26 Ekim 2007

Different posts per page - Sayfalarda farklı sayıda yazı eklentisi

WordPress Yorum Ekle

Bu aralar wordpress forumlarında "anasayfada ve kategorilerde farklı sayıda yazı nasıl gösterilir?" sorusu sık sorulmaya başlandı. Yakında bana da lazım olacağından küçük bir araştırma ile "Different Posts Per Page" eklentisiyle karşılaştım. Eklenti sadece anasayfa ve kategorilerde değil, arşivlerde, arama sonuçlarında hatta her bir kategori ve sayfa için farklı sayıda yazı gösterilmesini sağlayabiliyor. Anlayacağız her derde deva İsviçre çakısı gibi.
Kurulum:

 1. Eklentinin İngilizce versiyonunu buradan benim hazırladığım Türkçe versiyonunu ise buradan indirin. Eklenti WordPress 2.0 ve üzeri (2.3 dahil) sürümlerle uyumlu
 2. Zip'li dosyadan çıkan "diff-posts-per-page.php" dosyasını wp-content/plugin klasörüne upload edin.
 3. Sitenizin yönetim panelinden eklentiler menüsüne girip, "Different Posts Per Page" başlıklı eklentiyi etkinleştirin.
 4. Tercihler>DiffPostsPerPage yolunu izleyerek gerekli ayarları yapın.

Kullanım:
Tercihler>DiffPostsPerPage yolunu izleyerek eklentinin yönetim paneline ulaşın. Panel aşağıdaki gibi görünecektir (ayrıntı için resmin üzerine tıklayın).
Different Per page eklentisi Türkçe
Aşağıdaki resimde gösterilecek yazı sayılarını değiştirip, değişiklikleri kaydediniz. Bu bölümü kullanarak anasayfa, kategori, arama, arşiv sayfalarında kaç tane yazı gösterileceğini belirleyebilirsiniz.
Different Posts per page yönetim paneli üst bölüm
Sayfanın alt kısmındaki ekstra seçenekler bölümünde ise her sayfa ya da kategori için ayrı sayfa sayıları belirleyebilirsiniz. Yapmanız gereken, kategorinizi ya da sayfanızı seçtikten sonra kaç sayı gösterileceğini seçmeniz ve "Ekle" düğmesine tıklamak. Yukarıdaki resimde "Haberler (kategori)" seçeneği bu şekilde eklendi. Bunun anlamı eğer ziyaretçi Haberler kategorisine tıklarsa sayfa başına ikişer yazı gösterileceğidir.
different posts per page türkçe yönetim paneli alt bölüm
Eklenti denendi onaylandı, canavar gibi çalıştığı görüldü.


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=123.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“Different posts per page – Sayfalarda farklı sayıda yazı eklentisi” yazısı için 6 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

 1. purgatory dedi ki:

  ben bunu yabanci bi sitede bulmustum ve anliyamamistim ne ise yaradigini. simdi burda bulup indirdim denicem tekrar 🙂 tesekkurler.

 2. Muharrem zeren dedi ki:

  Çok güzel bir eklenti. Önceleri anasayfada kaç yazı varsa o kadar sayfa diğer alanlarda çıkıyordu. Bu bence hoş olmuyordu. Çok teşekkür ederim.

 3. maviimge dedi ki:

  Hocam sizin hazırladığınız Türkçe versiyonun yükleme link'i bozulmuş düzeltebilirseniz sevinirim.

 4. P.BOZAN dedi ki:

  Link ölmüş rica edersem bakarmısınız ?

 5. Fırat Akın dedi ki:

  Merhabalar, bu eklentinin 1.7.6 versiyonunu kullanıyorum.Bugün bu eklentinin alt kategorilerde çalışmadığını farkettim.Sitemdeki edebiyat kategorisi altındaki şiirler ve yazılar alt kategorilerinde gösterilen yazıların sayılarını düzenlemek istediğimde, panelden sayı verip eklediğimde Category genelinde yazan sayıyı gördüğünü farkettim.Buna nasıl bir çözüm getirilir ? Pek fazla kod bilgim olmadığı için bakmama rağmen anlamadım.
  Teşekkürler, iyi çalışmalar.

 6. Tayfun Aydın dedi ki:

  Öncelikle Paylaşımınız İçin Teşekkürler..

  Ben Eklentiyi İndirdim Kurdum Activatede Ettim Fakat.. Ben Temamda Yapıyorum Olmuyor.. ? 6 Tane Gösterilsin Ana Sayfada İstiyorum Yapıyorum Gene Olmuyor Yardım Lütfen..

  Saygılarımla..