı cpu yermi?

 16. engin dedi ki:

  Hocam Simple Tags Eklentisini Kullanmaktayım, demem şu en az kayıpla bu eklentiye nasıl geçerim yardımcı olursanız sevinirim.

 17. Yakup Gövler dedi ki:

  Öncelikle bu bir eklenti değil, bu bir bileşen. WP'nin kendi dahili etiketleme sistemini kullanarak, yazıların etiketlerini istediğiniz şekilde yan menüde göstermenizi sağlıyor.
  @afacan, eğer rastgele etiket seçme özelliğini kullanmazsanız bu durumda WP'nin standart etiket bileşeni kadar kaynak tüketecektir. Rastgele etiket seçmede ise durum belki değişebilir ancak bundan da emin olunamaz.
  @engin, daha önce simple tag eklentisini kullanmadığımdan bu sorunuza kesin bir cevap veremeyeceğim. Bileşenim WP'nin dahili etiketleme sistemini kullanıyor. Bu sistem WP 2.3 sürümünden itibaren WP'de bulunmaktadır. Eğer sizin yapmak istediğiniz simple tags eklentisindeki etiketleri WP'ye aktarmak ise bu durumda, sitenizin yönetim panelindeki Yönet/İçe Aktar menüsünü kullanarak, gelen aktarma listesinden Simple Tagging başlığını tıklayarak etiketleri aktarmayı deneyebilirsiniz. Bunu denemeden önce elbetteki bütün sitesinizin, veritabanınızın yedeğini almanızı öneririm.

 18. samet dedi ki:

  Merhaba Yakup Bey,

  Gelişmiş Etiket Bulutu için tşkler. Size danışacağım bir konu var. Eğer yardımcı olursanız sevinirim. Googledan gelen aramaları wordpress veritabanına etiket olarak ekleyen bir puling varmı. Aradım bulamadım yada ismi internette farklı. Sizin bilginiz vardır. Yardımınızı bekliyorum. Kolay gelsin.

 19. Yakup Gövler dedi ki:

  Bahsettiğiniz gibi bir eklentiye rastlamadım. Böyle bir eklentinin de faydalı olacağını sanmıyorum çünkü, etiket eklendiğinde bu etikete ait bir yazı olmayacağından etikete tıklandığında sonuç bulunamadı hatası alınacaktır. Ama mesela şöyle bir eklenti daha çok işinize yarayabilir; gelen aramaları veritabanına kaydetse, bunları etiket gibi gösterse ve bunlara tıklandığında sitenin arama motoru gibi arama yapsa daha iyi olabilir. Şu an zamanım yok, daha fazla yardımcı olamayacağım mart ayı sonuna kadar doluyum, o zamana kadar işinizi halledemezseniz görüşelim.

 20. samet dedi ki:

  Teşekkürler Yakup Bey, evet şuan dolu olmanız kötü. Sanırım bu dediğiniz fikri Search Meter kısmen yapıyor gibi görünüyor. Fakat site içi aramaları kayıt alıyor. Google aramalarınıda görecek yapısı olsa işimize çok yarardı. Yinede tşkler. İlerleyen zamanda görüşmek üzere.

 21. Özgür Koca dedi ki:

  etiketleri yerine; etiketin yoğunlu ile doğru orantılı h1 h2 h3 etiketlerini kullanmak örümcekler açısından daha faydalı olabilir.

 22. Aras, Samet. dedi ki:

  Merhaba,

  Teşekkürler, ( eklentilerde ) problem yaşıyordum.

 23. yartaşı dedi ki:

  yakup güzel eklenti eline sağlık fakat etiket renlerinin yeşil olmasını istiyorum hangi kodu nereye yazacağım.

 24. Cüneyt Çil dedi ki:

  mrblar etiket bulutu eklentinizi denedim güzel bir eklenti elinize sağlık.
  fakat renk ayarı yapamıyoruz bu büyük bir eksiklik. biraz kodları inceleyip düzenlemek istedim fakat ordada bulamadım. direk css den link rengimizi değiştirdiğimizdede temamızın tümüne etki ediyor.
  renk atayabilme ile bir güncelleştirme yapsanız çok iyi olacak.
  teşekkürler.

 25. ufuk551 dedi ki:

  meraba.Öncelikle eklentilerden dolayı teşekkür ederim.Yalnız ben bu eklentiyi yapamadım.Eklentiyi indirip aktif edip sidebarda gerekli yere koydum.Etiketler diye gözüküyor ama altında hiç etiket çıkmıyor.Yazılarımda etiket var ama orda göstermiyor.Sizce eksik olan nedir?

 26. Hakan dedi ki:

  Merhaba,
  Bu eklentiyi http://www.wpuzmani.com/wordpress-sayyac-google-aramalari-botu/ linkteki eklentiyle birlikte kullanmak istedim fakat bir sorunum var.

  linkteki eklenti tagları çekiyor fakat bu taglar herhangi bir konuya eklenmediği için hiçbir php kodu ile bu tagları blog sayfamda gösteremiyorum. sizin eklentinizi denedim sonuç gene aynı.

  Sorunu çözebilmemin bir yolu var mı ?

  Teşekkürler.

 27. Yakup Gövler dedi ki:

  Bahsettiğiniz eklenti sadece gelen aramaları eklenti olarak eklemekte, herhangi bir yazıya bağlamamaktadır. Dolayısıyla da bunları WP'nin fonksiyonlarıyla göstermek ve tıklandığında yazı listeletmek mümkün değil. Semih'e etiketleri yazılara ilişkilendirmesini söyledim ama o da haklı olarak bunun spam sitelerin artmasına neden olacağını söyleyerek yanaşmadı.
  Bu işi yapmak mümkün mü evet ancak herkese açık olarak yapmak zaten çöplük haline gelen interneti daha batıracaktır. Bu nedenle ben de eklentiyi geliştirmeyi istemiyorum.

 28. Biber Hapı dedi ki:

  Teşekkürler dostum çok işime yaradı...

 29. Yakup Gövler dedi ki:

  @eylültoprak, bilgisayarımda denedim, açılıyor. Senin wordpress kurulumunla ilgili birşeyler olabilir mi?

 30. jevap dedi ki:

  merhabalar eklenti çok güzel ancak 2.8.4 de sorun çıkarıyor eklenti etkinleştirdikten sonra temada dosya güncellenemiyor beyaz ekran geliyor

 31. Yakup Gövler dedi ki:

  @jevap, WordPress 2.8.4 sürümünde denedim, herhangi bir problem göremedim. Eklentiyi bileşen olarak mı yoksa yan menüye kod ekleyerek mi kullanıyorsunuz.

 32. jevap dedi ki:

  yan menüye kod ekleyerek kullanıyordum hata alınca kaldırdım aslında işime yarayan bir eklentiydi :S

 33. Oğuzhan dedi ki:

  Şu anda kuruyorum teşekkürler Yakup abi ellerine sağlık.

 34. Oğuzhan dedi ki:

  Yakup abi kurdum ancak üstüne gelmeden grimsi şeklini yapamadım nasıl yapabilirim?

 35. Yunus Yeşilmen dedi ki:

  Hocam gerçekten elinize sağlık. Genelde yazılara ayrı ayrı etiket kullandığım için yan menüde her zaman aynı etiketler kalıyordu. Eklentiniz sayesinde her defasında değişik etiketler çıkıyor ve sanıyorum ki bu SEO açısından çok daha önemli..

  Eklenti için çok teşekkürler..