21 Eylül 2008

Bilişimin Önündeki Engel MEB

Eğitim Yorum Ekle

MEB bütün okullara sözde ADSL bağladı, herkes internetle tanışsın diye, ancak öyle bir filtre uyguluyor ki filtreye takılmayan site yok gibi, hatta okulumuzun futbol kulübü için blogger'dan bir site alayım dedim. Evde her şeyi hallettim, güya sitedeki reklamlardan para kazanıp, kulübün ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Okula gittim, şu siteye bir bakayım dedim. O da ne, site engellenmiş görülüyor. Şok içerisinde başka bir blogspot uzantılı bir siteye gireyim dedim, o da engellenmiş. Anlayacağınız MEB bütün blogspot.com uzantılı siteleri engellemiş. Dosya paylaşımı, oyun, video sitelerini yasaklıyorlardı da bu kadarına pes. Sadece siteleri filtrelese anlayacağımda bir de portları engelliyor, bu nedenle ne MSN üzerinden görüntülü sohbet edilebiliyor ne de sitelerin kontrol panellerine girilebiliyor, paylaşım programlarını yazmaya gerek bile yok, onlar doğrudan iptal. Okulumuzda 1 Mbps'lik bu bağlantıyı 50 bilgisayar paylaşıyor, normal şartlarda zaten yetmeyecek bu hız, filtre nedeniyle belki de çeyreğe düşüyor. Bununla ilgili meslektaşım İsmail Su (nam-ı diğer roviss) sitesinde, durumu uygun bir dille anlatmış, başka da söze yer bırakmamış gerçi ama "MEB, çek elini bilişimden, bırak dağınık kalsın" demeden edemeyeceğim.


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=338.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“Bilişimin Önündeki Engel MEB” yazısı için 8 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

 1. raozkardes dedi ki:

  Sığ düşünceli insanların bu uygulamasını aşmanın yolunu okuldaki telefon hatlarından birini (meb filtrelemesine dahil olmayan) internet için kullanmaktır.
  Bildiğim kadarıyla bazı okullar sorunu böyle çözüyorlar.

  MEB artık şunu görmeli. Google sitesinin pek çok hizmeti engelli. Bunu çin yapınca, komunist oluyor , yassakcı oluyor da bizimkiler yapınca tık yok. Ülke gittikçe kararıyor gibime geliyor.

  Haydi kolay gelsin.

 2. Yakup Gövler dedi ki:

  Sayın hocam, ne yazık ki MEB yönetim kadrosu bu tarz düşünen, geleceği göremeyen, insanına güvenmeyen kişilerce dolu. Bu kadrolar değişmedikçe, yenilikçi, teknoloji kullanabilen değerli kişiler bu kadroları doldurmadıkça bu iş ne yazık ki böyle sürecek belki de daha kötüye gidecek.

 3. roviss dedi ki:

  PS:Yorum yazarken sevindirik oldum. Güvenlik koduma ailemizin sanatçısı MURO çıktı 🙂

  Bugün arkadaşımla konuşuyorum:

  -Bekir, bizim okula ADSL almayı düşünüyorum, sınırsız. Filtre canıma yetti arkadaş! Ama ekonomimiz diplerde biliyorsun. Sıırlı alsam kota aşımı konusunda ne dersin ? Çok yük biner mi sırtımıza ?

  -Bende var 20 tane bilgisayar, 20 gb'ı aşıyor kota. Kesinlikle sınırsız al(Kampanya ile birkaç ay cüzzi olacak olsa bile sonuçta aylık 50 YTL)

  Lisede çalışmak varmış. Hiç olmazsa ödeneklerden faydalanıp "ADSL ücretini denk getireblir miyim :/" diye kafada kalan 3-5 teli de yolmak zorunda kalmazdık. Şimdi ne yapayım bilmiyorum, çıkmazda kaldım dostlar.

 4. Yakup Gövler dedi ki:

  Ah, ah! O liselere gönderilen ödeneklerden bize bir şey düşmüyor ki. 50 bilgisayar MEB'in bağlantısı üzerinden internete çıkıyor. Kaplumbağa'lar bile bizim veri akışımızdan hızlılar.
  Reklam işine girip, oradan maliyeti karşıla diyeceğim ama onu da batırmışsın 🙂 uygun bir sistemle aslında maliyeti karşılayabilirsin. Blogger'den bir günlük, alıp google amcaya adsense için tekrar başvur. Her sınıf için bir günlük sitesi aç. Öğrencilerin işten anlayanlarına sitelerin yönetimini verirsin, diğerlerini de varsa evlerinden girmeye teşvik edersin, tabi bol resim ve ilgilerini çekecek birkaç içerik koyabilirsen iyi olur. (Bu benim niye aklıma gelmedi yahu)
  Reklamları koyarsın sitelere. Bir iki aya kadar PIN kodun vs. gelir, ardından da ödemeleri almaya başlayabilirsin. Şundan emin olabilirsin uygun bir sistemle günde 3-5$ kazanabilirsin. Birçok masrafını karşılayabilirsin. Unutmuşum, MEB blogger'i de engelliyordu. blogcu.com'dan siteleri alabilirsin.

 5. Kaan Uğrasız dedi ki:

  Peki blooger gibi bir siteye kim reklam verecekti ve siz giderlerinizi karşılayacaktınız 🙂
  Herşey keşke bu kadar kolay olsa.

 6. Yakup Gövler dedi ki:

  Yorumumun devamında yazdığım gibi, Google Adsense.

 7. sedran dedi ki:

  evet meb verdiği interneti acayip kısıtlıyor.. Blogger'ın yasaklandığını görünce ağzım açık kalmıştı 🙂 Ama blogger blogu olup da alan adı olarak kendi alan adını kullananlar engellemeden muaf kalıyor 🙂

 8. Mehmet dedi ki:

  Oyun siteleri paylaşım programları mantıklıda en basit ve teklikesiz şeyleri engellemek çok saçma bilgiye ulaşmaya engel oluyor