25 Ekim 2008

Gelişmiş Etiket Bulutu Bileşeni

WordPress Yorum Ekle

Son zamanlarda WordPress Türkiye forumlarında etiket bulutlarıyla ilgili çok fazla soru gelmeye başladı. Birçok kişi kod bilgisi olmadığından etiket bulutunu özelleştermede problem yaşıyor. Bunun üzerine wp_tag_cloud fonksiyonunu bileşen olarak, özelleştirerek kullanabilmenizi sağlayan "Gelişmiş Etiket Bulutu" Bileşenimi yazdım. Alın da hayrını görün.
Kurulum ve Kullanım:

 1. Uyarı: Daha önce bileşenin v1.0 sürümünü indirenler lütfen aşağıdan tekrar indirip, kursunlar. Bileşen içerisindeki küçük bir bug nedeniyle Sıralama Listesi açılır kutusu yanlış işliyordu. Bug'ın eklentinin çalışmasına bir zararı bulunmamaktadır. Bug düzeltilmiştir.
 2. Bileşeni sayfa sonundan indirin.
 3. Sıkıştırılmış dosya içerisindeki 'gelismis-etiketler' klasörünü dosyalarıyla birlikte /wp-content/plugins klasörüne upload edin. Sadece 'yg-gelismis-etiketler.php'dosyasını upload etseniz de olur.
 4. Yönetim Paneli/Eklentiler bölümünden 'Gelişmiş Etiket Bulutu' eklentisini etkinleştirin.
 5. Tasarım/Bileşenler bölümünden bileşeni yan menünüze ekleyip, istediğiniz şekilde ayarlarını yapın, değişiklikleri kaydedin.
 6. Eğer Bileşen (Widget) yapısını kullanmıyorsanız, buradaki yazımda bahsettiğim wp_tag_cloud fonksiyonunu aşağıdaki gibi yan menünüze ekleyiniz, tabi ki yazımda belirttiğim parametrelerle kullanarak istediğiniz gibi düzenleyiniz:
 1. <li><h2>Etiket Bulutu</h2>
 2.   <ul>
 3.     <?php wp_tag_cloud(); ?>
 4.   </ul>
 5. </li>

Bileşen, bileşenler bölümünde aşağıdaki resimdeki gibi görülecek. Resimde bileşenin ve fonksiyonun varsayılan değerleri yer almaktadır. Uygun şekilde değiştiriniz. Bileşenin kullandığı wp_tag_cloud fonksiyonu ile ilgili bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Not: Eklenti WP 2.6.3 sürümünde yazıldı ve test edildi ancak WP 2.3'ten sonraki bütün sürümlerle de çalışacağını düşünüyorum. Eklentide karşılaştığınız problemleri yorum yazarak bildirebilirseniz sevinirim.
Gelişmiş Etiketler Bileşeni v1.1


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=381.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“Gelişmiş Etiket Bulutu Bileşeni” yazısı için 4 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

 1. Serdar Bölüm dedi ki:

  Çok güzel bir paylaşım olmu. Teşekkür ederim.

 2. Gelişmiş Etiketler Bileşeni v1.5 · Yakup Gövler'in Not Defteri dedi ki:

  [...] bulutunuzu özelleştirebilmeniz için daha önceden "Gelişmiş Etiketler Bileşeni v1.1" bileşenini yayınlamıştım. Yeni sürümde WordPress'in etiket bulutundaki en önemli [...]

 3. renkli teneke » Wordpress Gelişmiş Etiket Bulutu Eklentisi v1.5 dedi ki:

  [...] indirenler, yeni sürümü (v1.5) kullanmak istemiyorlarsa v1.0 sürümündeki bir bug için burayı incelesinler. 2. Bileşeni buradan indirin. 3. Sıkıştırılmış dosya içerisindeki [...]

 4. Wordpress İçin Gelişmiş Etiket Bulutu Eklentisi dedi ki:

  [...] fazla bilgi sahibi olmak için aşağıdaki resme bakabilir ve eklentiyi Yakup Gövler‘in sayfasından indirip blogunuza [...]