16 Aralık 2008

Bilişim Teknolojileri Alanı ve ÖSS

Eğitim Yorum Ekle

Burada yazan bilgiler 2010 ÖSS ile birlikte önemini yitirecektir. Katsayı engeli kalktığı için BT öğrencileri istedikleri bölümleri tercih edebilecekler. Yeni sistemle ilgi Meslek Liseleri ve Yeni ÖSS Sistemi yazımı ve devamındaki yazımı dikkatlice okuyunuz. Yazılarımda daha çok BT bölümü öğrencilerini örnekledim. Okulum Bilişim Teknolojileri Alanında eğitim veriyor. Pilot okullar haricinde bu yıl ilk defa mezun verecek olan alanla ilgili kendi öğrencilerimden ve ziyaretçilerimden sıklıkla sorular alıyorum. Soruların bir kısmı için daha önce den bazı şeyler yazmıştım. Bu yazımda da BT öğrencilerinin hangi lisans programlarına yerleşebilecekleri, bu lisans programlarının kontenjan sayıları, taban puanları vs. gibi bilgilere yer vereceğim. Ayrıca BT öğrencilerinin üniversiteyi kazanma ihtimali ile ilgili yorumlarımı bulabileceksiniz.

Kısaca Bilişim Teknolojileri Alanı

Bilişim teknolojileri (BT) alanı meslek liseleri arasında ortak alanlardan biridir. Dolayısıyla bu alanda hemen hemen bütün meslek liseleri (kız meslek, erkek meslek, ticaret meslek liseleri vs.) öğrenci yetiştirebilmektedir. Öğrenciler, aynı alan mezunu olduklarından eşit şekilde ÖSS'ye girecekler ve aynı lisans programlarını tercih edebilecekler. Hali hazırda 2350 alan erkek teknik öğretimlerde, 670 alan kız teknik öğretimlerde, 700 alan ticaret meslek liselerinde olmak üzere çeşitli okullarda yaklaşık 3720 alan okutulmaktadır. Her alandan ortalama 20 öğrenci mezun olacak olsa yaklaşık 75.000 öğrencinin bu yıl BT alanından mezun olacağını düşünebiliriz. Bunların yarısından fazlası sınavsız geçiş hakkından yararlanmayı düşündüğünden ÖSS'ye girmeyeceklerdir. Buradan hareketle yaklaşık 35.000 BT öğrencinin ÖSS'ye girebileceğini düşünebiliriz. Bunlardan 10.000 kadarının başajı geçebileceğini düşünmüyorum. 4 yıllık lisans programlarını tercih edebilecek 25.000 öğrencinin olduğunu söyleyebiliriz.

BT'cilerin Tercih Edebilecekleri Programlar

2008 ÖSS başvuru klavuzuna göre BT mezunları aşağıdaki tabloda yer alan lisans programlarını tercih edebilmektedirler. Bunlardan bazıları sadece özel okullarda bulunmaktadır, yazımın devamında bunları es geçeceğim.

Yüksek Lisans Programı Süresi Puan Türü
Bilgi Tek. (Bilgisayar ve Teknoloji YO.) 4 SAY-1
Bilgi Teknolojileri (Bilgisayar ve Tek. YO.) 4 SAY-1
Bilgisayar Öğretmenliği 4 SAY-1
Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği 4 SAY-1
Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri (Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik YO.) 4 SAY-1
Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği 4 SAY-1
Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğr. 4 SAY-1
Bilişim Sis. ve Tek.(Uygulamalı Bilimler YO.) 4 SAY-1
Bilişim Sistemleri ve Tek. (Uyg. Bilimler YO.) 4 SAY-1
Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği 4 SAY-1
Kontrol Öğretmenliği 4 SAY-1
Yönetim Bilişim Sistemleri (Turizm İşletmeciliği ve Bilişim Bilimleri YO.) 4 EA-1
Yönetim Bilişim Sistemleri (Uyg. Bilimler YO.) 4 EA-1

Tablodan da anlayabileceğiniz üzere Yönetim Bilişim Sistemleri alanı haricindekilerin hepsi SAY-1 puan türünden öğrenci almaktadır. Dolayısıyla BT mezunları sınavın birinci bölümünden sorumlu olacak, 195 dakikalık sürede 120 soruyu yanıtlayacaklar. Bu, sınava çalışan öğrenciler için büyük bir avantajdır. Meslek lisesi mezunlarının sınavla ilgili avantaj ve dezavantajları için Meslek Liseleri Gözüyle ÖSS yazımı inceleyebilirsiniz.

Hangi Üniversitelere Gidebilirler?

BT mezunlarının 2008 ÖSS'ye göre tercih edebilecekleri programların bulunduğu üniversitelere, programların kontenjanlarına, taban ve tavan yerleşim puanlarına ÖSYM'nin buradaki sayfasından ulaşabilirsiniz. Ya da bu sayfadan yararlanarak hazırladığım, bütün bilgilerin bir arada bulunduğu Excel dosyasını buradan indirebilirsiniz.
İndirdiğiniz dosyayı incelediğinizde BT mezunlarının yerleşebileceği (özel okullardakiler haricinde) 3.138 kişilik kontenjan bulunduğunu görebilirsiniz. Bu rakam az biraz değişebilir. Kontenjan miktarı bazılarınız için belki az gelebilir ancak işin aslı böyle değil. Yazımın başında yaptığımız hesaba göre bu kontenjanı 25.000 belki mezunlarla birlikte 35.000 öğrenci tercih edebilecek. Neredeyse sınavda barajı geçebilen her 10 kişiden biri geleceği olan bir programa girebilecek. Normal liselerde bu çok daha düşük hele de Fen ve Anadolu türü okulları saymazsak.
BT öğrencilerinin çoğu, özellikle alt sınıflarda olanlar "Ne yani biz Bilgisayar Mühendisi olamayacak mıyız?" diye soruyorlar. ÖSS ile ne yazık ki bu mümkün değil. Ancak 2 yıllık MYO'lara gidip, bittikten sonra Dikey Geçiş Sınavı'na (DGS) girip, çok çok az bir kontenjanla öğrenci alan mühendisliklere gidebilirsiniz ama bu inanın ÖSS'yle gitmekten 10 kat daha zor. Bilgisayar mühendisliği BT alanının dışında (her ne kadar saçma da olsa) değerlendiriliyor, ayrıca SAY-2 türünden öğrenci aldıklarından, meslek lisesinde verilmeyen müfredattan sorumlu olunacağından meslek liselerinin kendi alanları içinde dahi olsa mühendislik programlarını kazanmaları mevcut düzende çok zor.

Sonuç Olarak

Eğer sayısal zekaya sahipseniz, matematik, fen bilimleri derslerini anlayabiliyorsanız ya da çalışarak anlayabilirim diyebiliyorsanız, 4 yıllık bir programı kazanma şansınız çok yüksek. Özellikle okul birincileri bütün varlıklarıyla çalışırsalar kolay bir şekilde üniversiteyi kazanabilirler.
Ben de bir meslek lisesi mezunuyum (ATML - Bilgi işlem alanı) ve katsayı probleminin ilk kurbanlarından biriyim. Sayısalcı değildim, sözelim çok daha iyiydi ve o zaman tercih edebileceğimiz kontenjan çok azdı (yaklaşık 500 kişilik), bu duruma rağmen kazanmayı başabildik (20 kişilik sınıfımdan 4 kişi) ve şu an hepimiz Bilişim Teknolojileri Öğretmenleriyiz. Üniversitelerin taban ve tavan puanlarına baktığınızda bunların gerçekten yüksek olduğunu görebilirsiniz, bu da meslek lisesi mezunlarının da yüksek puanlar alabileceğini gösteriyor.
Meslek liseli olmak bazı alanlar için talihsizlik olabilir ancak BT'ciler için bu bir avantaja dönüşebilir. Her şey sizin elinizde, çalıştıktan ve sınavın hakkını verdikten sonra başaramayacağınız hiçbir şey yok. Öğrencilerime söylediğim gibi "Ömür boyu eşek olacağınıza, bir yıl inek olun daha iyi". Anladınız siz onu.


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=575.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“Bilişim Teknolojileri Alanı ve ÖSS” yazısı için 256 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

 1. serkan dedi ki:

  sen öğretmen misin hemde meslek lisesi bilişim teknolojileri bölümünde bilgisayar öğretmeni ?

 2. Yakup Gövler dedi ki:

  Evet, buradan daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

 3. serkan dedi ki:

  bende o bölümün öğrencisiyim 🙂
  msn den görüşe bilirmiyiz ?

 4. Yakup Gövler dedi ki:

  Ne yazık ki tanımadığım kişilerle MSN adresimi paylaşmıyorum, üzgünüm.
  Probleminizi buradan bildirirseniz yardımcı olabilirim, aynı durumdaki diğer kişiler de bundan yararlanabilirler.

 5. Duygu dedi ki:

  ben bilişim teknolojileri/web tasarım bölümü öğrencisiyim.bu sene össye gireceğim.dersaneye de gidiyorum ama zaman yaklaştıkça içimde korku birikiyo ama ben inanıyorumki kazanıcam inş.üniversite seçiminde hangi üniversiteleri seçmem yani güzel eğitimi olan üniversiteyi seçmem gerek teşekkürler ii günler.

 6. Yakup Gövler dedi ki:

  Sevgili Duygu, inancını kaybetmemen ve hedeflerinin olması çok güzel. Şimdiye kadarki çalışmalarında düzenli bir ilerleme kaydettiysen eminim ki rahatlıkla sınavı kazanırsın. Üniversite seçiminde şu anki bilgisayar öğretmenlerinden görüş alabilirsin. Bir BT öğretmeni olarak benim tavsiyelerim, üniversiteden önce şehir seçimin önemli. Büyük şehirlerin (İstanbul/Ankara/İzmir vs.) avantajları hem okurken hem de sonrasında çok fazla. İkincisi seçtiğin bölümün (bilgisayar öğretmenliğinin çeşitleri var, BÖTE, Bil. Sistemleri Öğrt. Bilgisayar Kontrol Öğrt. vs.) geleceğiyle ilgili, örneğin hangi tür okullara atanırlar onu araştırmalısın. Kaba bir şekilde Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi (BÖTE) mezunları meslek liselerine atanamazlar. Diğer BT öğretmenliklerinin hemen hepsi (özellikle Teknik Eğitim Fakültelerindekiler) meslek liselerine ve ilköğretim okullarına atanabilirler. Eğer ileride bir meslek lisesinde görev yapmak istiyorsan bunu göz önünde bulundurmalısın.
  Son olarak ise üniversiteye bakacaksın. Bu konuda şunu söyleyebilirim ki büyük üniversiteler imkanları ve yerleşmiş eğitim sistemleriyle bu konuda öndeler. Tabi ki bu demek değildir ki küçük üniversitelerde eğitim kötü. Her okulda olduğu gibi eğitim konusunda da en büyük iş üniversitedeki hocalara ve öğrencilerin kendisine düşmektedir. Birçok üniversite mezunu gibi ben de üniversitelerin öğrenciye bir şey kazandırmadığını, eğer öğrenci isterse bir şeyler öğrenebileceğini düşünüyorum.
  Bu nedenle aldığın puanı en çok hak ettiğine inandığın bir okulu tercih etmen, ama öncelikle yüreğinin götürdüğü yere gitmen en doğrusu olacaktır.

 7. Mehmet Ali dedi ki:

  merhaba hocam, verdiğiniz bilgiler çok iyi... Gerçekten bazen ATL de okuduğum için pişmanlık duyuyorum. Boş yere 4 yıl okuyacağım ve üniversiteyi kazanamayıp ortada kalacağım... Şehrimiz ufak olduğu içiçn bilgisyar ile ilgili iş olanakları da az. Ama bazende düşünüyorum yapabilirim. Bir yıl çalışayım... Dediğiniz gibi her zaman eşşek olacağıma bir yıl inek olurum. Hocamızda öyle bişey derdi... "Arkadaşlar bir yıl yaşamadım de, ondan sonra hayatını yaşa" Bir yıl... Sizce gerçekten olur mu?

 8. Yakup Gövler dedi ki:

  Evet, çalışan, emek harcayan her zaman karşılığını alır. Bu yazının sonuç bölümünde yazdığım gibi ben ve arkadaşlarım üniversiteyi kazandığımızda şartlar daha zordu ama bizler başardık. Son seneye kadar bizim de aklımızda üniversite yoktu, son seneki çalışmalarımızın meyvelerini topladık.
  ATL yerine normal liseye gitmiş olsaydın, yine boş yere 4 yıl okumuş olacak ve amelelik dışında elinden bir şey gelmeyecekti. O kurs, şu kurs diye meslek edinmeye çalışacaktın. Ne yazık ki meslek liselilerin çoğu sanki düz liseye gidince üniversiteyi kazanabileceklerin düşünüyorlar ama yok öyle bir şey. Bir düz liseden 300 kişi mezun oluyorsa bunun ancak 15-20 tanesi (başarılı bir lise ise) 4 yıllık kazanabiliyor, bunun da en fazla 5-6 tanesini işe yarar bölümler oluyor. Anlayacağın düz lise mezun olmak çözüm değil ki.
  Şu an 3. sınıf bir meslek liseli olarak sana düşen görev, bu yılki derslere elinden geldiğince çalışıp, mesleğinde ilerlemen, yaz tatilinden itibaren ise üniversiteye hazırlanmaya zaman kaybetmeden başlamandır.

 9. Gizem dedi ki:

  Merhaba hocam, bende AML Bilişim Teknolojileri/web programcılığı dalı 4. sınıf öğrencisiyim. dersaneye gitmiyorum ve şansımın (kendim çalışarak) çok çok imkansız olduğunu düşünüyorum:( üniversiteyi bende çok istiyorum tabiki herkes gibi ama imkansız olduğunu düşününce çalışma şevkim de kalmıyor. bu sene staj da görüyoruz.Çünkü ne çok çaba gösterenler orta okuldan hatta ilk okuldan beri öss ye hazırlananlar var bunların yanında şansım az değil mi? Bölümüm gereği sayısal dersleri sadece 1. sınıfta aldık fakat sayısal bölümüyüz:( 2 yıllığa sınavsız geçiş hakkımızın da bu yıl son olması beni düşündürüyor.acaba okurken öss ye girip 4 yıllığa girsem mi? yoksa bu yıl liseyi bitirip 1 yıl dersaneye gidip öss ye öyle mi girsem? Öyle kararsızım ki öğretmenlerimizde hiç bu konularda bizleri aydınlatmıyor. ne olur bana biraz yardımcı olun. Fikirlerinize gerçekten çok ihtiyacım var. Çok teşekkürler...

 10. Yakup Gövler dedi ki:

  Sevgili Gizem, sanırım sen de işin başında kaybedenlerdensin. Kazanabileceğine inanmadığın bir şeyi elde edemezsin. Öncelikle inanman gerekiyor, bunu bilmelisin.
  Doğrudur, sayısal dersleri birinci sınıfta aldınız ancak şu anda sınavda zaten birinci sınıfta gördüklerinizden sorumlusunuz. Sınav sorularının çoğunluğu zaten hiçbir zaman, hiçbir yerde görmeyeceğiniz okuduğunu anlama üzerine. Bu nedenle eğer zamanında bolca kitap okumamışsan, okuduğunu anlayabilme yeteneğine sahip değilsen sayısal dersleri alman da fayda etmeyecektir.
  Ortaokuldan beri çalışanlar senin rakibin değiller, senin rakiplerin senin gibi olanlar, kazanacak olanlar ise amacını belirleyen ve bu yönde çalışanlardır. Bu nedenle bahaneleri bir kenara bırak.
  Staj yapıyor olman, dersaneye gitmiyor olman sadece birer bahane, eğer bunların ardına sığınacaksan bence hiç sınava girme, ne bu yıl ne de gelecek yıl.
  İki yıllığa gittiğin zaman, gelecek yıl sınava girmeyi düşünüyorsun, peki gelecek yılın neler getireceğini biliyor musun? Bütün hayatını en az bir yıl ötelemeye hazır mısın? Bence olmamalısın.
  Önümüzde 5 aylık kocaman bir süre var. Gerçekten üniversiteyi düşünüyorsan, bugünden tezi yok çalışmaya başlamalı, bahanelerin ardına sığınmaktan vazgeçmeli ve üniversiteyi istemelisin.
  Ayrıca http://www.yakupgovler.com/?tag=oss adresindekileri de incele.

 11. sinem dedi ki:

  merhaba hocam,,bende gizem gibi aml bilişim teknolojileri 3.sınıfım.dün dershaneye yazıldım.bu bölume bilinçsizce gelmiştim.sayısalım çok iyi değildi ama ne olursa olsun başaracağıma inanıyorum.şimdiden başladım çalışmaya.bi şanssızlık ki 2010 da öss ye gireceğim.sistem değişeceği soylenıyor.sayısal 2 den sorumlu olacakmışız.bazı öğretmenler öyle diyor.ben daha sayısal 1 i tam olarak kavramaya çalışırken boyle birşey olması moralimi bozdu açıkçası.ders çalışırken aklım hep o tarafta kalıyo gormediğmiz konulardan nasıl sorumlu oluruz anlamıyorum 🙁

 12. Yakup Gövler dedi ki:

  Sevgili Sinem,
  Öğretmenlerin müneccim mi? Daha ortada fol yok yumurta yok. Tamam gazeteler, haber siteleri bir şeyler yumurtluyorlar ama henüz hiç birşey kesin değil. 29 Ocak'ta YÖK tarafından alınan kararlar açıklanacak, o zamana kadar, duyduklarınız, okuduklarınız sadece söylentiden ibaret olacaktır.
  Ben yazdıklarının gerçekleşeceğine inanmıyorum, eğer ki gerçekleşirse ben bunu yapanların akıllarından şüphe ederim.

 13. sinem dedi ki:

  haklısınız ortada birşey yokken endişelenmek saçma ama benim gibi herkes tepki gösteriyor.inşallah dediğiniz gibi olur teşekkürler.

 14. burcu dedi ki:

  merhabalar hocam.ticaret meslek lisesinden mezun oldum.iki yıllık üniversiteye meslek lisesinin verdiği ek puanla yerleştim ve okulu bitirdim.tekrar öss sınavına girecem ve farklı bi bölüme gitmek istiyorum acaba bana verilen ek puan hakkı bi kereliğe mi mahsustu.yoksa o daima bana tanınan bi hak mı? ek puandan tekrar faydalanabilirmiyim...

 15. Yakup Gövler dedi ki:

  Ek puandan yararlanabilirsiniz. Kendi alanınızda tercih edeceğiniz bölümler için ek puan alabilirsiniz. Yayımlanacak klavuzda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

 16. birgül dedi ki:

  mrb hocam bende aml lisesi lise 2 öğrencisiyim şimdiden öss heycanı ve stresi var ve biz lise 3 te alan seçimi yapıcaz hocam okulda sadece wab tasarım bölümü var seneye programcılık bölümüde acılabilirmiş sizce hangisini seçmek daha mantıklı bide össde bölümümüze seçince tam olarak kaç puan gelebiliyo?

 17. Yakup Gövler dedi ki:

  @birgül,
  Yeni sistemde BT alanında programcılık adlı bir bölüm yok. Veritabanı programcılığı diye bir alan var ama normalde bunun programcılıkla bir alakası yoktur. Alanlar arasında kesin bir ayrım yoktur, öğretmenleriniz eğer Nesne Tabanlı Programlama isimli dersi seçerseler programcılıkla ilgili gerekli olanları görmüş olursunuz.
  Alan seçerken yaşadığın yerdeki iş imkanlarına bakmalısın. Büyük bir şehirde yaşıyorsan Web tasarımı iş görür, küçük şehirlerde daha çok Teknik servis alanı daha iyidir. Karar senin.

 18. yusuf dedi ki:

  HOCAM BENDE MESLEK LİSESİ SON SINIF BİLGİSAYAR BÖLÜMÜ VERİ TABANI DALINDA OKUYAN Bİ ÖGRENCİYİM BİZ SADECE LİSE BİRDE MATEMATİK GÖRDÜK AMA SAYISAL BÖLÜMÜĞNDEYİZ ÖSS DE NE YAPACAGIZ BİŞİ BİLMİYORUZ MATEMATİKTEN BİZDE HANGİ KONULAR ÇIKACAK
  ???

 19. nazlı dedi ki:

  mrb hocam bend eml lisesi öğrencisiyim veritabanı bölümüyüm dersaneye gidiyorum fakat bu değişen sistem beni gerçekten çok korkuttu bide 2 sınav olduya hele bide 2. sınavda ingilizcede var fakat biz bu dersleri görmüyoruz anlamadığım bişey var hala büyük bi haksızlık var ortada bunu böylemi gidericekler

 20. Yakup Gövler dedi ki:

  @Yusuf, gelecek yılki sınav hakkında YÖK bir açıklama yaptı ancak yapılan açıklama soruları cevaplamak yerine yeni sorular oluşmasına neden oldu. En büyük soru ise meslek liseleri sınavın neresinde?
  Şu an için net bir şeyler söylemek istemesemde, yeni sistemin meslek liselilerin dört yıllık bölümlere gitmelerinde bir değişiklik getireceğini düşünmüyorum. İki aşamalı yeni sistemde, birinci aşamada zaten 9. sınıf ve öncesinde görülen konulardan, aşırı bilgi gerektirmeyen konulardan soru çıkacak. Benim tavsiyem şu anki sistemde sorulan birinci bölümdeki sorulara çalışmaya başlamanız. Gelecek yıl ki birinci aşamada barajı geçebilirsiniz. Özellikle Türkçe-Matematik derslerine ağırlık veriniz.
  Yeni sistemdeki ikinci aşamada ise ben sınavlarda iki tür soru sorulacağını düşünüyorum. Aynı şu anki sistemde olduğu gibi. Ancak bu konunun ileriki zamanda yapılacak olan açıklamalarla netleşeceğini düşünüyorum. Unutmamanız gereken, yeni sistem öğrencinin belli derslerde uzmanlaşmasını istiyor. Bu nedenle BT bölümü öğrencileri mutlaka başta matematik olmak üzere kendilerini geliştirmelidirler.
  @Nazlı, yeni sistemde her ne kadar yapılacak sınav sayısı artmış olsa da öğrencinin her sınava girmesi gerekmiyor. Sen BT mezunu olduğun için matematik ve fen bilimlerinden yapılan sınavlara gireceksin.
  Önümüzdeki günlerde sistem daha da netleşecektir. Bu konu ile ilgili tatilden sonra bir yazı yayımlayacağım.

 21. zeynep dedi ki:

  mrb ya benim sorunum kafamdaki soru işaretleri bende meslek lisesi bilişim teknolojileri bölümü 2.snftaym ama pek istekli olarak girmedm bu bölüme sayısalmda pek iyi değil o yüzden sürekli düşünüyrum yapabilcekmiyim başarabilcekmiyim diye derslerim çok iyi ama lise bittkten sonra kazanamama korkusu beni çok tedirgin ediyor şimdiden teş.edrm.

 22. yusuf dedi ki:

  cok sag olun hocam aqcıklamanızı bekleyecegim

 23. emre dedi ki:

  merhaba ben lise 2.sınıftayım eml elektirik elektroink bölümü okuyorum alanımı seviyorum ama öss de türkçe öğretmenliği vs gibi alanımdan farklı bölümlere girmem mümkünmü? lütfen yardımcı olun

 24. ecem dedi ki:

  ben meslek lisesi öğrencisiyim.son sınıftayım bi yandan öss bi yandan staj dosyası hazırlamaktayım.derslerde bu staj dosyasında yazmam gerken çoğu seyi işlemiyoruz işlediklerimizi kelime kelime yazsam 500 sayfa etmes ama sınırı 500-1000 ya lütfen bana yardım edin gerçekten cok zorlanıyorum bi yandan işe gidiyorum bi yandan okul dershane staj dosyasını yapmak zorundayım ama yapamıyorum uğraşıorum ama bulamıorum lütfen bana konular da yardımcı olun

 25. Yakup Gövler dedi ki:

  @zeynep, çalışırsan başarabilirsin. Sonuçta şu an senin alanındaki bölümleri kazananların hemen hepsi meslek liseli, bu da gösteriyor ki çalışırsan, çabalarsan kazanabalirsin. Bu sitenin sahibi de bir meslek liseli.
  @emre, ne yazık ki mevcut sistemde bu neredeyse imkansız. Belki Türkiye birincisi olursan kazanma şansın olabilir. http://www.yakupgovler.com/?p=450 adresini incele.
  ecem, ne istediğini anlamadım.

 26. Adem dedi ki:

  Merhaba hocam
  Ben Endüstri Meslek Lisesi Bilişim Tek. son sınıfta okuyorum bu sene össye hazırlanıyorum ve dersaneye gidiyorum.Ama üniversitelerin puanlarına bakınca çalışma azmim gidiyor puanlar çok yüksek geliyor bana.
  Bi de ben aslında sözelciyim hayatımının yanlışını yaparak meslek lisesine gittim ama bilgisayarı ve programlamayı çok seviyorum okuldaki alan derslerim süper sınıfımda birinciyim.bu sene de inşallah okul birincisi olarak mezun olacağım.
  dersanedeki durumum okuldaki kadar iyi değil ne yazıkki deneme sınavlarında kötü değilim ama iyi de değilim ve okul birinciliğinden de yararlanarak össyi mutlaka kazanmak istiyorum
  merak ettiğim şayet birinci ya da ikinci olursam kaç puan gelecek?

 27. Yakup Gövler dedi ki:

  Adem, öncelikle olayın farkına vardığın ve hedef belirlediğin için seni tebrik ediyorum (e-postanı aldım, ileriki zamanda ayrıntılı cevap yollarım). Birinci olursan bu sene sınavdan 104 puan alırsın ayrıca okul birinciliği kontenjanından da yararlanabilirsin. http://www.yakupgovler.com/?p=450 adresindeki yazımı ve yorumları lütfen dikkatlice oku.
  Eğer okul birincisine çok yakın bir puanla ikinci olursan bu durumda 102-103 gibi bir puan alırsın. Burada önemli olan okul birincisine yakınlıktır. Okul birincisinin ortalaması 90 iken seninki 88 ise fazla bir fark oluşmaz ancak seninki 80 olursa o zaman 10 puan kadar bir fark oluşabilir.
  E-postanda yazdığın sayısal puan şu an yeterli değil daha fazla çalışmalısın, eğer okul birincisi olursan 230 puan seni belki bir yerlere götürebilir.
  E-postamı bekle, şu an zamanım yok.

 28. Adem dedi ki:

  Hocam öncelikle bana zaman ayırdığınız verdiğiniz ve vereceğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum.Bugünden beri mail bekliyordum cevabımı kısmen aldım detaylı mailinizi bekliyorum

  inş. össyi kazandığım gün ilk mesajımı buraya yazacağım. Bu maratonda mücadele eden diğer arkadaşlarıma da başarılar dilerim

 29. Yakup Gövler dedi ki:

  @adem, müjdeli haberini bekliyoruz. E-posta kutunu kontrol et.

 30. Neşe dedi ki:

  Merhaba hocam
  ben kız meslek lisesi BT bölümü 2.sınıf öğrencisiyim.eğer sistem değişmezse bizler öss ye bölüm 1 den girioruZ. bölümümüz sayısal1 den alıyor. sayısal 1 deki 60 sorudan 50 net yapsam bilgisayar öğrt. ne rahatlıkla girebilir miyim?sözel 1 i çözmem gerekiyor mu?çözersem bana ne kazandıracak? ek puan alır mıyım?şimdiden teşekkür ederim.

 31. Burak dedi ki:

  Merhaba hocam ben bilişim teknolojileri \ ağ işletmenliği bölümünden bu sene mezun olucam. Öğretmenlik dışında bize ek puan getiren bölümler var mı? Öğretmenlikten başka tercih yapmak istersem hangi bölümleri önerirsiniz. Ve alan dışı tercihlerin hepsinde puanımız kesiliyor mu?

 32. Yakup Gövler dedi ki:

  Neşe, 50 net ile 2008 katsayılarına göre 227 gibi bir puan alabilirsin. Eğer okul birincisi olmuş olsan bu puana 104 eklenir ve toplamda 331 gibi bir puan ile sınırda kazanma şansın olabilirdi. Yaptığın sözel sorular sayısal puanını da etkileyecektir. Çözersen sana çok şeyler kazandıracaktır. Sen 50 sayısal yapacak kadar kendini geliştir, emin ol rahatlıkla 50 sözel soru da yapabilirsin.
  Tabi ki bütün bunlar şu anki sisteme göre, gelecek yıldan itibaren kesin olarak sınav sistemi değişecek ve ne yazık ki yeni sistem büyük ihtimalle meslek liselerini kötü yönde etkileyecektir. Sen şimdiden çalışmaya başla.

 33. Yakup Gövler dedi ki:

  @Burak, yazıyı okuduğundan emin misin? Yazıda ve yorumlarda sorularının cevapları var.

 34. Burak dedi ki:

  Hocam ne yalan söyliyeyim siteniz bi anda karşıma çıktı tam bilgisayarın başından kalkıyordum yorumları okumaya zamanım olmadı aklımdaki soruları hemen sorayım dedim. Sorularımın cevaplarının yorumlarda olduğunu görmedim ilginiz için teşekkürler. Bu sene öss ye gircek arkadaşlarada başarılar.

 35. Neşe dedi ki:

  merhaba hocam
  yeni sistem hala açıklanmadı mı? bu sistemde meslek liselerinin durumu ne? hangi bölümleri çözecekler? lütfen yardımcı olur musunuz?

 36. Rabia dedi ki:

  merhaba hocam
  ben meslek lisesi öğrencisiyim bu yıl sınava gircem çalışıyorum ama çaLIŞMAM beni çok yetmiyomuş gibi
  geliyor dersana puanlarıda düşük ne yapıcamı bilmiyorum eksik olduğum konularda var bu konularda yardımcı olabilitmisini<

 37. melisa dedi ki:

  mrb hocam ben meslek lisesi bilgisayar bölümü 3. sınıf öğrencisiyim bizim okulda birde çocuk gelişimi bölümü var ve dersleri çok basit sınıfı zor geçenlerin ders notları bile 100, bu yüzden okul birincisi olamıyacağıma inanıyorum.Sınıfta birinciyim ama bu bana öss de birşey kazandırmıyor,4. yada 5. olursam ekpuanım çok mu düşer? Birde okulda şuan kaçıncı olduğumu internet üzerinden nasıl öğrenebilirim?Cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkkürler (öss yeni sistem hakkındada detaylı bilgilerinizi bekliyorum)

 38. Yakup ANLIAC dedi ki:

  Merhaba hocam ben de Bilisim teknolojileri/web tasarim ve internet programciligi ögrencisiyim. ÖSS sinavi na bir yildir deli gibi calisiyorum denemelrimde cok yüksek fakat üniversite taban puanlarina bakiyorum ve fazla yaklasamadigimi görüyorum cok büyük endiselerim var acaba kazanabilirmiyim. beni biraz aydinlatirmisiniz cevabinizi bekliyorum. Sevgilerle Yakup

 39. Yakup Gövler dedi ki:

  Sevgili Yakup, keşke denemelerden aldığın puanı da yazsaydın. Şu an eğer 220 gibi bir puan alıyorsan ve diploma notun da iyi olacaksa kazanma şansın yüksek. Kendi hakkında daha fazla bilgi vermiş olsaydın daha fazla yardımcı olabilirdim.

 40. selma dedi ki:

  merhaba hocam ben açik öğretim meslek lisesi (bilgisayar bölümü)3sınıf öğrencisiyim.bilgisayar bölümünü seviyorum ancak son günlerde hukuk merakı başladı bende ve kararsızım acba hangi mesleği daha iyiy yapabilirim ve bunu nasıl anlarım.yardımcı olursanız çok sevinirim.ve hukuk seçsem meslek lisesi avantajlarından yararlanamıycam bununda farkındayım.sizce ne yapmam lazım ve sözelim çok iyi şimdiden teşekürler.arkadaşlara başarılar dilerim.

 41. Yakup Gövler dedi ki:

  Selma, hukuk fakültesi sözel puan ile değil eşit ağırlık 2 puanı ile öğrenci alıyor. Bu da şu anki sistemde mat2 ve edebiyat sorularını cevaplaman anlamına geliyor ki bu derslerin %90'lık kısmını okulda görmüyorsunuz ve kendi kendine de öğrenemeyeceğin konular ayrıca önününüzde kapı gibi katsayı problemi var. Buradan hareketle hukuk fakültesi düşüncesini kafandan atmanı, kendi alanının gerektirdiği derslere çalışıp, alanınla ilgili bir üniversiteye gitmeni tavsiye ederim.
  Gelecek yıl sistem değişecek ve ben sistemin meslek liselerinin lehine bir yenilik getireceğine inanmıyorum.

 42. FATİH ERYILDIZ dedi ki:

  merhaba hocam ben kayserimerkezeml de lise 3.sınıf bilgisayar bölümü ağ işletmenliğinde okuyorum.2010 da öss ye girecem işimizde zorlaştı 2010 da ben bu yılın başından başladım çalışmaya.bizim bu senehiç sayısal dersimiz yok nem matematikten tut.kimya-biyoloji-fizik hiç biri.seneyede sınava gireceğim yıl dersaneye gideceğim.hiç kötü bir alışkanlığım yok.sadece össyi düşünüyorum.kazanamayacak hissi beni çok endişelendiriyor.benim için düşünceleriniz ve bana verecek bilgileriniz nelerdir hocam cevabınızı bekliyor ve 2010 da sınava girecek arkadaşların allah yardımcısı olsun diyorum...

 43. FATİH ERYILDIZ dedi ki:

  HOCAM BEN ESKİŞEHİR ANADOLU ÜNİVERSİTESİNE GİTMEK İSTİYORUM.ORDA AĞ İŞLETMENLİĞİ BÖLÜMÜ VARMIŞ.BANA NERELERİ ÖNERİRSİNİZ NERELRDE AĞ BÖLÜMÜ VAR PUANLARI NE KADAR YÜKSEK Mİ?VEYA BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİYLE İLGİL BİLDİĞİNİZ BÖLÜMLER VARSA NERELERDE VAR?YORUMLARINIZI BEKLİYORUM?BİDE ÖSSDE İKİ AŞAMALI OLUNCA 2010DA İNGİLİZCEDEN FALANDA SINAV OLACAKMIŞIZ SERTİFİKAM VAR BENİM..BU SENE SAYISAL ETÜTLERE KURSLARA GİDECEĞİM.BENİM İÇİN DÜŞÜNCELERİNİZ NELER HOCAM???

 44. AYDİL dedi ki:

  SLM HOCAM BENDE BT ALANIN DA TEKNİK SERVİS ÖĞRENCİSİYİM
  ÜNİYE ÇALIŞIYORUM YANİ AMACIM KAZANMAK VE ÇOK TA İSTİYORUM AMA BİZİM SECECEĞİMİZ BÖLÜMLER AZ
  YA DA NASIL BİR BÖLÜM SECERSEM İLERDE RAHTA OLURUM
  OKULUMUZ BİİZ FAZLA EĞİTEMDİĞİN DEN ŞAŞIRMIŞ DURUMDAYIM HER KES BAŞKA DİLDEN KONUŞUYOR VE BİRDE YÖK NASIL BİR YÖNETMENLİK GETİRECEK ONUDA BİLMİYOZ ÇOK KARIŞIK BİR DURUMDAYIZ BU DURUMDA ÖSS YE ÇALIŞMAK BYA BİR ZOER OLUYOR ( NE YAPMALIYIM EN AZINDAN NASIL BİR TERCİH YAPMALIYIM YA DA KENDİMİ NASIL RAHATLATABİLİRM SÜREKLİ DEÜŞÜNMEK TEN YORULDUM :s)

 45. Yakup Gövler dedi ki:

  @Fatih Eryıldız, dalının ne olduğu önemli değil, bütün bilişim teknolojileri alanı mezunları aynı bölümleri tercih edebilirler. Bu yılki sisteme göre nereleri tercih edebileceğin yazıdaki tablo yer alıyor. Gelecek yıl sistem değişecek ancak benim tahminim tercih edebileceğiniz bölümler değişmeyecektir, yabancı dilden sınava girmeniz gerekmiyor ancak nelerden sorumlu olduğunuz ise ne yazık ki şu an belli değil. Önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili yapılacak açıklamaları bekliyoruz. Şu an yapman gereken mevcut sisteme göre derslere çalışmaya başlaman ardındanda yapılacak değişiliklere göre stratejini değiştirmendir. Son olarak tekrar ediyorum, ağ işletmenliği ya da başka daldan mezun olmanın bir farkı yok, bütün BT alanı öğrencileri aynı yerleri yazacaklar, o da yazıda var.
  @AYDİL, sistem gelecek yıl değişecek. Bu yıl tercih edebileceğin üniversitesi bölümleri yazıda yer alıyor, lütfen dikkatli bir şekilde incele. Mevcut sistemde Bilgisayar Öğretmeni olabilirsin ya da iki yıllık bir meslek yüksek okuluna gidebilirsin. Gelecek yıl yapılacak değişikliklerin meslek liselerini nasıl etkileyeceği henüz belli değil, belli olduğunda konu ile ilgili bir yazı hazırlayacağım. Senin yapman gereken, eğer gerçekten üniversitede 4 yıllık bir fakülte düşünüyorsan mevcut sistemdeki derslere çalışmaya başlamalı, yeni sisteme göre stratejini değiştirmelisin.
  Çalışmalarınızda başarılar.

 46. Bahar dedi ki:

  Merhaba hocam ben Açık meslek lisesi bilgisayar bölümü Web Tasarım alanı öğrencisiyim bu sene staj görüyorum dikey geçişimiz var diye biliyorum Öss giricez sayısal 1 den giricez ist. oturuyorum özel üniversiteye gidemicem maddi durum kısıtlı yardımcı olursanız sevinirim

 47. Yakup Gövler dedi ki:

  Bu sene iki yıllık Meslek Yüksek Okullarına geçiş hakkınız var ancak gelecek yıl bu hakkınız kaldırılacak.

 48. mert dedi ki:

  sayın hocam ben de meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim matemetik dersini sewiyorum ancak bizde matematik dersi yok bizim bölümümüz sayısal 1 ancak bizde yeteri kadar sayısal 1 bilgisi ypk ne olur yardımcı olun bafra anadolu teknik lise ve endüstri meslek lisesi bilişim teknolojileri alanı samsun\bafra

 49. Yakup Gövler dedi ki:

  @mert, keşke bir de ne konuda yardımcı olmamı istediğini yazsaydın. Öncelikle bu sene çıkacak olan sorular, ilköğretimde ve lise 9. sınıfta gördüğünüz konulardan hatta girdiğiniz OKS'de çıkan soruların paralelinde olacak. Yani sonraki sınıflarda sayısal derslerinizin olması sınav için o kadar da etkili olmayacak. Yapacağın şey çalışmak, çalışmak, çalışmak...

 50. nazlı dedi ki:

  mrb hocam eml lisesi web tasarımı öğrencisiyim lise 3 teyim şuanda dersaneye gidiyorum fakat benim hedefim yüksek içimde ya kazanamazsam korkusu var fakat ben bilgisayar öğretmeni değilde küçüklülten beri hayalim olan doktorluğa gitmek istiyorum ama sayısal birden hazırlanıyorum internetten arştırdım fizik tedavi ve rehabilitasyon yüksek okullarına birinci bölümden girebiliyoruz bende hayalimi gerçekleştirmek istiyorum lütfen hocam bana yardımcı olun bi rehberci olan ne yapmam gerektiğini söleyin kafam çok karışık sizden yardım bekliyorum

 51. Yakup Gövler dedi ki:

  @nazlı, öncelikle amaçlarını belirlediğin ve çalışmaya başladığın için seni tebrik ederim.
  Biliyorsun gelecek yıl sistem değişecek ve ne yazık ki sistemde meslek liselerinin yeri henüz belirlenmedi. Ne şekilde üniversiteye yerleşeceğinizle ilgili bir açıklama yapılmadı. Ancak kesin olan, iki aşamalı olacak olan sınavın birinci aşamasına herkesin girmek zorunda kalacağı. Sana birinci tavsiyem şu an olduğu gibi SAY-1 derslerine çalışmaya devam etmen. Yaz'a kadar sistem belirginleşecektir ve sen de ona göre kendini ayarlarsın.
  İkinci tavsiyem kendi alanına giren BT öğretmenliğini kabullenmen ve avantajlarını öğrenmeye başlamandır. Her ne kadar gelecek yıl katsayı problemeninin hafifletileceği söylense de, bir meslek liselinin farklı bir bölümü kazanması yine neredeyse imkansız olarak kalacaktır. Fizik tedavi rehabilitasyon SAY-1'den alıyor, doğrudur ancak bu bölüm bir meslek lisesinin alanına girdiği için hem puanları çok yüksek olmakta hem de senin alanına girmediğinden kazanman mevcut sistemde imkansızdır. Başka şekilde ifade etmem gerekirse eğer sen bu yıl sınava girecek olsaydın, bütün soruları yapsan da okul birincisi olsan da bu bölümü kazanma şansın olmayacaktı. Sanırım bunlar sana bir fikir vermiştir.

 52. hayriye dedi ki:

  biz sayısal adına bişey görmüyoruz ve anadolu mezunu ile br görülüyoruz
  onlarda bil. öğretmenliği tercih edebiliyorlar değil mi

 53. hayriye dedi ki:

  bizim 4 yıllığa puanımız yetmedi ama iki yıllığa tercih edebilirmiyiz

 54. hayriye dedi ki:

  bu yıl sınava girmesem gelecek yıl girebilirmiyim

 55. Yakup Gövler dedi ki:

  @hayriye,
  Normal lise mezunları da bilgisayar öğretmenliğini tercih edebilirler ancak size verilen ek puan nedeniyle bilgisayar öğretmenliklerinin puanları oldukça yükselmekte, bu öğrencilerin kazanamayacağı hale gelmektedir.
  4 yıllığa puanınız yetmediğinde sınavsız geçiş hakkından yararlanabilirsin. Gelecek yıl hatta ömrün boyunca her yıl sınava girebilirsin.

 56. eylül dedi ki:

  ben lise 3 te okuyorum ve yeni öss ye gireceğim. ne yapacağımı bilmiyorum. ikinci bölümü çözmeyen 4 yıllık üniversitelere girilecekmiş. önceki össde biz sadedecee 1. bölümü çözecektik. yenisinde de inşallah ilk sınavı yaparız...

 57. hayriye dedi ki:

  çok sağolun hocam bilgileriniz için şu birincilerin hediye için girmeleri ne şımarıklık demi bizler hayatımız için girerken onlar eğlence için giriyorlar

 58. seLen dedi ki:

  Merhaba hocam.bnde atml son sınıf öğrncisiyim.web tasarımı okuyrm.we bölümümde çok memnunum.web tasarımı bnm içinn herşey oldu.ve bn okul birincisi olucam fakat üniversite konusunda çok endişelerim var?kontenjan konuları hkkınzda bi bilginiz var mı?ltfen yardımcı olun=(

 59. serkan dedi ki:

  slm ben serkan polislik sınavlarını kazanmak çok mu zor acaba düksiyonum falan güzel ama sanki biraz kazanması zor geliyor bana lise4 öğrencisiyim ben össye giricem bu yıl acaba kazanabilirmiyim?kafamda bazı soru işaretler var yardımcı olursanız sevinirim aeo bb

 60. zekiye dedi ki:

  MERHABA HOCAM,BEN BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ LİSE 4.SINIF ÖĞRENCİSİYİM.MASAÜSTÜ YAYINCILIK, İNTERNET GAZETECİLİĞİ VE YAYINCILIĞI HAKKINDA BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ ???

 61. gül dedi ki:

  slm,hocam ben bilişim teknolojileri web tasarım 3.sınıf öğrencisiyim.bu sene visual studio programı çok agır geldi ama mantıgının kavrayamadığımdan.bölümümden sogudugumu hissetim çünkü sınavm kötü geçti.ama bölümümü değiştirirsem puanlardan fazla avantajım olmadıgını farkettm ve bölümümün üstüne gitmeye karar verdm.sizden istedgm bilgisayar öğretmenlği say1 den kazanablirmiyiz.ve mat1 den ve sözelden kaç net çıkarmamz gerekio yeni sisteme göre.

 62. Yakup Gövler dedi ki:

  Yeni sistem'in meslek liseleri için nasıl uygulanacağına dair kesinleşen bir bilgi bulunmadığından sorularına cevap veremeyeceğim. Bekleyip, göreceğiz.
  Programlama mantığını kavrayanlar için çok kolay ve çok zevkli olan bir iştir. Senin adına üzüldüm. Ne yazık ki aynı problem benim öğrencilerimde de var ve ben de kavratmakta çok zorlanıyorum. Yapman gereken, derslerine sıkı sarılman özellikle uygulamalı derslerde bol bol uygulama yapmandır. ÖSS'ye hazırlık için ise bu yıl ki sayısal 1 konularına çalışmaya başlaman yerinde olacaktır. Sistem daha da netleştiğinde ona göre bir plan yaparsın.

 63. gül dedi ki:

  suan 2 tane bölüm dersim ağır geldi okul derslerime yöneldim bu yüzden öss ye suan hazırlık yapamıyorum. sınavlarım bittiği anda baslayacagım.tabi dershenyede.yukarda sordugum sorulara cevap verirseniz sevinirim hocam,ilginize tesekkrler

 64. GLSM dedi ki:

  slm hocam sizden staj defteri konusunda yardım ıstıycektım lütfen bana yardım edin gerçekten cok zorlanıyorum bi yandan işe gidiyorum bi yandan okul dershane staj dosyasını yapmak zorundayım ama yapamıyorum uğraşıorum ama bulamıorum lütfen bana konular da yardımcı olun....simdiden tsk ederım

 65. GLSM dedi ki:

  YAZMAYI UNUTMUSUM BILGISAYAR BOLUMU(WEB TASARIMI) 4. SINIFTAYIM SIZDEN CEVAP BEKLIYORUM TSKLERR

 66. Yakup Gövler dedi ki:

  Bizim okulda öğrenciler iş yerlerinde yaptıkları işlemlerle ilgili örnek belgeleri kullanarak dosya oluşturmaktadırlar. Staj dosyası vb. konular için koordinatör öğretmeninizden bilgi alınız.

 67. funda dedi ki:

  sm hocam ben bilişim teknolajileri 2.sınıftayım.Alan seçmek zorundayız veritabanı yada web programcılığı bu ikisinden hangisine gitsem daha iyi olur ve hangisi daha avantajlıdır?
  şimdiden teşk.

 68. SEHER dedi ki:

  ben 11. sınıf bilgisayar bölümünde okuyorum.sayısal 1 den gireceğiz sınawa tmm ama bu 9 sınıfın konularınımı kapsıyor tek.ayrıca dikey geciş kalktımı kesin bir bilgi warmı..hocam simdiden teşekürler..

 69. Yakup Gövler dedi ki:

  Gelecek yılki sistemin meslek liselileri nasıl etkileyeceği henüz belli değil. Bu sayfada yazılanlar bu seneki sistem için geçerli.
  Gelecek yıl iki yıllığa sınavsız geçiş hakkı kalkacak.

 70. Enes dedi ki:

  Mrb hocam ben Sinop'un ilçesi olan Türkeli'nde meslek lisesi 3. sınıf web tasarım bölümü okuyorum. Ben son sene dershaneye gideceğim şuan sorumlu olacağımız konular hakkında bir bilgim yok sizden cvb. bekliyorum bu konuları bana yazarmısınız veya bulabileceğim kaynakların adreslerini verebilirmisiniz Allah'a emanet olun

 71. Yakup Gövler dedi ki:

  Gelecek yıl sınav sistemi değişecek. Meslek liselerini nasıl etkileyeceği hala belli değil. Bu nedenle gelecek yıl hangi konulardan sorumlu olacağınız belli olmadı.
  http://www.nigdetml.k12.tr/?p=158 adresinde bu yılki sisteme göre hangi konulardan sorumlu olduğunuzu inceleyebilirsin.

 72. handan dedi ki:

  mrb hocam ben lise 4 düz lise sayısal öğrencisiyim fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümünü istiyorum dokuz eylül ünüversitesi acaba benim sayısal 1 den girmm puanımı düşürürmü meslek liselerinin bu bölüm için önü daha mı açık yani bana engel bi durum varmı girme şansım meslek liselerine göre daha mı düşük çok istiyorum bu bölümü umarım bir engel yoktur

 73. nazan dedi ki:

  selam ben bilişim teknolojileri son sınıf öğrencisiyim ben 4 yıllık bilgisayar okumak istemiyorum ama okumak istediğim meslek içinde alanım puan kırıyo bu yüzden gidemiyorum bizim 2 yıllıklara sınavsız geçiş hakkımız var acaba radyoloji bölümüne geçebiliyormuyuz sınavsız eğer biliyorsanız bi cevap yazın o bölüme gitmek istiyorum cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim...

 74. Yakup Gövler dedi ki:

  Başka bir alandaki iki yıllığa sınavsız geçiş yapamazsın. ÖSS sonucunda alacağın puan ile yerleşmeyi deneyebilirsin ancak bu tür bölümlerin puanları yüksek olduğundan bu, pek mümkün görünmüyor.
  @handan, meslek liselilerin alanına giren bölümlerin puanları oldukça yükselmektedir ancak sen bu tür bölümleri tercih ettiğinde puanın kırılmamakta, diğer sayısal bölümlerden birini tercih ettiğinde ne alıyorsan okulundan o puanı alırsın. Ancak bir meslek lisesinin alanı olan bir bölüme gitmek oldukça zordur, çünkü onlara verilen ek puan nedeniyle onlar bir adım önden gitmektedirler.

 75. nazan dedi ki:

  VERDİĞİNİZ CEVAP İÇİN SAĞOLUN Bİ SORUM DAHA OLACAKTI PEKİ ALANIM BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SINAVSIZ GEÇİŞ YAPABİLECEĞİM İKİ YILLIKLARDAKİ EN İYİ BİLGİSYAR BÖLÜMÜ HANGİSİ YANİ OKUMAYA DEĞER OLAN BU SENE SINAVSIZ GEÇİŞLER KALDIRILACAĞI İÇİN BU SENE KAZANMASAM 4 YILIĞI 2 YILLIK DÜŞÜNÜYORUM DA YANİ SON AVANTAJIMIZ

 76. Yakup Gövler dedi ki:

  Aslında fazla bir seçeneğin yok mevcut bölümlerden bir kısmı zaten özel okullarda, bunların dışındakilerden bir kısmının ise Türkiye'de bir anlamı yok.
  Programcılık en kolay gidebileceğin ve sonrasında 4 yıllığa dikey geçiş yapabileceğin ancak hemen her yerde bulunduğundan, sonrasında iş bulma şansının senin becerine bağlı olduğu bir bölüm. İnternet gazeteciliği, masaüstü yayıncılık bölümleri de alternatif olabilir ancak bunların sayısı çok az olduğundan girmek mesele ve yeni olduklarından iş imkanlarının ne olduğu meçhul.
  Son karar senin olacak, her bölümle ilgili bilgiye üniversitelerin web sitelerinden ulaşabilirsin, aklına hangisi yatarsa onu tercih edebilirsin.

 77. fatih dedi ki:

  merhabalar hocam öncelikle burda benim gibi meslek lisesi öğrencilerini aydınlattığınız için size teşekkür ediyorum hocam benim size bir kaç sorum olacak.ben lise 3.sınıf web alanı öğrencisiyim bölümümü ve bilişim sektörünü çok seviyorum.birincisi ben bu sene dershaneye gitmedim acaba gelecek sene bir yıl gitsem bilişim teknolojileri öğretmeni olabilirmiyim birde bizim okulumuzda elektrik-elektronik die bir bölüm var okul birinciliğine bakılırken onların bölümü ile biz ayrı mı hesaplanacak yoksa onlarla birlikte mi hesaplanacak.eğer onlarla birlikte hesaplanıyorsa arada çok puan farkı olur mu? hocam çok uzun oldu özür diliyorum ama bu konuda bizi aydınlatan hocalarımız olmadığı için,pek fazla bilgimiz olmuyor;hocam polis akademisine giriş koşulları çok mu zor?

 78. Yakup Gövler dedi ki:

  Gelecek yılki sistemin meslek liselilere ne getireceği henüz belli değil bu yüzden kesin konuşmak mümkün değil. Ancak benim tavsiyem okul tatil olduğu andan itibaren mevcut sistemde sorumlu olduğun ders konularına çalışmaya başlaman en azından yaz tatilinin sonunda bu yılki konuları bitirmeye çalışmandır. Sistem kesinleştiğinde ise ona göre kendine bir strateji belirlemendir. Dershaneye gidip, sıkı bir şekilde çalışırsan, umudunu yitirmez ve kendine ulaşılabilir hedefler koyabilirsen BT öğretmenliğini kazanabileceğine inanıyorum.
  Okul birincileri okul bazında belirlenir. Eğer elektronik bölümü senin bölümünle aynı okula bağlıysa okul birinciliği beraber hesaplanacak. Sonuçta okul birinciliği diploma notuna bağlı olacağından, okul birincisinin diploma notuna ne kadar yakın olursan aradaki fark o kadar az olacaktır. Eğer derslerin şimdiye kadar iyi olmuşsa merak etmene gerek yok puan farkı fazla olmayacaktır aksi durumda ise 10-30 puan fark oluşabilir. Eğer mümkün olursa okul idaresine başvurup, okulundaki öğrenciler içerisinde şu anki ortalamalara göre kaçıncı olduğunu öğrenmeye çalışabilirsin.

 79. fatih dedi ki:

  hocam o dediğinizi her gün yapıyorum okuldaki konumum ikincilik ama bölümümde birinciyim aramızdaki puan farkıda pek fazla değil.sayenizde hocam umutlarım tekrar yeşerdi çok teşekkürler.hocam birde ortalama okuldan 90 puan aldığımı düşünürsek meslek liselerine BT öğretmeni olabilmem için kaç ham puan almam gerekir ve KPSS'de en az kaç puan almam gerekir.

 80. Yakup Gövler dedi ki:

  Gelecek yılki sınav sistemi belli olmadığından sorularına cevap veremeyeceğim. KPSS için kafanı yorma, çalışan karşılığını her zaman alır. Sen üniversiteyi bitirene kadar; kim öle, kim kala.

 81. fatih dedi ki:

  hocam birde, çok soru sordum ama bizim okulumuz yeni açıldığı için 4.sınıflar yok endüstri meslek lisesinde 4.sınıfta hangi kültür dersleri var ve toplamda kaç ders görcez.

 82. Yakup Gövler dedi ki:

  Kendi öğretmenlerine sorman en doğrusu. Her okulun kendine ait bir çerçeve programı var, ona göre dersler belirleniyor. Ben Anadolu Ticaret Meslek Lisesi'nde görev yapıyorum. Bizim okulda 4. sınıfta 10 saat kültür dersi var, geri kalanın 24 saati işletmelerde beceri eğitimi 6 saati ise internet programcılığı derslerine ayrılmış durum. Türk dili, din kültürü, 4 saat ingilizce, seçmeli ders olarak ise matematik vs. gibi dersler bulunmakta. Sizinki de aşağı yukarı böyledir.

 83. fatih dedi ki:

  hocam şansımıza öğretmenimizinde bu sene ilk görev yılı okul yeni olduğu içinde başka öğretmenimiz yok bu yüzden sorularımız hep cvpsız kalıyor.Hocam verdiğiniz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim.

 84. handan dedi ki:

  Cevabınız için teşekkürler.Ama ben iki yıllık fizik tedavi değil dört yıllık sayısal-1den olan fizik tedaviyi istiyorum.Bunda da öncelik sırası yine meslek liselerine mi aittir?

 85. birgüll dedi ki:

  selam ben bilişim teknolojileri web tasarımı ve programcılığı bölümüne gidiyorum sizden YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ hakkında bilgi almak istiyorum nasıl bir bölümdür?ve E.A lıkla alınıyor biz sayısal görmediğimiz için fen bilgisi zor geliyr biraz ama bu bölüm türkçe matematikten alınıyor biraz daha iyi gibi geldi bide puanları ve üniversiteleri hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.

 86. Yakup Gövler dedi ki:

  @birgüll, burayı ve burayı incele.

 87. İsmail M. dedi ki:

  Mrh. hocam ben Meslek lisesi Bilişim Teknolojileri 3.sınıf öğrencisiyim,öss sınavında başka alanı tercih edersek okuldan ek puan gelirmi acaba? Bilgilendirirseniz sevinirim.

 88. elif dedi ki:

  MERHABA SİZE Bİ ÖDEVİM HAKKINDA Bİ SORU SORABİLİRMİYİM.WEB TASARIMI BÖLÜMÜ OKUYORUM PHP VERİ TABANINDA MYSQ Bİ ANKET YAPMAK İSTİYORUM KONU ŞÖYLE SORU SORUP SEÇENEKLER OLCAK VE SEÇENEKLERDEN BİRİNİ SEÇTİĞİMDE VERİ TABANINDA DEĞERİ ARTACAK YANİ HER TIKLANDIĞINDA 1,2 DİYE ARTCAK BÖYLE BİR BASİT ANKET YAPIMI BİLİYORSANIZ VEREBİLİRMİSİNİZ?

 89. kaan dedi ki:

  merhaba hocam bn lise son sınıf Aml yazılım(vb)ogrencisiyim dersaneye gitmekteyim fakat gercekten bolumun puanı asırı yuksek ve dersanedede meslek sınıfına da önem verilmyio soruma gelince okul puanım bekledigimden dusuk geldi 3 yıla baktıgımda 2 yıllıklara alınırken kac ortalama gerekiyor mesala bi bursa uludag icin ösym nin sitesine baktım ama goremedim tşkkrler saygılar.

 90. candan dedi ki:

  slm hocam ben düz lise 4. sınıf sayısal öğrencisiyim sayısal 1 den kimya öğretmenliğini istiyorum bunda meslek liseleri bizden daha mı şanşlı yani bana bir engel durum var mı?

 91. Yakup Gövler dedi ki:

  @İsmail M, başka bir bölümü seçtiğinde ek puan almayacak, belki de puanın kırılacak.
  @elif, öğrencilere ait ödevler için yardımcı olmuyorum. PHP ile ilgili olarak forum.ceviz.net adresinden bilgi edinebilirsin.
  @kaan, iki yıllıklara alınırken ortalamanın ne olacağına dair bir açıklama yapılmamaktadır ancak popüler olan okulların yüksek ortalama gerektireceğini unutmamalı ayrıca kendi bölgenin (genellikle kendi ilindeki) üniversitesine ait olmayan bir bölümü yazdığında kazanma şansın biraz daha azalmaktadır.
  @candan, Kimya öğretmenliğinin hangi puan türünden öğrenci aldığını bilmiyorum, başvuru klavuzundan öğrenebilirsin. Ayrıca meslek liselerinin alanına girip, girmediğini de kontrol edebilirsin.

 92. mesut dedi ki:

  merhaba hocam ben M.L.bilişim tek. 3 . sınıf öğrencisiyim seneye sınava girecem yeni sistemde puanlama yine bölüme göre mi oacak?en az sınavların ikisine girecekmişiz.biz bölümden dolayı sayısal seçmek zorundamıyız.

 93. mesut dedi ki:

  hocam bide üniversiteye dikey geçiş kalkıo biz sınavdan aldığımız puanla 4 yıllık kazanamazsak 2 yıllık bir üniversiteye gidebilirmiyiz?

 94. Yakup Gövler dedi ki:

  Yeni sistemin meslek liselileri nasıl etkileyeceğine dair henüz kesinleşen bir bilgi yok. Bu nedenle sorularının kesin bir cevabı yok.
  Yeni sistemde de mezuniyet alanı etkili olacak, 2 yıllıklara girmek için sınavdan alacağınız puan kullanılacak, muhtemelen sayısaldan gireceksiniz.

 95. gökHæn dedi ki:

  hcm selamlar ben atml son sınıf öğrncsym bankada staj gryrm ve bende çok mmnunum buradan ve onlarda bnden memnunlar sınavı kazanamassan 4 yllk öğretmenligi istersen gelip burda çalışabilirsin dediler gişeye lise mezunu olarak diye ne yapmalıyım hcm 4 yıllık olmassa 2 yıllık 2. öğretime gidip bankayıda kabul edip devam ettirebilir miyim acaba kafam çok karışık??teşekkürler...

 96. Yakup Gövler dedi ki:

  @Gökhan, çalıştığın banka bir kamu bankası ise seni doğrudan alma şanslarının olduğunu düşünmüyorum ama özel bir banka ise bu belki mümkün olabilir. Bu nedenle dereyi görmeden paçayı sıvamamanı öneririm.
  4 yıllık öğretmenliği kazanamazsan ve banka eğer verdiği sözü tutup, işe alırsa 2 yıllık yerine bir açıköğretim fakültesine gitmeni tavsiye ederim. Her ne kadar ikinci öğretimler gece öğretimi yapsalarda, pratikte bu pek mümkün olmamaktadır. Bu nedenle doğrudan açıköğretimin 4 yıllık işletme programına kayıt yaptırmanı öneririm. Tabi ki bunun için sınavda en azından barajı geçmen gerekiyor.

 97. senem dedi ki:

  mrb. benim bi sorum olcak benn boğaziçindeyim össeye 2 kere grdm bi arkadaş var endistride veri tabanı ve bilim teknolojisi son sınıf.bnm merak ettğim eğer o blm içi terch yaparsa sayısal bu arada ortalama türkçe mat fen ve sosyal netleri neyle çarplcak biliyorum kesin değerler yok ama yaklaşık sayısalda hangi bölümü seçerse normal çarpılcak düşmeden.bnm bilgiğiin norlmal bölü içi. ömrüm puan hesaplamakla geçdi. şimdiden teşekkrler.

 98. Yakup Gövler dedi ki:

  @senem, yazımda bahsettiğim tablodaki bölümleri tercih etmesi durumunda herhangi bir puan düşmesi yaşamayacaktır. Bilakis bu bölümleri tercih ettiğinde ek puan alacaktır. Lütfen yazıyı ve burayı okuyun.

 99. veli dedi ki:

  merhaba hocam ben sitenizi yeni keşfettim ben (maol)mesleki açık ögretim lisesi 10.sınıf ögrencisiyim benim sorularım şunlar (1) sizhe hangi bölüme geçmeliyim (veri tabanı,ag,web tasarım,vss.) (2)biz iki yılık yüksek okula sınavsız gidebiliyormuyuz (3)bilgisayar ögretmenligini düşünüyorum öss taban puanlarına baktıgımda 350 den başlıyo 397 kadar gidiyor üniv,e göre degişiyor bizim 370 puan almamız mümkünmü puan filan kırılıyormu şimdiden teşekkkürler

 100. Yakup Gövler dedi ki:

  @Veli, hangi dalı seçeceğinize siz karar vermelisiniz. Bunun için bu dallarda okulunuzda hangi derslerin okutulduğunu araştırın, yaşadığınız yerde hangisinden mezun olursanız iş bulabileceğinizi inceleyin ve ona göre karar verin. 2. Gelecek yıldan itibaren sınavsız olarak iki yıllıklara geçiş hakkı kaldırılacak. 3. Puanlar 330'dan başlayıp, gidiyor. Aslında baktığınızda o kadar da yüksek olmadığını görebilirsiniz. Çünkü mevcut sistemde kendi alanınızda tercih yaptığınızda ek puan alıyorsunuz. Normal lise mezunu birinin de iyi bir yer kazanabilmesi için 330'dan fazla bir puanı SAY-2 puan türünden alması gerekiyor ki bu, sizin 330 almanızdan çok daha zor. Dolayısıyla yeterince hazırlanırsanız neden kazanamayasınız, sonuçta o 370-390'ları alanlar da meslek liseli. Demek ki alınabiliyormuş. Ayrıca http://www.yakupgovler.com/?p=575 adresindeki yazımı da okuyun.

 101. CeyhanATL dedi ki:

  Merhaba hocam, bu yıllarda meslek liseleri ile ilgili değişme vs.. konuşuluyor katsayı vs. bu konu hakkında güncel bilgileri bizimle paylaşabilir misinz?

 102. Yakup Gövler dedi ki:

  @CeyhanATL, ne yazık ki gelecek yılki sistemin meslek liselerine etkisi hakkında resmi bir açıklama yapılmadı. ÖSYM başkanı son röportajında Temmuz ayı içerisinde sistemin şu an kesinleşmemiş konuları hakkında açıklama yapılacağını söyledi. Anlayacağınız Temmuz ayındaki açıklamayı beklemeliyiz, resmi açıklamalar dışındaki hiçbir şeye inanmayın. Katsayının kaldırılması vs. gibi konular henüz kesinleşmiş değil.

 103. elif dedi ki:

  merhaba hocam.
  ben 11.sınıf anadolu teknik,bilişim teknolojileri alanı ögrencisiyim.2010 da iki aşamalı olan öss ye gireceğim. okul birincisiyim.alabildiğim yeterince iyi bir puanla ve böyle bir olanakla istedigim üniversiteye gidebilcek miyim.? diploma notunum 5.00 olmasımı gerekiyor? bu sene dershaneye gitmeyecektim.günde 10 saat ders görüyoruz.ama okul birincisi olma avantajı beni dershaneye itti.cünkü sadece ilk gireceğim sene bundan faydalanabilcekmişim.lütfen yardım edin.

 104. Yakup Gövler dedi ki:

  Sevgili Elif, mevcut sistemde okul birincisi en yüksek puanı almaktadır yani 100 puan alır. Bu düz lise mezunu için 0.8 ile çarpılır ve ÖSS'den aldığı ham puana 80 eklenir. Meslek lisesi birincisi için ise 1.04 ile çarpılır ve 104 puan eklenir. Bunun için okuldaki en yüksek ortalamaya sahip olman yeterli ayrıca artık okul birinciliği 5'lik not sistemine göre değil 100'lük not sistemine göre hesaplanmaktadır. Okulundan en yüksek puanı alabilmen için okul birincisi olman yeterli.
  Yanlış anlaşılmayı ortadan kaldırmak için; alacağın bu puan girdiğin her sınavda eklenecek, bunda bir azalma olmayacak. Okul birinciliğinin sana bir yıllık avantajı şu olacak; üniversite girişte okul birinciliği kontenjanı denilen bir kontenjan bulunmakta. Diyelim ki normalde 30 kişi alıyorsa bir bölüm 1 kişi de okul birinciliğinden alıyor. Diyelim ki normal öğrencilerin tercihleri sonucunda bölümün taban puanı 350 oldu ve 80 kişi yerleşti. İşte sen okul birincisi olarak orayı tercih etmişsen ve orayı tercih eden okul birincileri içerisinde sen en yüksek puana sahipsen normalde yerleşemediğin bu bölüme sen de okul birinciliği kontenjanından yerleşmiş olursun. İşte bu avantaj sadece bir yıl geçerli.
  Umarım son seneni iyi değerlendirir ve başarılı olursun.

 105. fatih dedi ki:

  hocam merhaba size bir kaç soru sorcam.hocam endüstri meslek lisesi mezunları polis akademisine girebiliyorlarmı.

 106. Yakup Gövler dedi ki:

  Polis akademisine girebilirler. Daha ayrıntılı bilgi ve giriş şartları için http://www.egm.gov.tr/ adresinde, sol taraftaki menüde yer alan Polis Olma Şartları menüsü altından istediğin okul ismine tıklayabilirsin.

 107. elif dedi ki:

  hocam merhaba.
  şimdi meslek liselerinde okul birinciliginde 100 puan veriliyor dediniz.
  peki bu puan öss ye her girdiğimde verilecek mi ve sadece kendi bölümümü seçersemmi verilecek ? örnegin başka bir alan seçsem yine de verilecek mi ?

 108. Yakup Gövler dedi ki:

  Yazımda her sınava girdiğinde alacağını yazdım, 100 puan değil, bunun tercihine göre çarpılacağı katsayıya göre hesaplanan puan eklenecek. Şimdiki sistemde kendi alanında tercih yaptığında 104, başka alan tercih ettiğinde 30 puan eklenecek. Düz lise mezunu olsaydın, kendi alanını tercih ettiğinde 80 puan alacaktın, farklı bir alanı tercih ettiğinde yine 30 puan alacaktın.
  Ancak gelecek yıl bu katsayılar değişecek ne olacağı henüz belli değil.

 109. can dedi ki:

  arkadaslar bilişim teknolojılerı bolumundeyım elektrk elektronıkten tercıh yaparsam ek puan verıyormu

 110. Yakup Gövler dedi ki:

  @can, elektrik-elektronik senin alanına girmediği için, tercih etmeniz durumunda ek puan alamayacağınız gibi hatta puan da kırılacak.

 111. can dedi ki:

  bilgi verdğin için tsk ederim. benim alan girdisi yaparken yan brans olarak elektrik elektronık gozukuyodu o yuzden dolayı sordum ilginiz ve cvb için tsk ederim

 112. Tekno Yazar dedi ki:

  Yakup hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Bende bilişim teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Sizlerin sayesinde blog hayatına atıldık. Web hayatınızda başarılar diliyorum.

 113. fatih dedi ki:

  hocam bu yeni sistemin getirileri kesin olarak ne zaman açıklanacak.

 114. Yakup Gövler dedi ki:

  Yeni sistemin meslek liselerine olan etkisi ile ilgili olarak Temmuz ayında ÖSYM tarafından bir açıklama yapılacağını düşünüyorum.

 115. fatih dedi ki:

  inş hocam. hocam bide bilişim teknolojileri öğretmenliğinin farklı bölümleri varya böte felan bunlar içinde en yüksek puanı isteyen hangisi ve avantajları neler?

 116. Yakup Gövler dedi ki:

  Genellikle BÖTE'ler Üniversitelerin eğitim fakültelerinde yer almaktadır, bu bölüm mezunu öğretmenler meslek liselerinde, laboratuar ve teknik öğretmen olarak görev yapamazlar, ilköğretim ve normal liselere genellikle atamaları yapılabilir. Teknik eğitim fakültesi mezunları ise meslek liseleri de dahil olmak üzere bütün okullarda görev yapabilirler.
  Puan yönünden kaliteli üniversitelerindekiler ODTÜ, Hacettepe vs. daha yüksektir. Bölüm farkından çok üniversite farkı var. Hangilerinin yüksek olduğuna ağustos ayında yayımlanacak listeden kendin bakarsın.

 117. fatih dedi ki:

  tşklr hocam iki hayalim var ya polis akademisine girip vatan için omuz omuza çarpışmak yada bilişim teknolojileri öğretmeni olup geleceğe ve bilişim dünyasına ışık tutmak.

 118. Halide dedi ki:

  Merhaba ben bu yıl Ticaret Meslek Lisesi Lisesi Bilişim Teknolojileri Alanı/Veri Tabanı Programcılığı alanından mezun oldum.Üniversite için 2 yıllık sınavsız geçiş hakkımı kullanıcam ama bu konuda hiç bir bilgim yok.Açıkta kalmak istemiyorum.Bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim.Bu site özellikle staj dosyamı hazırlamamda çok yardımcı oldu.Emeği geçenlere teşekkürü borç bilirim.Kolay Gelsin, hoşçakalın!

 119. Yakup Gövler dedi ki:

  @Halide, sınavsız geçiş hakkı için normal üniversite tercihleri sırasında okulunuza başvuru yapıp, öncelikle kendi bölgenizdeki okulları tercih etmeniz durumunda yerleşme şansınız çok yüksek, hele de diploma notunuz, ortalamanın üzerinde ise rahatlıkla yerleşebilirsiniz. Bu konularda varsa okulunuzdaki rehber öğretmenden, yoksa öss başvurunuzu yaptığınız müdür yardımcısından bilgi edinebilirsiniz.

 120. ebru dedi ki:

  MRB …sitenizi yeni keşfettim:)ama keşke össden önce kşftsydm diorum:( sanırım bütün mes.lis.kaderi aynı bnde sizin gbi katsayı kurbanıyım ..web prog.bölümünde okuyorum ne yazıkki okullarda tam anlamıyla öğretim yapılmıo:(sınava grdim bnde okldada ii derecm vr kazanabilirmiyim bilmiorum çünkü sayısalım pek ii değil…sizden ricam bu bölümü içeren üniv.hkında bilgi:(:(:( şimdiden saolun

 121. Yakup Gövler dedi ki:

  @ebru, öncelikle geçmiş olsun. Bilişim teknolojileri alanına ait bölümler 40-50 üniversitede var. Dolayısıyla hepsiyle ilgili bilgi vermem mümkün değil. Bölümlerle, üniversitelerle ilgili web sitelerinde bilgi bulabilirsin. Ben Gazi, Teknik Eğitim Fakültesi, Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği mezunuyum. Dolayısıyla kendi üniversitem haricindeki üniversiteler hakkında, web sitelerinde yazanların dışında bir bilgim yok. O bilgilere de kendin de ulaşabilirsin.
  "Okullarda tam öğretim yapılmıyor" fikrine katılmıyorum. Eğer kastettiğin kültür dersleri açısındansa, ÖSS için 9. sınıfta verilenleri tam olarak öğrenmiş olmanız yeterliydi. Meslek dersleri açısından ise, şu anki müfredat benim zamanımdakinden çok çok iyi. Öğrencilerimiz ne yazık ki MEGEP'in amacını anlamış değil, MEGEP öğrencinin kendi kendine öğrenmesini amaçlar. Ancak bizim öğrencilerimiz her şeyi hazır olarak istiyor, kendilerini geliştirmek adına hiçbir şey yapmıyorlar. Nereden mi biliyorum, kendi öğrencilerimden tabi.
  Ben de meslek lisesi mezunuyum ve mezun olalı 10 yıl geçti ve Pazar günkü sınava ben de girdim, işte sonuçlarım. Demek ki problem okulda değil, öğrencide. Ben artık buna inanıyorum.

 122. elif dedi ki:

  seneye sistem değişiyor.
  ben kendi bölümümden öss ye gircem.bilişim istiyorum.
  ilk sınava girmem yeterlimi?
  herkes başka şeyler diyor
  kafam karıştı 🙁
  kendi bölümüm dşında seçmek istiyorsam mı ikinci sınava girecegim?

 123. Yakup Gövler dedi ki:

  Henüz bununla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı. ÖSYM başkanı Temmuz ayında bununla ilgili bir açıklama yapılacağını söylemişti. Bekleyip, göreceğiz.

 124. alpay dedi ki:

  hocam bende bilişim okuyorum eğer öss de aynı bölümü tercih edersek ek puan gelecek peki ilk sene kazanamazsak 2. sene yine aynı avantajımız devam edecekmi yoksa bu avantajlar olmadan ne alırsak o mu

 125. Yakup Gövler dedi ki:

  http://www.yakupgovler.com/?p=450 adresindeki yazımdan da anlaşılacağı üzere, her yıl bu puan eklenecek. Tabi ki katsayılar değişirse ona göre puan da değişecektir, ancak sizin için hesaplanan AOBP sabit kalacak.

 126. Başak dedi ki:

  Mrb hocam . Tüm yazılanları okudum fakat yinede kendim yazmak istedim. Ankara'da yaşıyorum . Bu sene 11. sınıfa geçicem dal seçimlerimizi yapıcaz ya ağ işletmenliği yada teknik servis. Hocalarımız sürekli bize teknik servis elemanlığını yazın diğerini yazmayın diye söyleyip durdular fakat ben teknik servisi istemiyorum. Çoğu yazıda demişsiniz ki yaşadığınız şehirdeki iş seçeneklerine bağlı vs... Çok kararsız kaldım bugün son gün artık bize zorlada olsa teknik servis elemanlığını yazdırdılar formu daha vermedim son bi kez bakayım diye ama yine içime sinmedi yardımcı olurmusunuz. Bizim teknik servis okumamız için neden bukadar ısrar ediyorlar anlamış değilim. Siz seçim size kalmış diyorsunuz ama birazda olsa ipucu verseniz =)

 127. Yakup Gövler dedi ki:

  @Başak, okulunuzda sadece Ağ işletmenliği ya da teknik servis bölümleri varsa teknik servis bölümüne seçmen, iş olanakları açısından daha uygun olacaktır. Neden?
  Ağ işletmenliği bölümünden mezun olduğunda, lise mezunu olarak iş bulma olanağın fazla olmayacaktır. Çünkü ağ konularında piyasada daha çok, ağ kurma (kablolama ve ağ yapılandırması) işlemleri yapılmakta, ağ yöneticiliği yapılmamaktadır. Ağ yöneticiliği daha çok üniversite mezunları (çoğunlukla bilgisayar mühendisliği mezunlarından sistem yöneticiliği sertifikası olanlar) tarafından büyük firmalarda yapılmaktadır. Yani çok büyük ağ yapılanması bulunan şirketlerde ağlarla ilgili iş imkanı bulunmakta, bunun dışındaki ağ yapılandırmalarını teknik servislerde çalışan herkes yapabildiğinden, ağ işletmenliği mezunu olanların pek iş olanağı bulabileceklerini düşünmüyorum.
  Türkiye'de bilgisayarcılık kavramı daha çok teknik servis hizmetleri ve satış ekseninde döndüğünden, bu tür firmalar hemen her yerleşim yerinde bulunmakta dolayısıyla da teknik servis mezunu bir öğrenci, bu tür işletmelerde iş bulabilir ya da en azından kendi işini kurabilir. Bu tür işler profesyonellik gerektirmediğinden çoğu zaman üniversite mezunu olmaya ihtiyaç duyulmamaktadır. Anlayacağın teknik servis mezunları için iş imkanı ağ işletmenliğine göre daha fazla.
  Teknik servis dalını okumak zordur, bunu söylemeliyim. Ders içerikleri daha çok elektronik, mikroişlemciler ve donanım ağırlıklı olacağından çok çalışmanız gerekecek, umarım okulun ve öğretmenlerin donanımlıdır da sizlere robotik, otomasyon konularında da bilgiler verebilirler.

 128. Başak dedi ki:

  Teşekkürler hocam en azından kafamda birşeyler oturdu yerine şu dakikadan itibaren 😉 Formu rahatlıkla okula götürebilirim artık =)

 129. yasemin dedi ki:

  merhaba hocam ben mkü amyo 2. ögrencisiyim internet gazeteciliği ve yayıncılıgı bölümü 1. sınıftyayım. yazanlar hep lise ögrencisi ama bnde yazım dedım elkı bi öneride bulunursunuz ben yaz dönemi stajı yapıcam belediyede ama staj defterıne ne yazacagımı bılmıorum .bildiginiz üzere üni.de staj defteri teslim etmeden mezun olamıosun bu konuda bana akıl verırsenız sevınırım. teşekkürler....

 130. fatma zekiye: dedi ki:

  22 haziran 2009 saat:00:56 ' da yorum yapan yasemin arkadaşım size bir sorum olacaktı internet gazeteciliği ve yayıncılığı bölümü okuyormuşsun benimde en çok istediğim bir bölüm bende bu yıl mezun oldum ama sadece hatay da var bu bölüm geçen gün baktım İSKENDERUN DAKİ NİN ADINI değiştirmişler geriye sadece antakya kalıyor acaba bu tercih klavuzunda değişir mi biraz bana bilgi verebilir misin okuduğun okul hakkında tam olarak hangi okul senin ve bölüm hakkında bilgi verebilirsen çok sevinirim

 131. fatma zekiye: dedi ki:

  İNTERNET VE AĞ TEKNOLOJİLERİ BİR DE BİLİŞİM SİSTEMLERİ VE TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ OKUYAN VARSA YA DA BÖLÜM HAKKINDA AYRINTILI BİLGİYE SAHİP ARKADAŞLAR VARSA LÜTFEN CEVAP YAZSIN

 132. eren dedi ki:

  sayın hocam;
  Bilişim Teknolojileri Okudum bu yıl bitti. şimdi geriye 15 temmuzu bekliyorum astsubaylık sınavlarının açıklanması için eğer astsubaylık kazanamayıp sınavsız geçiş yapacak olursam myo olarak bilişim teknolojilerinin hangi bölümünü tercih ederim gelecekte hangi bölüm benim için iyi olur ben teknik servis dalında okuyorum ancak bu bölüm basit olduğundan web programcılığı ile ilgileniyorum...

 133. Yakup Gövler dedi ki:

  @eren, gönlün hangisini istiyorsa, yaşadığın yerdeki iş imkanları açısından hangisi uygunsa onu tercih et. Aslında Bilgisayar Programcılığı dışında da pek işe yarar bulamayabilirsin.

 134. Hilal dedi ki:

  sayın hocam;
  ben meslek lisesi bilişim teknolojileri web programcılığı okuyorum şuan 1.sınıf bitti ama ben bu dalla ilgilenmiyorum aslında benim hedefim üniversiteyi yurt dışında okumak veya yabancı dil bölümünü seçmek acaba bu bölümden istediğim hedefe ulaşabilir miyim yoksa düz liseye mi geçmeliyim şimdiden teşekkürler...

 135. Yakup Gövler dedi ki:

  Hedeflerin bunlarsa düz liseye geçmeli, okulunda ya da başka bir okulda yabancı dil alanını seçmelisin.

 136. mesut dedi ki:

  merhaba ben bu sene ticaret meslek lisesibilgisayar bölümü teknik servis dalından mezun oldum fakat üniversite için beden eğitimiöğretmenliği düşünüyorum eğer onu kazanamazsam 2 yıllık hakkımı kullanmak istiyorum ama bilgisayar programlama bölümü var ön lisanslarda bende bunu istemiyorum bizim başka şansımız yok mu ...?

 137. Serkan Al. dedi ki:

  merhabalar
  2008 sınav sisteminde bilgisayar öğretmenliğine gitmek için sadece say1 yapmak yeterli 2010 sınav sisteminde bilgisayar öğretmenliğine gitmek için acaba hangi alanlar yapılacak

 138. fatih dedi ki:

  hocam bu yeni sınav sistemi daha açıklanmadı ya ne zaman açıklanacak.

 139. Aykut dedi ki:

  slm hocam hocam ben anadolu teknik lisesi öğrencisiyim.ve bölümüm Veri Tabanı Programcılığı.lise3 ü bitirdim seneye össye .gireceğim.Serkan'ın sorusuna katılıyorum.
  yeni sınaw sisteminde ;
  1) kendi bölümümüzü seçtiğimizde ek puan geliyor mu?
  2) say1 den 4 yıllık üni. kazanabiliyor muyuz ( kendi dalımızda )
  3) Orta öğretim başarı puanının %21 den %5 e düşürülüceği söyleniyordu.Ne oldu acaba?

  Yardımcı olursanız çok sevinirim.teşekkürler.

 140. hande gül dedi ki:

  sayın hocam böyle bizleri aydınlattıyınız için teşekkürler.Ben Btt öğrenciciyim.bu sene lise üçe geçtim bölümüm web tasarım matematik agırlıklı bölüm ama matematikle aram iyi degil çalışamıyorum da.içimden çalışmak gelmiyor.dersaneye yazıldım bu sene tekrar da fazla yapmayı sevmiyorum .yaptıyım çalışma programlarını düzenli uygukayamıyorum.öss yi kazanmak için ve başarılı olabilmem için nasıl bir çalışma düzeni oturtmalıyım kendimde.Şimdiden teşekkürler.

 141. hande dedi ki:

  Selam Hocam Nasıl bir çalışma sisteminde çalışmam gerktiğini bilemediğim için sizden yardım almak istedim .Yardım ederseniz sevinirim.ben yazılıdan yazılıya ders çalışan bir insanım.BTT ögrencisiyim aynı zamanda matematik yok denecek kadar az .Bu boşluyu nasıltamamlıyacam bilemiyorum.Dersaneye yazıldım ama matematikten nefret ediyorum ve hiç çalışamıyorum.Yaptıyım programaları uygulayamıyorum.Sizce nasılbir ders çalılma metodu geliştirmeliyim.lise 3 ögrencisiyim ,bölüm wep tasarım .Yardımlarınız için teşekkürler

 142. hande gül dedi ki:

  Merhaba hocam endüstri meslek lisesin de lise 3 de Btt bölümünü okuyorum.lise 3 de wep tasarımı seçtim.Bölümüm sayısal agırlıklı olmasına ragmen benim sayısalım iyi degil.Sayısal derslere oturup çalışamıyorum.Tekrar ve ya herhangi bir çalışma göstermedim henüz ÖSS için.içimden çalışmak gelmiyor.Çalışmam lazım diyorum ama yapamıyorum .Yapmaya çalışsam da hemen sıkılıp bırakıyorum.Okul için de böyle düzenli tekrar yapmak istemiyorum ve yapamıyorum.Nasıl çalışmam gerektigini bilemiyorum.Öss de bilgisayar mühendisliginin 4 yıllık bölümünü seçmek istiyorum.Ama bu çalışmayla yapamıyacamı biliyorum.Benim okulum dan bilgisayar mühendisi çıkar mı. Çıksa bile puan kırılır mı .Ve tabii ki nasıl çalışmalıyım.Cevaplarsanız çok sevinirim.şİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

 143. Yakup Gövler dedi ki:

  @mesut, bu yıl için yok diyebiliriz. Farklı iki yıllıklar da var ancak yine de en avantajlısı Bilgisayar Programcılığı gibi görünüyor.
  @Serkan, Fatih, Aykut, henüz yeni sistemin meslek liselerini nasıl etkileyeceğine dair bir açıklama yapılmış değil. Bu nedenle sorularınızın hiçbirine doğru ve kesin cevap vermek mümkün değil. Sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra bu konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılacağını düşünüyorum. Hep beraber bekleyip, göreceğiz.

 144. Yakup Gövler dedi ki:

  @hande gül, sen bütün sorularının cevabını, başarılı olmak için ne yapman gerektiğini biliyorsun. Ancak bunları uygulamaya dökmeden ne yazık ki bir sonuç elde edemezsin. Yeni sınav sisteminin ne getireceği henüz belli değil. Belli olduğunda kendine ona göre bir yol çizmen, okulunuzdaki rehberlik servisinden yardım almanı öneririm.

 145. sibel dedi ki:

  merhaba hocam ben meslek lisesi yeni açılan bölüm olan anadolu teknik lisesi 10.sınıf öğrencisiydim.şimdi 11.sınıfa geçtim.ben her sene okul birincisiydim fakat 10.sınıfın 2.dönemi az bi farkla birinciliği kaybettim.ben bu durumda okul birincisi olamıyor muyum?ama 9.sınıfın her iki döneminde ve 10.sınıfın ilk döneminde de birinciydim şimdi bu durumda ben birinciliği kaybettim mi lütfen yardımcı olun ve ben daha çok roman okumayı seviyorum geçen dönem yarı yılda 14 roman okudum yani anlıyacağınız gibi sözelciyim 11.sınıfta web tasarımcılığını seçeceğim.çok çalışıp başaracağıma da inanıyorum.aklımda hedeflediğim beş üniversite var bunlardan birini tutturmak için çalışıyorum.ve hedeflerim hep yüksek puanlı üniversitelerden yana çünkü alanımın en iyisi olup kendi alanımın uzmanı olmak istiyorum.bu yüzden eğer aklımdaki beş üniversiteden birini kazanırsam hemen öğretmenliğe başlamayacağım.önce kendimi büyük bir firmana 1 senede olsa geliştirip ondan sonra öğretmenliğe başlıyacağım.sonra yüksek lisans yaparak alanımda uzmanlaşmayı ve lise öğretmenliğinden üniversite öğretmenliğine geçmeyi hedefliyorum.size sorum şu; ben sözelci olabilirim ama kendimide çok iyi tanıyorum bir şeyi istedim mi onu yaparım buda hırslı olduğumu gösterir.o yüzden hocam lütfen hedeflerim hakkındaki yorumlarınızı bekliyorum.saygılarımla...

 146. handan dedi ki:

  sayın hocam bilgisayar ögrencisiyim .yaptıgım programları uygulayamıyorum.matematikle aram iyi degil.çalışamıyorum.fazla matematikle ilgili temelim yok .dersaneye de yazıldım.lise 3 ögrencisiyim.sizce verili bir çalışma uygulamak için nasıl bir program uygulamalıyım.teşekkürler.

 147. Vahap dedi ki:

  Merhaba,
  Benim okuduğum bir Anadolu Ticaret Meslek Lisesi var.Bilişim Öğretmenliği bölümünde öğrenim görüyorum.Fakat bir şey soracağım!Ben buradan yani ÖSS Sınavına girdikten sonra 4 yıllık üniversite kazanabilir miyim acaba?Üniversitede de aynı bölümü seçmek şartıyla...Acilen Mail ile yanıtlar yada burdan açıklarsanız sevinirim.

 148. semih dedi ki:

  ben bt atl 3. sınıf öğrencisiyim benim merak ettiğim bizim sadece 4 yıllık olarak öğretmenlik bölümümü var başka 4 yıllık bölüme giremiyoruz mu?

 149. Burcu ÜNVER dedi ki:

  hocam merhaba ben burcu. 2009 öss sınavına girdim. ve sonuçlar elimize ulaştı. ancak 0,3 lü puanım ve sıralamam yazıyor sadece. 0,8 lileri yok. okulda hesapladık hocalarla birlikte. ek puanlı 334 sayısal 1 puanım var ancak sıralamamı bilmiyorum. Bilişim teknolojileri alanı web tasarımı bölümü mezunu olduğum için kendi alanımda seçim yapmam gerekiyo. fakat 0,8 li sıralamamı bilmiyorum o yüzden bir yere yerleşebilir miyim bilmiyorum kafam çok karışık. yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

 150. deniz dedi ki:

  Merhabalar hocam ben yönetim bilişim sistemleri öğrencisiyim 4 yıllık üniversitede okuyorum.Ben bu bölümü bitirdikten sonra Bilgisaya rÖğretmenliği yapabilirmiyim?.cevap verirseniz çok sevineceğim şimdiden teşekkürler...

 151. Yakup Gövler dedi ki:

  @Vahap, ben de Anadolu Ticaret Meslek Lisesi mezunuyum ve şu an Bilişim teknolojileri öğretmeniyim. Mevcut sistemde dediklerini yapmak mümkün, bilgisayar öğretmeni olabilirsin.
  @semih, bu yılki sistemde bilgisayar öğretmenliği olabiliyordun diyebiliriz. Ancak gelecek yılki sistemde durumlar değişebilir. Şu an resmi bir açıklama yapılmadığından konu ile ilgili kesin konuşmak mümkün değil.
  @deniz, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü öğretmen yetiştiren bir bölüm olmadığından bilgisayar öğretmeni olamazsınız. Okulunuzu okuyan ve tanıyan sizsiniz bu nedenle okulunuzdan mezun olduktan sonra ne olabileceğinizi kendiniz daha iyi bilirsiniz diye düşünüyorum.

 152. Yakup Gövler dedi ki:

  @Burcu ÜNVER, Meslek lisesi mezunlarının 0,8'li puanları hesaplanmaz ve bu nedenle de hesapladığınız puanı kullanamazsınız. Kendi alanınızdaki tercihlerinizde ek puan eklenmiş olan puanınızı, diğer bütün yerler için ise 0,3'lü olan puanı kullanmalısınız. Yani bilişim teknolojileri mezunu iseniz ve hemşireliği yazmak istiyorsanız (ikisi de say1'den öğrenci alır), 0,3'lü olan puanınıza göre tercih yapmalısınız.

 153. Kubilay dedi ki:

  Hocam;
  Ben liseye geçtim bilişim alanını okumak istiyorum ilgide duyuyorum oyp puanım 375 yüzdelik dilimim ise %20.95 yüzdelik dilim hakkında bira bilgi verip doğru tercih yapıp yapmadıüım söylermisiniz siz nasıl bir çalışma içinde bulunmuştunuz bende kendime güveniyorum gerçekten sistem aynı kalırsa başarabilirmiyim değişirse ne gibi değişiklikler olabilir...?

 154. Yakup Gövler dedi ki:

  @Kubilay, yüzdelik dilim, bütün adaylar içerisinde aldığın puana göre yapılan sıralamada kaçıncı olduğunun başka bir göstergesidir. Diyelim ki 100.000 öğrenci içerisinde senin yüzdelik dilimin %20 ise bu senin 20.000'inci sırada olduğunu gösterir. Ayrıca diyelim ki geçen yıl sınavı başaran öğrenci sayısı 50.000 ise ve istediğin okul %20'lik dilimden öğrenci almışsa bunun anlamı o okula en son 10.000'inci öğrenci yerleşmiş demektir. Bu şekilde düşünmek gerekir. Ancak SBS için önemli olan il içindeki sıralamadır. Şöyle ki Hatay'da 25 tane Anadolu türü okul bulunmakta ve toplam 3072 öğrencilik kontenjan bulunmaktadır. Sınav sonucunda öğrencinin il sıralaması 4000 ise bu öğrencinin Hatay'da yerleşme şansı olmayacaktır. Böyle bir değerlendirme yapman en doğrusu olacaktır, yani sıralamanı göz önüne alman gerçekten önemli.
  Bilişim teknolojileri bölümü gelişmekte olan bir bölüm. Çalışırsan, ilgi duyarsan başaracağından eminim. Hem üniversite hem de bilgisayar öğrenmek için Anadolu Teknik türünden bir okula gitmeni tavsiye ederim. BT mezunlarının mevcut sistemde bilgisayar öğretmeni olabileceklerini, mühendislik ya da diğer bilişim alanlarına yerleşemediklerini, gelecek yıl değişecek olan sistemle bunda belki bazı iyileştirmeler olacağını unutma. Eğer hedeflerin çok büyükse ve başarabileceğine inanıyorsan meslek lisesine gitme ama hedeflerin içerisinde bilgisayar öğretmeni olmak sana yetecekse Anadolu teknik türü bir okula gitmen hem üniversite hem de meslek edinme açısından faydalı olacaktır.

 155. Kubilay dedi ki:

  Hocam;
  Beni Aydınlattığınız İçin Çok Teşekkürler Bu Yüzdelik Dilim Hakkında Aklım Karışmıştı İşime Yarayacak Verdiğiniz Bilgiler Teşekkür Ediyorum..

 156. İLKNUR dedi ki:

  hocam yeni sistemde meslek lisesi okuyan öğrencilen alan dışı seçimde ne kadar puan kırılıcak?
  bzim için avantajları nelerdir?
  ben alan dışı yapıp başka bişi seçmek istiyorum görüşleriniz nlerdir
  benim için görüşleriniz ÇOK ÖNEMLİ!!!

 157. Yakup Gövler dedi ki:

  Yeni sistemin meslek liselerine olan etkisine dair henüz aydınlatıcı resmi bir açıklama yapılmış değil. 21 Temmuz'da YÖK toplantısında bu konuya açıklık getirileceğini dünüşünüyorum. Bekleyip, göreceğiz.

 158. sibel dedi ki:

  Hocam ben bilişim teknolojileri alanı öğrencisiyim bu sene alanımla ilgili bölüm seçeceğim o yüzden hangi dalı seçmem gerektiğine bir türlü karar veremedim ağ sistemliği ve web tasarımcılığı ve programcılığı dallarından hangisini seçmem gerektiği hakkında hiçbir fikrim yok sizce hangi dal daha önemli ve gelecekte başarı getirir hocalarım web tasarımcılığına yönlenmemi istiyorlar fakat ben yapamamaktan korkuyorum zor bir dal mı yoksa kolay mı onu bilmiyorum lütfen yardımcı olur musunuz?

 159. İLKNUR dedi ki:

  peki şimdi söylendiği gibi olduğunu varsayarsak meslek liseleri alan dışı tercih yapdığında ne kadar puan kırılır tavsiye eder misiniz?

 160. Yakup Gövler dedi ki:

  @sibel, Buradaki yorumumda ağ işletmenliği bölümüyle ilgili düşüncelerimi yazdım. Okulunuzda bölümlerde okutulan dersleri bilmediğimden hangisinin zor olduğunu bilmiyorum ama Web tasarımı bölümünün daha uygun olacağını düşünüyorum. Derslerine yoğunlaştıktan sonra istediğin bölümü rahatlıkla bitirebilirsin, yeterki ilgi duy ve çalış.

 161. İLKNUR dedi ki:

  hyr ben demek istedim ki yani eğer dedikleri gibi meslek liseleride alan dışı tercih yapabilecek olursa kaç puan kırılır ve siz tavsiye edermisiniz

 162. Yakup Gövler dedi ki:

  @İLKNUR, yeni sınav sisteminden bahsediyorsan, onunla ilgili henüz aydınlatıcı bir açıklama yapılmış değil.

  Bu seneki sistemde ise farklı bir alanda tercih yapman durumunda, düz lise mezunlarından 50 puan geride başlıyorsun. Yani düz lise birincisinin ham puanına 80 puan eklenirken, sana 30 puan eklenecek.

 163. SirHOt dedi ki:

  Merhaba hocam acaba gelcek sene(yeni sistem) hakkında bizlere bilgi verebilir misiniz.

  2 sınav olacak bizimle ilgili ne gibi değişiklikler olacak. normalde say1 yapıyorduk bu sınav bize ne verecek ne götürecek.?

 164. Yakup Gövler dedi ki:

  @SirHOt, Yeni sınav sisteminin meslek liselerine olan etkisiyle ilgili kesinleşmiş bir durum ve açıklama yok. Bugün YÖK toplanacak, sonrasında bu şeylerle ilgili açıklama yapılacak.

 165. Arif Üstünsoy dedi ki:

  Merhaba hocam ben orta okuldan sonra okulu bıraktım şu an 17 yaşındayım açık öğretim lisesi'nde okuyorum ve mesleki açık öğretim lisesinde geçiş yapmayı düşünüyorum 3. döneme kayıt olacağım ben bilişim teknolojileri bilgisayar teknik servisci bölümüne geçmeyi düşünüyorum ve sayısalım iyi değıl sizce bu bölüme geçmelmıyım .

  Fikirkerinizi söylerseniz memnun oluruum . Şimdiden teşekkürler.

 166. Yakup Gövler dedi ki:

  @Arif Üstünsoy, Sayısalın kötüyse, üniversiteyi de düşünüyorsan, geçmeni tavsiye etmem. Teknik servis alanı mikroişlemci, program yazma vs. gibi sayısal zeka gerektiren derslerin bulunduğu bir bölüm, ayrıca üniversitede de sayısal derslerden sorumlu olma ihtimalin yüksek olacak. Karar senin.

 167. fatih dedi ki:

  katsayı kalktı vatanımıza milletimize hayırlı olsun Yakup hocam yeni sınavla ilgili makalelerinizi bekliyoruz şimdiden tşklr iyiki varsınız.

 168. Arif Üstünsoy dedi ki:

  Sizce hangi bölüme geçmeliyim

 169. Yakup Gövler dedi ki:

  @Arif Üstünsoy, hangisini başarabileceğini düşünüyorsan onu seç.

 170. Yakup Gövler dedi ki:

  @fatih, katsayı kalktı ama uygulamanın nasıl olacağına dair daha ayrıntılı bir açıklama gerekiyor.

 171. fatih dedi ki:

  HOCAM ayrıntılı açıklamada yapıldı.internette gezinirseniz biraz bilgi edinebilrsiniz.

 172. mustafa can dedi ki:

  SLM HOCAM MESLEK LİSESİ WEB TASARIM BÖLÜMÜ LİSE 3 ÖGRENCİSİYİM.MATEMATİKLE ARAM HİÇ İİİ DEGİL MATEMATİGİM YOK DENECEK KADAR AZ.HEM SEVMİYORUM HEM DE ÇALOŞAMIYORUM.SAYISAL DERSLERİNASIL GELİŞTİRECEM VE NASIL ÇALIŞACAGIM BİLEMİYORUM.SIZDEN NASIL DERS ÇALIŞMA BİÇİMİ OLUŞTURMAM LAZIM,UYGULAYABİLECEGİM BASİT BİR DERS ÇALIŞMA SİTİLİNİ BENİMLE PAYLAŞIRSANIZ SEVİNİRİM.HOCAM BİR DE MESLEK LİSESİNİN ÖNÜNDE Kİ KATSAYILAR KALKTIMI.VE BU BİZİM İÇİN NEDEMEK.TEŞEKKÜRLER

 173. mehmet dedi ki:

  Merhaba hocam ben 9. sınıfa geçeceğim ama ne yapsam bilmiyorum düz lisede temel dersler daha iyi ayrıntılı öğretiliyor meslek lisesinde bilişim bölümünde temel dersler yani matematik türkçe vb. kısacası össde bu derslerden sorular cıkacak ve sadece ilk sene öğretiliyor sizin bir düşüncenizi alabilirmiyim nereye gideceğim bilmiyorum?

 174. ahmet dedi ki:

  hocam ben bilişim teknolojileri veri tabanı programcılığı bölümünü bitirdim ama 2 yıllık hangi bölümleri işaretlicem bilmiyorum acil yardım istiyorum

 175. fatih dedi ki:

  hocam şimdi bu yeni sınav sisteminde biz meslek liseleri olarak sayısalcıyız ya sayısal dışında çözdüğümüz sorular bizim say2'den aldığımız puana etkisi olacak mı?yani sadece lys1 ve lys2'ye girsek yeterli mi?

 176. mehtap dedi ki:

  Merhabalar. benim kardeşim bu sene sbs sınavına girdi ve tercihlerine Anadolu Tek. ve End. Mes. Lis. yazmıştık. okula 5. olarak girmeye hak kazandı ama kafamızda soru işaretleri oluştu bazı şeyleri okuyunca. kardeşim öğretmen olmak istemiyor. onun dışında yukarıda yazılan bölümler hakkında da açıkçası pek bi bilgimiz yok. bilgisayar mühendisliği okuması bu kadar zor mudur acaba ? yani illaki 2 yıllık bi myo bitirmesi şart mı ? öss sınavında alamaz mı oraya girebilecek puanı ? bir kaç gün içerisinde kayıt yaptırmak zorundayız ama eğer bu bölüm bizi zor duruma düşürecekse düz liseye kayıt yaptırmamız daha iyi olur sanırım. bu konuda görüşlerinizle bizi aydınlatmanızı rica ediyorum. yol yakınken dönelim mi yoksa devam mı edelim ?

 177. Yakup Gövler dedi ki:

  @mustafa can, nasıl çalışacağına kendin karar vereceksin. Başlangıç olarak geçen yılki sınav sisteminin birinci bölümündeki konulara çalışmaya başlayabilirsin. Katsayı engeli yeni sestemle kalktı.
  @mehmet, düz lise mezunlarının sadece %5'i üniversiteye yerleşebiliyor. Demek ki okulda bu dersleri görmüş olmak çözüm olsaydı, bütün düz lise mezunlarının kazanması gerekecekti. Buradan hareketle kendi kararını kendin vermelisin. Hangi mesleği yapmak istediğini belirle ve sence en uygun liseye kaydol.

 178. Yakup Gövler dedi ki:

  @ahmet, tercihlerini vereceğin okuluna sorarsan sana yardımcı olacaklardır.
  @fatih, canın hangisine girmek istiyorsa ona girebilirsin. ÖSYM'nin açıklamasında hangi puan türünün hangi derslerin netleriyle oluşturulacağı var. İllaki sayısaldan gireceksin diye de bir şey yok, istersen sözelden de hazırlanabileceksin.

 179. Yakup Gövler dedi ki:

  @mehtap, yeni açıklanan sistemde meslek liselerinin önündeki engeller kalmış durumda. İsteyen herkes, istediği yeri tercih edebilecek. Ama gelecek yıllar ne getirir onu bilemem.

 180. sibel dedi ki:

  merhaba hocam web tasarımı dalını okusam bile yine ben bir bilgisayar öğretmeni mi olucam yoksa web tasarımı ve programcılığı öğretmeni mi olucam ayrıca bir bilgisayar öğretmeni bilgisayarın her dallarından anlamak zorunda mı lütfen yardımcı olur musunuz?

 181. mehmet dedi ki:

  hocam ben bağcılar endüstri meslek lisesi elektronik bölümü öğrencısıyım benım mühendis olma şansım nedir

 182. yasemin dedi ki:

  merhaba ben bilişim teknolujileri alanı veri tabanı programcılıgı öğrencisiyim bu yıl Allah izin verirse öss ye gireceğim.. benim sorunum; ben hep cocuk gelişimi bölümünü istedim ama olmadı suanda sayısal okuyorum öss ye de say. 1den girecegim.. ama bilişim iştemiyorum ne yapmam gerek yardımcı olursanız sevinirim
  iyi günler...

 183. Yakup Gövler dedi ki:

  @sibel, hangi dalı okursan oku, BT alanı mezunu olacağın, bilgisayar öğretmeni olacaksın. BT öğretmenleri gittiği okul ne verirse onu alır, ama öğretmenlik yaptığı okulda ne anlatması gerekirse onu anlatır. Bilmiyorsa öğrenir.

 184. Yakup Gövler dedi ki:

  @yasemin, meslek liselilerin birinci bölümden tercih yaparken, başka meslek liselerinin alanlarına giren bölümleri tercih edip, edemeyeceklerine dair net bir bilgi yok. Yapılan açıklamada tercih edebilecekleri anlamı çıkmakta ama en kesin bilgiye başvuru klavuzu yayımlandığında ulaşabileceğiz. Çocuk gelişimi kız meslek liselerinin alanı içerisine girdiğinden onlara ek puan verilecek ve bu bölümlerin puanları oldukça yükselecektir. Bunları kazanmak için harcayacağın zamanı kendi bölümün için harcarsan en iyi üniversitedeki BT öğretmenliğini kazanabilirsin.

 185. yasemin dedi ki:

  peki öss toplam kaç puan? türkçe ögretmenligi içindemi aynı seyler gecerli? türkçe ögretmeni olmam için öss de sayısal 2yide yapmam gerek mi ?

 186. ahmet dedi ki:

  hocam cok tesekkur ederim sagolun

 187. Ali AKSÜT dedi ki:

  hocam hayırlı günler sitenizi tesadüfen gördüm çok beğendim banada yardımcı olursanız sevinirim.öncelikle ben öğrenci değil veliyim.kızım sbs sınavında bilişim teknoloji bölümünü kazandı ama geleceği ile ilgili endişeleri var bu okuldan mezun olan öğrenci iş hayatında ne gibi bölümlerde çalışabilir iş olanakları nasıldır üniversitede hangi bölümleri seçebilir ayrıca matematiğide sevmiyor neyapabilirim teşekkürler.bu arada istanbul küçükyalı and mes lis bt bölümünü kazamdı.

 188. Yakup Gövler dedi ki:

  @Ali AKSÜT, iş imkanları yaşadığınız çevreye göre değişecektir. Bunu en iyi okulunuzdan öğrenebilirsiniz. Sınav sistemi gelecek yıl değişecek, eğer öğrenciniz mezun olana kadar tekrar değişmezse;
  http://www.yakupgovler.com/?p=934
  http://www.yakupgovler.com/?p=941
  adreslerindeki yazılarımda anlattığım sisteme göre ÖSS'ye girecek. Sistem kısaca herkesin istediği bölümü tercih edebilmesine olanak sağlıyor. Matematiği sevmiyorsa, okulu bitirmekte zorlanabilir. Sevmek, çalışmak ve başarmak zorunda. Aksi durumda hangi okulu bitirdiğinin bir anlamı olmayacaktır.

 189. Batu dedi ki:

  hocam bilişim teknolojileri sayısal bölüm hangi dalı seçersek seçelim yine sadece ilk senemi matematik görücez atml de ortak dersler nasıl sadece ilk senemi matematik var?

 190. Semih Aksu dedi ki:

  Hocam yeni sistemi az çok biliyorsunuz. Şu an ea öğrencileri, say bölümünü tercih ettiklerinde, puanları yine 0,3 ile mi çarpılacak? Malum bilgisayar öğretmenliği say-1 ile alıyor 🙂

 191. Yakup Gövler dedi ki:

  @Semih, hayır EA öğrencileri alan dışından tercih yaptıklarında da yine aynı katsayılarla çarpılacak. Yani puanı kırılmayacak. Bilgisayar öğretmenliğini düz lise sayısal bölümü öğrencileri tercih edebiliyorlardı, yine aynı şekilde devam edeceğini düşünüyorum. Ama YGS ile öğrenci alan her lisans programını düz liselilerin tercih edebileceğini sanmıyorum. Mevcut sistemde böyledi çünkü.

 192. begüm dedi ki:

  hocam ben liseye kaydolacağım ama bir türlü karar veremedim meslek lisesimi düz lise mi die düz lise düşündüm ama üniversite kazanamadıktan sonra bi işe yaramaz meslek liselerine de katsayılar kalktı ama Yani pek adil olmayan bir sistem değişikliği. Madem sırf eşitlik için yaptınız, o zaman yerse koyun meslek liselinin müfredatına kültür derslerini değiştirin toptan eğitim sistemini işte bundan dolayı karar veremedim meslek lisesine gidersem bile hangi bölümleri düşünmeliyim kimse ye soramadım zaten çoğuda yeni sistem vs. anlamıyolar sizce napmalıyım

 193. Yakup Gövler dedi ki:

  @begüm, nerede, nasıl bir eğitim ortamında yaşadığını bilmiyorum. Öncelikle bulunduğun yerdeki okulları araştır, hangisinde, hangi bölümler var, üniversiteye yerleşme, işe yerleşme oranlarına bak. Belirlediğin bölümlerden hangisini okursan, mutlu olacağına, hangisine ilgi duyduğuna karar ver, ben bu bölüme isteyerek geldim diyeceğin ve hakkını vererek bitirebileceğin bir bölüm seç ve kaydol.
  Üniversite meselesine gelirsek, hangi liseye gidersen git, bu üniversiteyi kazanabileceğin ya da kazanamayacağın anlamına gelmiyor. Sonuçta çalışan ve sınavı geçen herkes yerleşebiliyor. Çalışabileceğine ve yapabileceğine inanıyorsan, hangi liseye gittiğinin aslında pek de bir önemi yok. Ben de meslek liseliyim ve buradaki sonucu 10 yıl aradan sonra bile alabiliyorsam, bu bazı şeylerin göstergesidir sanırım.

 194. begüm dedi ki:

  izmir'de oturuyorum düz lise ticaret endüstri lisesi falan var üniverste yerleşme oranı dşük genelinde ben istedikten sorna yaparım siz hangi okul mezunusunuz

 195. Yakup Gövler dedi ki:

  @begüm, İzmir'de oturman bir avantaj, daha fazla seçeneğin olabileceğini gösteriyor ancak benim söylediğim, okul türleri değil, okullarda hangi bölümlerin okutulduğuydu. Örneğin, elektrik-elektronik, çocuk gelişimi, bilişim teknolojileri, gıda vs.
  Ben Anadolu Ticaret Meslek Lisesi 1999 yılı mezunuyum. Yukarıdaki menüden Ben Kimmiyim? sayfasını okuyarak, daha fazla bilgi alabilirsin.

 196. SERAP dedi ki:

  SLM HOCAM BEN BU YIL İŞLETMEYİ KAZANDIM AMA SINIF ÖĞRETMENLİĞİNİ İSTİYORDUM.SENEYE OKUL PUANIMIN YAKLAŞIK YARISI KIRILACAK DİYE SINAVA BİLE GİRMEYECEKTİM. PEKİ YENİ SİSTEME GÖRE OKUL PUANI %15 LİK BİR DİLİMİ ETKİLİYORSA KIRILACAK PUAN ESKİYE GÖRE ÇOK AZ OLMAZ MI? ACABA BUNUN İÇİN BAŞKA BİRŞEY DÜŞÜNÜLMÜŞMÜDÜR YOKSA BENİM DEDİĞİM GİBİMİ OLUR ? TEŞEKKÜRLER...

 197. Yakup Gövler dedi ki:

  @SERAP, okumak istemediğin bölümü neden seçtin?
  AOBP puanın gelecek yıl normal katsayının yarısıyla çarpılarak hesaplanacak. Diyelim ki sen okul birincisisin, senin AOBP puanın 500 olarak hesaplanacak,
  Eğer bu yıl yerleşmemiş olsaydın 500*0,15 = 75 puan alacaktın.
  Bu yıl yerleştiğin için 500 * 0,075 = 37,5 puan alacaksın. Şu anki sınavdan aldığın AOBP ile karşılaştırarak gelecek yıl ne alacağını hesaplayabilirsin.
  Her ne kadar AOBP'nin etkisi azaltılmış olsa da yaklaşık 30 puanlık bir kaybın telafisi zor olacaktır.
  Yeni sistemi daha iyi anlayabilmen için
  http://www.yakupgovler.com/?p=934
  ve devamındaki yazılarımı oku.

 198. kader dedi ki:

  hocam ben lise 1 geçeçeğim ve beni hangi liseye gidiyim diye bi heyecan sardı kız tek. ve mes.lisesinde bilişim teknolojimi alanını kazandım fakat ticarettede bilgisayrlı muhasebeye gidebilirm sizce hangi bölümün iş imkanları daha iyi acııklar mısınız kesin kes 4 senelik ünv.okuyacağım ben bilgisayr öğretmeni olmak istiyorum sizce hangisini seçmeliyim bana yardımcı olurmusunuz

 199. Yakup Gövler dedi ki:

  @kader, bilgisayar öğretmeni olmak istiyorsan, bilişim teknolojileri bölümüne gitmelisin. Lise mezunu olarak iş olanakları hangisinde daha fazla dersen, bayanlar için muhasebe bölümü daha uygundur.

 200. murat dedi ki:

  hocam slm bn anadolu meslek lisesi bilişim teknolojisini kazandım bn mühendisi olmak istiyorum.bilgisayar ve ya makina mühendisi olmak isiyorum sizce kazandığım okula mı yoksa düz liseye mi gideyim acele cevap verirseniz sevinirim kayıtlar başladı

 201. elif dedi ki:

  hocam merhaba
  yönetim bilişim sistemleri bölümü ögretmen olmak istemeyen biri için sizce nasıl?
  puanlarını biliyormusunuz?

 202. kader dedi ki:

  hocam bilgisyar mühendisi olmak istiyorsak ticaret meslek lisesinden olabilir miyiz?

 203. Yakup Gövler dedi ki:

  @murat, mühendislik istiyorsan düz liseye git.
  @elif, bölümün ne işe yaradığı hakkında bir fikrim yok. EA türünden öğrenci alıyor ve puanı oldukça yüksek.

 204. Yakup Gövler dedi ki:

  @kader, teoride hangi lise mezunu olursan ol, istediğin yere gitme şansın var. Pratikte bilgisayar mühendisliği için çözeceğin soruların geleceği konular Meslek liselerinde okutulmadığından, bütün konuları kendin çalışıp, öğrenmelisin.

 205. ceylan dedi ki:

  BEN AÇIKÖĞRETİM LİSEİNDE okuyorum ilerde açıköğretim fakültesinden çocuk gelişimi bölümünü okumak istiyorum ama meslek lisei mezunu olmadığım için tereddütdeyim meslek lisei mezunu olmadığım için girememe gibi bir durumum var mı?teşekkürler

 206. şamil dedi ki:

  bende daha bu sene bilişim teknolijileri lisesini
  kazandım. Ve kazandığım için mutluyum.ilkten gitmeyecektim
  fakat daha sonradan gitmemin daha iyi olacağını düşündüm.

 207. Yakup Gövler dedi ki:

  @ceylan, mevcut sistemde açıköğretim çocuk gelişimi bölümünü sadece bu bölümden lise mezunları tercih edebiliyorlardı. Gelecek yıl da aynı şekilde devam edeceğini düşünüyorum.

 208. kader dedi ki:

  yani meslek liselerinde okuduğumuz halde farklı bir bölüm seçebiliriz öylemi örneğin ticarette bilgisayr bölümündysek ünwersteyi hemşirelik üstüne okuya bilirmiyiz bu konuda hiç bi bilgim yok bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden tşkürler..

 209. Yakup Gövler dedi ki:

  @kader, buradaki ve devamındaki yazılarımı okuyarak, yeni ÖSS sistemi ile ilgili ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

 210. nilay dedi ki:

  HOCAM ÖNCELİKLE SİZE KOLAY GELSİN BNDE ÖGRETMENM AMA LİSLER HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ DEGLM..BNM YEGENİM BUYIL KIZ MESLEK LİSEESİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜNÜ KAZANDI.BU BÖLÜMÜ BİTİRDİĞİ TAKDİRDE NE GİBİ İŞ ALANLARI OLUR ? 2 YILLIK M.Y.O LUNDAN SONRA DİKEY GECİŞ HAKLARI VARMI?ASLINDA HOCAM FAYDALI OLURMU YEGENİMİN BU OKULA GİTMESİ MALUM GÜNÜMÜZ ŞARTLARINDA İŞ BULMAK COK ZOR.ABİMİN KAYGISI OKULU BİTİRDİĞİNDE NERELERDE CALIŞABİLİR BANA SORUYOR BNDE BİLGİ SAHİBİ DEGLM.YARDIMINIZ İÇİN ŞİMDİDİEN TEŞEKKR EDERİM

 211. gizem dedi ki:

  Bende kız meslek lisesi bilişim teknoloji alanını kazandım ama kız meslek lisesine gitmek istemiyorum ...ama o bölüm üzerine okumak istiyorum ticaretin düzünde bu bölüm yok bilgisayarlı muhasebe seçip ünvste sınalarında bilgisayar öğretmenliği bölümüne girebilirmiyim zatn kat sayı kalktığı için puan kırılmıo değilmi bunu öğrenmek istiyorum yardımcı olurmusunuz

 212. hanife dedi ki:

  hocam böyle bi site hazırladığınız ve öğrencileri bilgilendirdipiniz için çok teşekkürler ben bu sene liseye gideceğim BT bölümünü istiorum ama geleceğim için endişeleniorum ankarada yaşıorum bu bölümü okursam iş imkanlarım ne kdr iyi olabilir günümüz şartları oldukça zor üniversiteyide düşünüorum ama yinede korkuorum yha kazanamassam bu bölümün hangi dalını şeçmeliim sizce lütfen yardım edin şimdiden teşekkürler

 213. hanife dedi ki:

  HANGİ ALANA GİRERSEM GİRİİİM SİZİN GİBİ ÖĞRETMEN OLABİLİRMİİİM WEB TASARIM BÖLÜMÜ HAKKINDA PEK BİLGİ BULAMADIM WEB TASARIM DİE GİRİNCE KENDİ WEB SAYFANI OLUŞTUR DİOLAR BİLİŞİM BÖLÜMÜNDE GELECEĞİ İYİ BİR ALAN HANGİSİ??? YARDIM EDİN LÜTFEN:(

 214. Yakup Gövler dedi ki:

  @nilay, kız öğrenciler için bilişim sektöründe iş imkanı çok dar, öncelikle bunu söylemeliyim. Özellikle küçük yerlerde bu imkan daha da azalmaktadır. İki yıllık MYO'dan sonra dikey geçiş hakları var ancak MYO'lara sınavsız geçiş hakkı kaldırıldı. Üniversiteye gitmedikten sonra iş imkanı kendisinin becerileri ve yaşadığı yerin imkanlarına bakar.

 215. Yakup Gövler dedi ki:

  @hanife, hangi bölüme gidersen git, bilgisayar öğretmeni olabilirsin önemli olan Bilişim Teknolojileri bölümü mezunu olman. İş imkanları yaşadığın yere ve elde edeceğin becerelire bağlı.

 216. hüseyin dedi ki:

  hocam bu sene bilkent böte bölümünü kazandım Burslu
  Ama benim sorum şu acaba doğru bir karar mı verdim
  380 puan almıştım Say 1 den .Eğitim teknoloğu olup yurtdışı düşünüyorum ne diyorsunuz bu konu hakkında

 217. Yakup Gövler dedi ki:

  @hüseyin, seçtiğin yoldan geriye dönüş yok, bunu biliyorsun. Yapman gereken ise önüne bakmak.
  Burslu olmak yanında yeni sorumluluklar getirir. Bunu biliyorsun, diğerlerine göre daha çok çalışmalı ve bursunu kaybetmemelisin.
  Yurt dışı için en başta yabancı dil problemini gidermelisin, okulunda hazırlık sınıfı varsa, bunun tadını çıkar. Öğrenebildiğin kadar öğrenmeye çalış, zaten mesleğinde ilerlemek için de İngilizce'ye ihtiyacın olacak.
  Özel üniversitelerden, yurt dışına çıkmak daha kolay olabilmekte, ama zengin aile çocuklarının varlığı bir dezavantaj oluşturabilir, bunu ortadan kaldırmak için hocalarınla mümkün olduğunca sıkı ilişkiler kurmaya çalış.
  Hayatında başarılar.

 218. seLin dedi ki:

  sLm .. Ben Lise 2 terkim ve açıkdan meslek lisesi tercih ettim bölüm bilişim teknolojileri yeni kayıt yaptırdım sayısal yoqunlukmuş sanırım ama ben sayısaldan hiç anlamamm bilişim teknolojisini seçmeminde nedeni bilqisayardan çok iyi anlarım fln .. sınıftada kalmak istemiorum bu bölüm yerine başka birşey mi tercih etmeliydim yanlış mı yaptım anlamıyorum yhaaa kafam çok karışık bi durumda neyi tercih etmem qerekli bnm için hanqi bölüm daha iyi olur bilmiorummm ne yapmam lasımmm qiii daha yeni kayıt yaptırdım bölüm deqiştirme hakkım varrr ...

 219. serife dedi ki:

  mrb ben anadolu ticaret lisesi bilgisayar bölümü web tasarımı ögrencisiyim..
  2010 yılı öss için katsayı farkı kalktı biliyorsunuz.Bilgisayar istemiyorum.Hemsirelik istiyorum o da 1.bölümden alıyo.Eger ki hemsirelik secersem puanımın kırılması gibi birsey söz konusu olurmu.Yardımcı olursanız cok sevinirim simdiden tesekkürler

 220. Yakup Gövler dedi ki:

  @selin, bilişim teknolojileri sayısal'dan çok analitik düşünebilmeyi gerektirir. Sayısal üniversite sınavında kendi alanında bir bölüme gitmek istediğinde gerekecek.
  Eğer bilişim teknolojileri alanında dal seçme şansın varsa teknik servis dalı dışında bir dal seçersen, sayısal olmadan işi kotarabilirsin.

 221. esra dedi ki:

  hocam ben bu sene 10. sınıfa yeni geçtim teknik bilgisayar kazandım fakat amacım ünüversite bu yüzden düz lise sayısal bölümünü istiyordum ama bilişim kazanınca düşüncelerimde değişti ünüversiteyi kazanamıcağımdan korkuyorum sizce bilişim tekno. alanındanda ünüversiteye önüm açıkmı ne yapabilirim bana yardımcı olursanız sevinirim çok kararsızım

 222. esra dedi ki:

  birde yeni sisteme göre Örneğin, BT mezunu bir öğrenci sadece BT öğretmeni olabiliyorken, artık Bilgisayar Mühendisi olabilecek ya da Hukuk, Tıp, Türkçe Öğretmenliği gibi alanından çok daha farklı bölümleri, eğer LYS’de başarılı olabilirse tercih edebilecek sizce bu benim yararıma olurmu ?

 223. betül dedi ki:

  merhaba.ben liseye bu sene kayıt oldum. 1-2 sorum olcaktı lütfen yardım edin.birincisi bilişim teknolojileri alanında hangi bölüm iyi?ikincisi mezun olduğumda bankacılık okuyabilir miyim yada iş imkanları neler ztn izmir gibi bi şehirde yaşıyorum sıkıntı çekmem sanırım?üçüncüsü bu bölüm de staj var mı varsa nerelerde yapılıyor?

 224. Yakup Gövler dedi ki:

  @esra, biliyorsun ÖSS sistemi değişti. buradaki yazımı incelersen, sorularına cevap bulabilirsin.

 225. Yakup Gövler dedi ki:

  @betül, ne tür bir liseye kayıt yaptırdığını yazmış olsaydın iyi olurdu. Buradaki yazımda BT alanı hakkında bilgi vermiştim. Yorumları da okumayı unutma.
  Staj durumu okuduğun okula göre değişmektedir. Anadolu Tekniklerde son sınıfta staj yok, diğerlerinde var.

 226. betül dedi ki:

  Göztepe Kız Teknik, Anadolu Meslek Ve Meslek Lisesine kayıt oldum.anadolu meslekteyim.bu bölümden bankacı olarak çıkabilir miyim ve hangi daldan çıkarım?

 227. Yakup Gövler dedi ki:

  @betül, değişen yeni sistemle bu mümkün ancak 4 yıl sonrasını bilemeyeceğimizden bir şey söylemek yanlış olur. Bulunduğun yerde Bankacılık bölümü olan bir Ticaret meslek lisesi varsa, orası daha uygun olacaktır.

 228. betül dedi ki:

  ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim umarım bi mesleğim olur 🙂

 229. buket dedi ki:

  merhaba. ben 10. sınıfa geçtim ve bilişim teknolojisi bölümünü kazandım. sayısalımın iyi olduğunu düşünüyorum. çoğu kişi bu bölüm için çok zor diyor ama ben her şeye rağmen istedim ve kazandım. size göre bu bölüm gerçekten çok zor mu? bilgi verirseniz sevinirim...

 230. Yakup Gövler dedi ki:

  @buket, BT alanında okumanın sayısalın iyi olmasıyla bir alakası yok, sadece mantıksal düşünme ve analiz yeteneğinin olması, bilgisayara ilginin olması yeterli. Zorluğu senin bu yetenek ve ilgilerinin oranına bağlı.

 231. Ali dedi ki:

  İyi günler hocam. Ben AML 3. sınıf öğrencisiyim. Bu yıl Veritabanı Programcılığını seçeceğim (mecburiyetten). Sizden bu bölüm hakkında açıklama değilde, tecrübenize dayanarak kısa bi bilgi almak istiyorum. Sizce günümüz şartlarında geleceğe bakarsak bu bölüm mantıklı mı? Yardımınız için şimdiden teşekkürler.

 232. Yakup Gövler dedi ki:

  @Ali, ne yazık ki veritabanı programcılığı ile ilgili deneyimim yok. Okulumda web programcılığı okutuyorum.
  Normalde bu bölümde veritabanı tasarımı öğrencek, birkaç programlama dili öğrenip, program yazabileceksin, yani yazılımcı olabileceksin. Özel sektörde lise mezunları için zaten yapılabilecek fazla bir şey yok, donanım biliyorsan, windows, ağ kurabiliyorsan (ki bunları öğrenmiş olacaksın) bu çoğu yer için yeterli. Üniversite için ise hangi dalı okuduğunun bir önemi yok, hepsi aynı yerlere yerleşebilecek. Benim sana tavsiyem, bu dalda öğreneceklerinden yola çıkarak, web tasarımı da öğrenmeye çalışmandır. Zaten programlama işini öğrendiğinde web sitesi tasarlamayı öğrenmek çocuk oyuncağı gelecektir sana.
  İşin özü, mesleğinin sana kazandıracağı bütün yeterlilikleri elde etmeye çalış.

 233. nermin dedi ki:

  mrb.ben liseye geçtim.eğer and.lisesi kazanamazsam ilk tecihim ticaret meslek lisesiydi.and.lisesi kazanamadığım için ticaret meslek lisesine kayıt oldum.pişmanda değilim.fakat 2.sınıfta bölüm seçmek zorunda kalıcam.iki tercihim var ya büro yönetimi ve sekreterlik alanı yada bilişim teknoloji alanı hangisini seçmem gerektiğinde kararsızım.iş bulma imkanım hangisinde daha çok.bana yardımcı olur musunuz ...

 234. nergis dedi ki:

  iyi günler.Öncelikle size teşekkür ederim bizlere yardımcı olduğunuz için.Ben kardeşim için sizden yardım almak istiyorum.Kardeşim için bu bölümü düşünüyoruz (şu anda 7.sınıf) PUANI İSE 396 Bursadaki meslek lisesine girebilir,ders çalışmayı sevmiyor sayısal yönden ağırlıklı olduğunuda düşünmüyorum ,şimdi bu bölümden mezun olunca iş olanakları neler olacak iş sorunu yaşamasını istemiyorum öğretmenlik olmadı mesela ne yapabilir,şu anda katsayıda kalktı hala 2 yıl eğitim hakları var mı ve iş olnaklarından bahsederseniz sevinirim aslında bahsetmissiniz ama meslek lisesi olmadığım için pek anlayamadım.şimdiden teşekkürler

 235. Yakup Gövler dedi ki:

  @nermin, önce okula başla, derslerinde başarılı ol, sene boyunca okulundaki bölümleri araştır, mezunlarıyla ilgili okul öğretmenlerinden bilgi al. 9. sınıftaki tanıtım ve yönlendirme dersinizin amacı bu olacak, o dersi değerlendir. Liselerdeki bölümlerin geleceği, okulda nasıl bir eğitim verildiğine bağlıdır.

 236. Yakup Gövler dedi ki:

  @nergis, öncelikle burayı okuyarak yeni sınav sisteminin BT alanı için neler getirdiğini/götürdüğünü öğrenebilirsiniz.
  Kardeşiniz, ders çalışmayı sevmiyorsa, nasıl meslek edinecek? Meslek liseleri zannedilenin tersine derslerin ağır olduğu liselerdir. Çalışmayan öğrencinin başarılı olma şansı çok düşük, üstüne üstlük eğer mesleği edinemezse de o liseyi okumanın pek bir anlamı olmayacaktır. Donanımlı olarak mezun olmayan bir meslek liselinin iş bulup, tutunabilmesi pek mümkün olmamaktadır.
  Meslekl liselilerin iki yıllıklara sınavsız geçiş hakları yeni sistemde kaldırıldı, sınava girip, kendi alanındaki iki yıllıklara ek puan alarak yerleştirilecekler.
  İş imkanları yaşadığınız yere ve okulun kalitesine göre değişmektedir, bunu okulunuzla görüşürseniz daha isabetli olur.

 237. Samet dedi ki:

  MERHABA ben bu sene denizli atatürk anadolu teknik meslek lisesini kazandım...Bölümüm bilişim teknolojileri lise 3 de dallar ayrılacagı zaman hangi dalı seçmeliyim.

  -Ağ işletmenliği
  -Bilgisayar teknik servisi
  -Veri tabanı programcılıgı
  -Web programcılıgı.

  teşekkür ederim...

 238. Yakup Gövler dedi ki:

  @Samet, önce okuluna başla, okulunda sana hangi dallarda hangi dersler okutalacağı, sonrasında nasıl bir meslek edineceğin anlatılacak. Üst sınıflardaki öğrencilerle konuşur, hangisinin avantajlı olduğunu öğrenirsin. Ardından da kendin hangisini istersen onu seçersin.

 239. Samet dedi ki:

  Hocam hangisinde iş bulma olanagı daha fazla ben öğretmen veya bilgisayar mühendisi olmak istiyorum. ama öğretmendede atanma sorunu var..

 240. Yakup Gövler dedi ki:

  @Samet, iş imkanları yaşadığın yere ve okul sonrasında elde ettiğin bilgilere bağlıdır. Bunu da okulundaki öğretmenlerinden öğrenmelisin. Öğretmen ya da mühendislikten istediğine de yeterince puan alarak yerleşebilirsin. Üniversite için hangi daldan mezun olduğunun önemi yok, hangi alandan mezun olduğun önemli.

 241. Samet dedi ki:

  Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim inşallah siz gibi bir öğretmen olurum...

 242. selin dedi ki:

  hocam bir sorum olucaktı ben bu sene 10. sınıfa gectim teknik bt bölümü kazandım fakat üniversite düşünüyorum bu bölümde hangi dersleri görücem acaba ? sayısal dersler ileriki yıllardada görülüyomu yada sdce 10.sınıftamı görülüo yrdımcı olursanız sevinirim şimdiden tesekürler...

 243. Yakup Gövler dedi ki:

  @selin, Teknik liselerde kültür dersleri her yıl görülmektedir. Aşağıda derslerin hangi sınıfta kaç saat olacağını bulabilirsin.
  Dersler - 10. - 11. - 12.
  MATEMATİK - 4 4 4
  GEOMETRİ - 2 2 2
  ANALİTİK GEOMETRİ - - - 2
  FİZİK - 2 3 3
  KİMYA - 2 3 3
  BİYOLOJİ - 2 3 3

 244. selin dedi ki:

  tesekür ederim hocam

 245. ugur dedi ki:

  Hocam gercekten sıze ne kdar tşk etsem azdır hayatımın kararını almamda yardımcı oldunuz Allah sızden razı olsun....

 246. Melek dedi ki:

  Üniversiteye bıraz gec kazandım.31 yasındayım.
  Anadolu Eyüp imam Hatip Çıkıslıyım.
  dırek alan gecısım mumkun mu?
  dın kultur ve ahlak bılgısı
  aldıgım sozel 208 ustune mı ek puan eklenıyor.
  ben hangı alan secmelıyım ?
  aldıgım puanı da gondrıyorum.Ricam maıllımede yazarsanız sevınırım.
  344893 51023 2844

  AĞIRLIKLI ORTAÖĞRETİM BAŞARI PUANLARI (AOBP)
  Sözel
  (AOBP-SÖZ) Sayısal
  (AOBP-SAY) Eşit Ağırlıklı
  (AOBP-EA)
  071,242 062,111 065,940

  Y-ÖSS PUANLARI 0,3 AOBP\\\\\\\\\\\\\\\\’li 0,8 AOBP\\\\\\\\\\\\\\\\’li Ek Puanlı
  Y-ÖSS-SÖZ-1 Puanı
  Basarı Sırası 198,573
  1167912 —
  — 251,292
  0095371
  Y-ÖSS-SAY-1 Puanı
  Basarı Sırası —
  — —
  — —

  Y-ÖSS-EA-1 Puanı
  Basarı Sırası 183,341
  1234773 —
  — —

 247. İLKNUR dedi ki:

  mrhb hocam kolay gelsin.ben şuan ticaret meslek lisesi 2.sınıf öğrencisiyim ama üniversitede hemşirelik okumak istiorum ne yapmam gerekir hangi bölümü yapmam gerkir sın avda bilgi verirseniz çk tşkr ederim çünkü bu seneden hedef koyup çalışmak istiorum

 248. Yakup Gövler dedi ki:

  @Melek, 2010'da sınavsız geçiş hakkı kaldırıldı. Yazdığınız puanlar birbirine girdiğinden anlamak mümkün değil. Ek puanınız sizin AOBP'nize eklenir. Sınav sonuç belgenizde ek puan eklenmiş bölüm sizin kendi alanınızı tercih ettiğinizde kullanılacak puandır.

 249. Yakup Gövler dedi ki:

  İLKNUR, hemşirelik sayısaldan öğrenci aldığından temel matematik ve fen bilimlerinden hazırlanman gerekiyor. Yazımın başında verdiğim Meslek liseliler ve yeni sistem-1 başlıklı yazımı ve devamındaki diğer yazılarımı incelemeni tavsiye ederim.

 250. sedat dedi ki:

  üniversiteyi kazanmamak bidert kazanmak baska bi ders kazandım hala cile cekiyorum

 251. duygu dedi ki:

  MRB.BEN BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI (END.MSLK) WEP TASARIM BÖLÜMÜ ÖGRENCİSİYİM.TERCİH KONUSUNDA ÇOK KARARSIZIM.ALANIM GEREGİ BAZI DERSLERİ GÖRMÜYORUM,TERCİH KONUSUNDA BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ?

 252. songül dedi ki:

  mrb ben bilgisayar bölümü/web tasarımından mezun oldum tercih yaptım gelmedi ek yerleştirmeden tercih yapıcam say1 puanım 297 acaba kendi bölümüm dışında bir bölüm seçerse puanım ne kadar kırılır acaba mesala hemşirelik bölümü seçersem gelme ihtimali var mı eğer varsa neresi eğer yardımcı olursanız sevinirim

 253. Yakup Gövler dedi ki:

  @duygu, nasıl yardımcı olmamı istiyorsun, anlamadım.

 254. Yakup Gövler dedi ki:

  @songül, kendi alanınız dışında biryeri yazmanız durumunda 297 olan puanınız değil 0,3 katsayılı puanınız kullanılacak dolayısıyla hemşirelik gelme şansı yok gibi bir şey. Ek yerleştirme klavuzunu inceleyin.

 255. begüm dedi ki:

  size bişey sormak istiyorum hocam.ben bu sene web program bölümünü seçtim ve bu bölüm hakkında daha çok bilgi edinmek istiyorum.özellikle üniversitede bu alanda devam edebilrmiyim olanakları nasıl?bu sorularıma sizden cevaplar bulursam gerçekten içim biraz daha rahatlamış olucak.şimdiden teşekkürler...

 256. Yakup Gövler dedi ki:

  @begüm, üniversite yönünden dalların bir farkı yok, hepsi aynı alan mezunu olarak, aynı üniversitelere gidebilirler.
  Olanak meselesi yaşadığın yere göre değişmektedir. Bu konuda öğretmenlerinle görüşüp, onlardan bilgi edinmelisin.