07 Kasım 2008

Fatal Error: Call to undefined...

WordPress Yorum Ekle

Bir eklenti kurup kaldırdığınızda WordPress günlüğünüz bazen "Fatal Error:Call to undefined function ..." şeklinde bir hata verebilir. Bunun sebebi temanıza ya da benzeri bir yere eklentiye işlevlik kazandırmak için eklediğiniz bir fonksiyon çağırma kodudur. Eklentiyi pasifleştirdiğinizde bu fonksiyon artık kullanılmaz olur ve eklediğiniz kod, olmayan bir fonksiyonu çağırır. İşte aldığınız hatada da tam olarak bu söyleniyor, yani tanımlanmayan fonksiyon çağırıldı diyor. O zaman ne yapmalıyız ki bu tür bir kod ekledikten sonra eklentiyi etkisizleştirsek bile hata oluşmasın. Çözüm çok basit aslında.
Diyelim ki sitenize kurduğunuz eklentiyi, sitenizde kullanabilmeniz için aşağıdaki gibi bir kod eklemeniz gerekiyor.
<?php eklenti_fonksiyonu($parametreler); ?>
Bunu aynen bu şekilde ekledikten sonra eğer eklentinizi etkisizleştirdiğinizde hatayla karşılaşırsınız. Bu durumda ya eklediğiniz kodu silmelisiniz ya da en başta kodu eklerken hataya neden olmayacak şekilde eklemeniz gerekir. Özellikle WP tema tasarımcısıysanız ve temanız bazı eklentilerle birlikte geliyorsa bu durumda mutlaka eklenti kodlarını aşağıdaki gibi eklemelisiniz ki temanızı kullanan kişide gerekli eklenti olmadığında hata oluşmasın.

  1. <?php
  2.     if(function_exists('eklenti_fonksiyonu')) {
  3.         eklenti_fonksiyonu($parametreler);
  4.     }
  5. ?>

function_exists() fonksiyonu parametre olarak verilen fonksiyonun tanımlı olup, olmadığını kontrol eder. Biz de bu kod ile diyoruz ki eklenti_fonksiyonu isimli fonksiyon tanımlıysa onu çağır. Artık eklentinizi etkisizleştirseniz bile hata almayacaksınız.


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=484.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.