29 Mart 2009

Başlıkta Sayfa Numarasını Gösterme

WordPress Yorum Ekle

WordPress'te bildiğiniz gibi uzun yazıları sayfalara bölebiliyoruz. Ancak bu google açısından tekrar eden içerik gibi görünebiliyor. Bunun önüne geçmenin en etkili yolu, pencere başlığına yazının sayfa numarasını yazdırmaktır. Bunun için temanızda küçük bir değişiklik yapmanız yeterli.
Aşağıdaki kodu temanızın Üst kısım (header.php) dosyasında </title> etiketinden hemen önce ya da istediğiniz yere uygun olacak şekilde ekleyin.

 1. <?php
 2. $sayfa = get_query_var('page');
 3. if($sayfa) {
 4.  echo 'Sayfa '.$sayfa;
 5. }
 6. ?>

Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=753.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“Başlıkta Sayfa Numarasını Gösterme” yazısı için 21 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

 1. sevket dedi ki:

  Yakup bey selam ben sizden birşey ogrenıcem google pagerank guncellemesi nezaman yapılıcak arastırmalarımda eskı bılgılere ulastım bu konuda yardım edersenız sevınırım..

 2. Yakup Gövler dedi ki:

  Güncellemenin ne zaman yapılacağını güncellemeyi yapacak olan google dışında kimse bilimez. Güncelleme işlemi bir süreç olduğundan şu gün yapılacak diye bir şey de denilemez.

 3. Semih Aksu dedi ki:

  Güzel yöntem 🙂 Aslında şu ara en çok sorun yorum sayfalarında oluyor. Bildiğiniz gibi WP 2.7 ile gelen özellik olan yorum sayfalama, Google tarafından Duplicate Content (tekrar eden içerik) olarak damgalanıyor. Sizin yazınızında uzun dökümanlar yazan, paylaşanlar için faydalı olacağını sanıyorum.

  Bu arada, güncelleme hayırlı uğurlu olsun.

 4. Salih dedi ki:

  Selam yakupgovler arkadaşım bende bu işlerle ugrasıyorumda benim çözemediğim bir nokta var umarım yardıme dersin googleye site:www.siteismi.com aramasını gerçekleştirdiğimde bazı linklerim şöyle gözüküyor ÖRNEK : http://www.siteismi.com/bilmediklerinizi-size-ogretelim.html/comment-page-1 (comment-page-1) bu nerden çıktı bılmıyorum bende senın temadan kullanıyorum acaba ayarlarımı sorunlu lütfen yardımını esirgeme bilgin varsa şimdiden saygılar, teşekkürler sunuyorum..

 5. ugur eydemir dedi ki:

  Çok teşekkürler Yakup bey.Sizin gibi blog destekçilerinin yazılarını merkala izleyip takip ediyoruz.
  Ayrıca çok yakında başlığında bulunan:
  AJAX Destekli Eklenti Yazıyoruz
  yazınızın devamınıda sabırsızlıkla bekliyorum

 6. Eray USTA dedi ki:

  Çok güzel bir şey öğrendim teşekkürler.. 🙂

 7. Yakup Gövler dedi ki:

  @Salih, sitemde WP 2.6.5 kullanıyorum. Sanırım siz WP 2.7'ye geçmiş durumdasınız. WP 2.7'de yorum sayfalama özelliği var. Eğer bunu bir süre kullandıysanız ya da yorumları sayfalamak için bir eklenti (paged comments vb.) kullandıysanız, bu, probleminizin kaynağı olabilir. Sitenizi inceledim, buna neden olacak bir şey bulamadım. Eğer bir ara yukarıdakileri yaptıysanız, google indekslemiş olabilir, zaman içerisinde bunları silecektir.

 8. Salih dedi ki:

  Hocam bunun için bekleyin diyosunuz herhalde birde birşey daha sorucam yakup hocam fazla oluyorum kusura bakmayın ama ; google şimdi eklediğim konuları anında indexliyor daha sonra eklediğim konu sayfa(page)2 ye geçtimi google indexlediği titleyi kaldırıyor ve 4,5 gün sonra titleyi dizinlere oturtuyor bunun sebebi ne olabilir temamda sorun olduğunuda düşünmüyorum bu konudaki düşüncelerinizide yorumlarsanız sevinirim bekliyorum hocam..! Ne yapmalıyım 🙁 WP sürüm : 2.7

 9. Yakup Gövler dedi ki:

  Dizinlere oturtuyor derken? Çift içerik olarak görüyor olabilir.

 10. Salih dedi ki:

  Bu çift içerik mevzusunu nasıl yok ederim hocam bu olay canımı çok sıkıyor yani anlamış değilim 15 dk. içinde indexliyor ertesi gün 2nci sayfaya geçerken konu google sıralamadan kaldırıyor ve taki 4,5 gün sonraya kadar yani bunun önlemini nasıl alabilirim çift içerik görüyorsa bunun önüne nasıl geçerim Yakup Hocam..?

 11. Yakup Gövler dedi ki:

  Ben temamın header.php dosyasında aşağıdaki kodu kullanıyorum. Kod ile anasayfadakiler, tekil yazılar, sayfalar, kategoriler ve etiket arşivleri dışındakileri arama motorlarından gizliyorum.
  http://tinypaste.com/2d95d

 12. Salih dedi ki:

  Hocam bende ekliyimmi bu kodları ne diyosunuz bu konuda_? Zaten tema aynı biliyorsunuz header.php kısmına aynısını ekliyimmi cevap?

 13. Yakup Gövler dedi ki:

  Keyfiniz bilir. Başka yöntemler de bulunabilir belki. Seoteknikleri.com adresini inceleyin.

 14. Salih dedi ki:

  Hocam bazıları diyorki bu all in one seo pack eklentisi yeni sürümlerinde googleye yardım amaçlı bilmem kodlamalarmı yapmış ne bana çok saçma geldi ama sizin kulağınıza böyle duyumlar geldimi sizcede eklentiden kaynaklanıyor olabilirmi??

 15. Yakup Gövler dedi ki:

  SEO için herhangi bir eklenti kullanmıyorum, All in One eklentisini de kullanmadığımdan genel dışında bir bilgim yok.

 16. Sesli Site dedi ki:

  Bİz konuları bu sitemize ekliyoruz linki verdim hocam bu sitede hatalı birşey gözükoyrmu sizinde gözden geçirmeniz bizim yararımıza olucak sizlerin yardımlarıyla siteyi bişeye benzettik ama google sorunu hem site sahibi kardeşimi üzüyor hemde bizleri çözüm yolu bulamadık. 🙁 (SaLiH)Kontrol edip görüşlerinizi belirtirseniz seviniriz hocam..

 17. Yakup Gövler dedi ki:

  Bir problem yok gibi görünüyor.

 18. Sayfa Numarasını Başlıkta Gösterelim · Yakup Gövler'in Not Defteri dedi ki:

  [...] sayfaladığınızdaki sayfa numaralarını ise buradaki kodlarla başlıkta gösterebilirsiniz. Yazıyı Paylaş: Aşağıdaki simgeler [...]

 19. raozkardes dedi ki:

  Yakup Öğretmenim,
  tekil yazılar, sayfalar, kategoriler ve etiket arşivleri dışındakileri arama motorlarından gizleme ile ilgili kodda, else den sonra follow; nofollow olmayacak değil mi? nofollow olursa ne olur? Linkler mi çalışmaz yoksa google buları mı görmez. Kodun yazdığınız hali aşağıda;
  content="noindex,follow

 20. Yakup Gövler dedi ki:

  Evet yanlış olmuş noindex,nofollow olacak.

 21. gevv dedi ki:

  Teşekkürler hocam