19 Kasım 2007

Bilgisayarlı Eğitim Çözüm mü?

Eğitim Yorum Ekle

Bilgisayarlı Eğitim kavramı eğitim dünyasının, özellikle de Türkiye'deki, bugünlerde en sık gündeme gelen kavramı. Bunun önemine varan MEB de bu konu ile ilgili harekete geçip, okulların hepsini bilgisayarlarla doldurdu ve bütün okulları bilgisayar destekli eğitime geçirdi demek isterdim ancak ne yazık ki kazın ayağı böyle değil. Okulları bilgisayarlarla doldurmanın BDE demek olmadığının birisinin MEB'e anlatması gerekiyor.
Amerika'da yaşayan Bekir Gür bu konu ile ilgili güzel bir makale yazmış. Bekir Gür'ün yazdığı makaleye buradan ulaşabilirsiniz.
Makale MEB'in bilgisayar destekli eğitime bakış açısındaki yanlışlığı apaçık ortaya koysa da birkaç cümle eklemem gerekiyor.
MEB okulların hemen hepsine bilgisayar gönderdi, bu gerçekten güzel bir gelişme. Gel gelelim, bu bilgisayarları kullanacak ya da kullanılmasını öğretecek eğitimcileri göndermeyi unuttu. Gönderdiği yerlere de bu sefer bilgisayarlarda kullanılacak eğitim yazılımlarını göndermedi. Üstüne bir de iki saat olan bilgisayar dersini ilköğretimlerde bir saate indirdi. Söyleyin, bir saatlik bir derste (ki yılda toplam 36 saat ediyor), öğrencilere ne verilebilir? MEB'e göre bilgisayarla ilgili aklınıza gelebilecek herşey verilebiliyor. Örneğin 7. sınıfların bilgisayar müfredatında öğrencilere 10 parmak klavye kullanımını, Microsoft Excel, Access, Visual Basic ve son olarak de web tasarımı. Nasıl, süper değil mi? 3. sınıf öğrencilerinin e-posta grubu kurup, birbirleriyle haberleşmelerini bekleyen zihniyetten Bilgisayarlı Eğitime ne hayır gelir söyler misiniz?


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=133.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“Bilgisayarlı Eğitim Çözüm mü?” yazısı için 1 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

  1. Mehmet Ali dedi ki:

    İşte türkiye'nin eğitime verdiği 100% destek... Şuan sizinle okulda çektiğim bir resmi paylaşmak isterdim. Ama ne yazık ki resimler yanımda yok ama ben size ne olduğunu anlatayım. Resim Anadolu teknik lisesinde bilgisayar labaratuvarında çekilmişti. Sadece hocanın bilgisayarı biraz düzgün diğerleri vb.net i kaldırmıyor zar zor bir kaç tanesine vb.net expres edition kurduk. Bilgisayarlar gerçekten çok eski kullanılacak gibi değil düşünün vb.net derslerini hocamız bize sözel dersmiş gib okuyarak geçiyor. Uygulama adına bişey yok. Tabiki öğrenci evinde gidip bakacak ve öğrenecek ama okuldan en azından ufak bişey alması lazım diye düşünüyorum. Bu haberi duyunca sevindim umarım bizim okula da bir el atarlar... 26 kişilik bir sınıfımız var ama çalışan bilgisayarlar 10 tane bile değil herhalde...