03 Ağustos 2008

En Çok Yorumlanan Yazılar Bileşeni

WordPress Yorum Ekle

Günlüklerimizde yayınladığımız yazılar içerisinde şüphesiz en değerli olanlar, en çok yorumlanan yazılarımızdır. WordPress-tr forumunda en çok yorumlanan yazıları yan menüde gösterme konusunda yardım isteyen birinin mesajını görünce merak edip araştırdım. WP-Stats eklentisi bu işi yapıyor ancak böylesine basit bir iş için kocaman bir eklentiyi kullanmak pek akıllıca gelmedi. Bu eklentiden yola çıkarak yazılan WP-MostCommentedPosts eklentisinin ise kurulumu biraz zor olduğu gibi yazıları elde etmek için kullanılan sorgu da çok ağırdı ve bileşen değildi. Bunun üzerine aynı işi daha kısa bir sorgu ile yapan eklentiyi, bileşen (widget) olarak yazdım.
Bileşenin yaptığı iş çok basit, en çok yorumlanan yazılardan istenilen sayıda yan menüde göstermek.
Kurulum:

 1. Bileşeni buradan indirin.
 2. Zipli dosya içerisindeki 'encokyorumlananlar' klasörünü ya da bu klasör içerisindeki 'encokyorumlananlar-bilesen.php' dosyasını /wp-content/plugins klasörüne upload edin.
 3. Sitenizin Yönetim Paneli/Eklentiler bölümünden 'En Çok Yorumlanan Yazılar Widget' eklentisini etkinleştirin.
 4. Yönetim Paneli/Tasarım/Bileşenler Bölümünden bileşeni yan menünüze ekleyip, gerekli ayarları yapın. Değişiklikleri kaydedin.
 5. Eğer Bileşen (Widget) yapısını kullanmıyorsanız, aşağıdaki kodları kullanarak eklentiyi kullanabilirsiniz.
  1. <?php if (function_exists('yg_encokyorumlananlar')) { ?>
  2. <li><h2><?php echo 'En Çok Yorumlananlar'; ?></h2>
  3. <ul>
  4. <?php yg_encokyorumlananlar(6, 0); ?>
  5. </ul>
  6. </li>
  7. <?php } ?>

  yg_encokyorumlananlar(6, 0); ifadesindeki '6' parametresi gösterilecek yazı sayısını, 0 parametresi ise yorum sayılarının başlıkların sonunda gösterilip, gösterilmeyeceğini belirtir. Gösterilmesini istiyorsanız 1 parametresini yazın yani 0 yerine 1 yazın.

Bileşenler bölümünde, bileşinimiz aşağıdaki gibi görünecek.

Burada istediğiniz ayarları yapıp, kaydettiğinizde sitenizin yan menüsünde en çok yorumlanan yazıların listesi aşağıdaki gibi görünecek.

Not: Bileşen WP 2.6.1 sürümünde geliştirilmiş ve test edilmiştir, ancak önceki sürümlerde de problemsiz çalışacağını düşünüyorum.


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=169.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“En Çok Yorumlanan Yazılar Bileşeni” yazısı için 6 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

 1. Sinan Yıldırım dedi ki:

  Eklentiyi ilk kullananlardan olacağım galiba. Eline yüreğine emeğine sağlık kardeşim çok saolasın tam istediğim eklenti.

 2. Mustafa dedi ki:

  Çok teşekkür ederim. Olabilecek en basit şekilde tarifiniz ve çalışmanız için teşekkürler.

 3. Cevat ÖZTÜRK dedi ki:

  Hocam en çok yorumlananlar eklentisi için teşekkür ederim. Kurdum çalıştırdım. Daha değişik eklentiler üretmeniz dileklerimle. Kolay gelsin Allaha emanet olun.

 4. Volkan dedi ki:

  Merhabalar, Eklenti için çok teşekkür ederim. Bu tarz çalışmalarda bulunmanız çok güzel.

  İlave olarak eklemek istediğim bir husus var. Widget desteklemeyen tamalar için, manuel ekleme kodunu da dosyaya ilave ederseniz, kodlama konusunda yeterince bilgi sahibi olmayanlar için kolaylık sağlamış olursunuz.

  Teşkekürler...

 5. eylultoprak dedi ki:

  hocam öncelikle selamlar.. 🙂
  Sonra maile kısa zamanda dönüş yapacağım aklımdasın. Bunun yanında bu guzel eklenti için teşekkürler. Tatile devam.. 🙂 Görüşürüz.

 6. Yakup Gövler dedi ki:

  @Volkan,
  Bileşeni kodlarla ekleme özelliği eklenmiş, bileşen ve yazı güncellenmiştir.