29 Ağustos 2009

Eklentilere Çoklu Dil Desteği Ekleme - 2

WordPress Yorum Ekle

Önceki bölümde örnek bir eklenti yazmış ve eklentiyi dil dosyası eklemeye hazır hale getirmiştik. Bu yazımda ise eklentimize nasıl dil dosyası ekleyebileceğimizi anlatacağım.
Eklentimize dil dosyası eklemek için Eklentileri Türkçeleştirme konusunda anlattığım yazımda da bahsettiğim poEdit programını kullanacağız. Programı indirip, kuruyoruz.
Programı çalıştırıyoruz. Aşağıdaki gibi bir pencere bizi karşılayacak.

Dil dosyamızı oluşturmaya başlamak için Dosya (file) menüsünden Yeni Katalog seçeneğini seçiyoruz. Karşımıza aşağıdaki gibi bir pencere gelecek. Proje bilgileri sekmesine resimde görüldüğü gibi eklenti bilgilerinizi girin.

Yollar sekmesine geçin. Sekmedeki Ana yol bölümü, eklenti dosyamızın bulunduğu klasörü belirtmeyi sağlar. Eklentimiz, dil dosyamızın bir üst klasöründe olduğu için buraya ../ yazıyoruz. Yeni öğe düğmesine tıklayıp, aşağıya da . yazıyoruz.

Anahtar kelimeler sekmesine geçip, aşağıdaki resimde olduğu gibi Yeni Öğe düğmesine tıklayarak _e ve __ ifadelerini ekleyin. Bunlar eklentimiz içerisinde, dil dosyasının satırlarını oluşturacak ifadeleri yazan _e() ve __() fonksiyonlarımızı ifade ediyor.

Tamam düğmesine tıklayarak, katalogu eklentimizin bulunduğu klasör (show-image) içerisindeki lang' klasörüne, eklentimiz kodlarındaki kök isim (domain) olan 'yg-show-img' adıyla kaydediyoruz. Dosya adını yazıp, tamam dediğinizde, eğer bütün işlemleri doğru bir şekilde yaptıysanız, poEdit eklenti dosyalarınızı tarayacak ve bulduğu çevrilecek cümleleri aşağıdaki resimde olduğu gibi gösterecektir.

Tamam düğmesine tıkladığınızda da cümleler aşağıdaki gibi kataloga eklenmiş olacak.

Dosyayı bu haliyle kaydedin. Bundan sonraki işlemlerde, oluşturulan bu .po uzantılı dosyayı kesinlikle değiştirmeyin.

Dil Dosyasında Güncellemeyi Nasıl Yapacağım?

Dil dosyamızı oluşturduktan sonra eklentimize _e() ve __() fonksiyonları ile çevrilecek yeni cümleler eklediyseniz, bunları kataloga eklemeniz yani dil dosyasını güncellemeniz gerekecek. Bunu yapmak için yapmanız gereken tek şey poEdit programı içerisinde Katalog menüsünden Kaynaklardan Düzenle seçeneğini seçmenizdir. Program eklentinizi tarayacak ve yeni cümleleri listeleyecektir. Tamam dediğinizde de cümleler eklenmiş olacak. Aynı işlemi oluşturulmuş olan diğer dil dosyalarında da yaptıktan sonra yeni cümlelerin de çevirileri yapılmalıdır.
Artık eklentilerinize nasıl çoklu dil desteği ekleyebileceğinizi öğrendiniz. Bu şekilde oluşturduğunuz eklentiyi Türkçeleştirmek için ne yapmanız gerektiğini "WordPress Eklentileri Nasıl Türkçeleştirilir?" yazımda bulabilirsiniz. O yazımdaki yöntemle eklentiyi Türkçeleştirip, lang klasöründe yg-show-img-tr_TR.po dosyasını oluşturduğunuzda, bileşenimiz aşağıdaki gibi görünecektir.

Eklentinin oluşturduğumuz dil dosyalarıyla birlikte son halini aşağıdan indirebilirsiniz.
Show Image Bileşeni

Ödev

Bu yazı dizisinde ve yazı içerisinde verdiğim diğer yazılarımı da inceleyerek, eklentiye resmin yüksekliğini ve genişliğini belirtmeye imkan sağlayacak iki bölüm daha eklemeniz ve bunlar için kullanacağınız 'Height:' ve 'Width:' ifadeleri için dil dosyasını ve Türkçe dil dosyasını güncelleyin. Ödevi yaptığınızda artık işi çözmüşsünüz demek olacak.

Not: Yazılarımdan öğrendiklerinizle yazdığınız çoklu dil destekli eklentilerinizden beni haberdar ederseniz, sitemde tanıtmaktan mutlu olurum.


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=1044.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“Eklentilere Çoklu Dil Desteği Ekleme – 2” yazısı için 2 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

  1. Eklentilere Çoklu Dil Desteği Ekleme - 1 - Yakup Gövler - WordPress'e dair ne varsa - Bileşen Eklenti Eklentiler WordPress WordPress 2.8 dedi ki:

    [...] dil dosyası oluşturmaya hazır. Eklentimiz için dil dosyası oluşturmayı öğrenmek için Eklentilere Çoklu Dil Desteği Ekleme - 2 yazımdan devam ediniz. Yazıyı Paylaş: Aşağıdaki simgeler kullanıcılarının web [...]

  2. Amaç Dizayn dedi ki:

    Eklenti güncellemesi yapıldığında bu durumda dil kaybı olmayacak o halde?