25 Mayıs 2007

Bir bilgisayarı nasıl bozarsınız?

Ortaya Yazılar Yorum Ekle

Bu soru uzun bir süre önce Memurlar.Net'in forum sayfasında sorulmuştu. Bugün yine mesajları okudum da çok hoş şeyler yazılmış/yazmışım. Sizlerle de paylaşayım istedim. Benim yazdıklarımla başlayacak olursak;

Disket yuvasına bisküvi sokabilirsiniz.

CD-Rom sürücüsüne 3 tane CD'yi koyabilir ya da bir CD'yi eğip o şekilde koyarak, içerisinde parçalanmasını sağlayabilirsiniz.

Kasanın içerisine birkaç tane vidayı kısa devre yapacak şekilde bırakabilirsiniz.

Güç kablolarını kısa devre yapacak hale getirebilirsiniz.

İşlemcinin fanının elektrik kablosunu çıkararak, işlemcinin kızarmasını sağlayabilirsiniz.

Dev bir mıknatısı sabit diskin üzerinde gezdirebilirsiniz.

En temizi ve zevklisi, elinize bir tornavida alıp, bütün anakartı boydan boya, arabaları çizer gibi zevkle çizersiniz.

Diğerleri (Mesajlar olduğu gibi yazılmıştır);

Camdan aşağı at

Ücretli programların lisans korumalarını kırmak için ne idüğü belirsiz sitelerden indirdiğimiz crack dosyaları çalıştırark gayet güzel bozuluyor

getir bana beş dakikada bozuyum. valla birşey yapmıyorum. bu neymiş ya bu neymiş buna da bakim derken kendiliğinden bozuluyor.

bilgisayar çalışırken işlemci veya ram e birkaç damlacık su dökerim bu kadar sonra oksitlenmeden dolayı arızalanır.

Bir iki ders ögrencilerin önüne koyarım onlar halleder.

bilgisayar çalışırken 1 litre suyu üzerine dök. kendine gelir

Lastik ayakkabıları yıkarken laptobuda tozu kiri gitsin diye çamaşır makinesinin içine atmak.

Elime tuzruhunu alıp şırınga ile tek tek bütün data yolları üzerinde gezdirmek

Kola içerken pipetin içine kolayı çekip tuşarın arasına damla damla pipetin içindeki kolayı dökmek

Ekranıma fıs fıs boya ile imzamı atmak

Kasanın içini börtü böcek girmesin diye düzenli olarak şeltoxlamak

Bi fantezi de ben kurayım, laptop bilgisayarınız sizi sinir ediyor ve siz onu kırmak istiyorsunuz, laptopunuzu alıp yere fırlatıyorsunuz ve bakıyorsunuz ki hiç birşey olmamış. şaşırmış bir vaziyette alıp üçüncü kattan aşağı atıyorsunuz ve inip baktığınızda yine sapasağlam. Tabi hayretler çindesiniz ama kırmayı da kafanıza koymuşsunuz, bir gökdelenin üzerine çıkıyorsunuz ordan aşşağı. Tabi yine inip bakıyorsunuz tık yok, sapa sağlam. Bu atmaya ile olmaz diyip elinize bir balyoz alıyorsunuz ve var gücünüzle laptopun gövdesine indiriyorsunuz ama aynı hızla balyoz geri tepiyor ve laptopunun yine hasar almıyor. Alıp bir rayın üzerine koyuyorsunuz, bir yük treni üzerinden geçiyor ama yine tık yok. O anda esrarengiz bir şekilde laptopunuza karşı bir sempati duymaya başlıyorsunuz ve kucağınıza alıp eve doğru yola koyuluyorsunuz. Artık laptopunuza karşı aşırı bir sevgi var içinizde. Eve vardığınızda laptopunuzu yumuşacık yatağınızın üzerine eğilmeden bırakıveriyorsunuz ama o da ne? laptop yatağa değer değmez tuzla buz oluveriyor.

bozamadınız şöyle bir fentezili fentezili PC lerinizi (Feriştah yenge)

Bizim müdüre ya da öğretmenlere ver. Hemen hallederler.

Bilgisayarınızı, direkt güneş ışığı alabilecek bir yerde kullanın. Yakınlarda kalorifer veya benzeri bir ısıtma cihazı da bulunursa iyi olur. Ortamın nemli olması, olaya ayrı bir anlam katacaktır.

Bilgisayarınız kilitlendiği zaman, ''reset'' tuşuyla filan uğraşmayın. Power tuşuyla kapatın ve birkaç saniye bile geçmeden hemen açın.

Elektrikler kesildiğinde, bilgisayarınızı kapatmayın. Elektrik geldiğinde yaşanacak ani voltaj değişiminin, monitörünüzde oluşturacağı görüntü ile sabit diskinizden gelecek garip seslerin senfonik uyumu size ilginç bile gelebilir.

Bilgisayar masanızı sabitlemeyin. Böylece her tuşa bastığınızda sallanan bilgisayar, size ''interaktif'' bir his verecektir.

Bilgisayarınızın kasasını, havalandırma delikleri kapanacak şekilde bir duvara yaslayın. Böylece işlemcinizin soğuması için gereken hava dolaşımını ve ısı kaybını önleyebilir, bilgisayarınızla ''sıcak'' ilişkiler kurabilirsiniz.

Bilgisayar monitörünüzde sabit bir görüntüyü saatlerce tutun. Böylece, monitörünüzün fosfor tabakasında oluşacak zedelenme sonucu, monitorünüz kapalı iken bile o görüntünün siluetini görebilirsiniz.

Bilgisayarınızın fişini topraksız bir prize takın. Aynı prizden diğer elektronik cihazların da güç sağlaması, bilgisayarınıza giden akımda hoş değişiklikler yapacaktır.

Küçük kardesinizin veya çocuğunuzun bilgisayarınızın disket sürücüsüne bozuk para ve benzeri şeyleri sokmasına aldırmayın. Bilgisayarınızın içinde birikecek bozuk paralar, ona tasarruf alışkanlığı, bilgisayar tamircinize de para kazandıracaktır.

Eğer modem kartı, ses kartı ve benzeri kartları çok sık takip çıkartıyorsanız, her seferinde bilgisayarınızın kasasındaki o vidaları açmak büyük dert haline gelebilir. :)) Hele bir de yildiz tornavidaniz yoksa, bu iş bir eziyet halini alabilir. Bu kadar uğrasacağınıza, birakın bilgisayarınızın kasası sürekli açık kalsın. Annenize de söyleyin, sehpanın tozunu alırken bilgisayarınızın devrelerine de bir el atsın.

Tüm bunlari yaptığınız halde, bilgisayarınız hala çalışmakta ısrar ediyorsa, en etkili ve son çare olarak kaldiırıp pencereden atabilirsiniz.

CPU üzerindeki fanı sökün güç kablosunu sizi serinletmesi için kullanın

Açık kalan CPU üzerinde sucuk ekmek arası, üzerine bir de köpüklü Türk kahvesi, hala çalışıyor ise kahveyi taşırarak bir daha pişirin ve hala inatla çalışıyorsa, makine çalışırken CPU'yu sökün.

Soran olursa öğrencilere göstermek için söktüm bir daha çalışmadı dersiniz (board üzerindeki sucuk yağları ve taşmış kahveyi cif mouse ile temizleyin)

Peki ya siz bir bilgisayarı bozmak isteseydiniz nasıl bozardınız?


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=47.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“Bir bilgisayarı nasıl bozarsınız?” yazısı için 1 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

 1. ömer dedi ki:

  yakup hocam yaklaşımın çok güzel.
  bir gün kitapçıda gördüğüm ''çocuğunuzu kötü eğitmenin yolları'' adlı kitap ilgimi çekti. çocuğa karşı davranışlarımızn onun kişilik gelişimini nasıl etkileyeceği ilginç örneklerle anlatılıyordu. işte kitaptan bazı başlıklar:
  çocuklara zalim ve acımasız olmayı öğretmenin yolları
  çocukları kıskanç yapmanın yolları
  çocukları tembel ve haylaz yapmanın yolları
  vs
  aslında burada anlatılan şey şuydu: çocuklar doğuştan temiz bir fıtrata sahiptir, büyüme sürecinde aile ve çevrenin tavır ve davranışları onların kişiliklerini ve davranışlarını belirler.
  neyse sadede gelelim "bilgisayarı bozmanın yolları" da benzer bir mantıkla yazılmış. bunları yaparsanız bilgisayarınızla vedalaşmanız gerekebilir denmekte.
  hoş bir yazı olmuş. teşekkürler