23 Haziran 2009

Bağlantılardaki /page/ İfadesini /sayfa/ Yapıyoruz

WordPress Yorum Ekle

WordPress'te kullandığımız kalıcı bağlantılarda birçok yeri Türkçeleştirebiliyoruz. Ama yazılar sayfalandığında bu sayfalama /page/5 gibi bir ifade ile yapılıyor. Bence bunun herhangi bir olumsuz yanı yok ama yine de bazı kişiler buradaki page yerine sayfa koymak isteyebiliyorlar. Daha önce WPUzmani'nda bununla ilgili bir yöntem önermiştik. Ancak oradaki yöntemde WordPress dosyalarına müdahale etmeden bir çözüm yolu bulmayı amaçlamıştık. Bunun için ise sadece bağlantılarda değişiklik yapmış ve ardından da .htaccess dosyasıyla yönlendirme yapmıştık. Yine de WP dosyalarını düzenleyerek yapmak isteyenlere farklı bir yöntem sunuyorum.
Aşağıdaki yöntemi WordPress 2.8 sürümünde, bilgisayarımda denedim. Bir problem görmedim, ama yine de bunu sitenizde denemeden önce yedek almanızı öneririm, sonra uyarmadı demeyin. Değişiklik yapacağınız dosyalar ve yapacağınız değişiklikler şunlar:

 1. wp-includes/link-template.php dosyasını açıp page/ ifadesini aratıp (iki yerde geçiyor), sayfa/ olarak değiştirin.
 2. wp-includes/canonical.php dosyasında da aynı aramayı ve değişikliği yapın. (3 yerde)
 3. wp-inlcudes/rewrite.php dosyasında da aynı aramayır ve değişikliği yapın. (1 yerde)

Kalıcı bağlantılarınızda küçük bir değişiklik yapıp, ayarları kaydedin, daha sonra eski haline getirip, yeniden kaydedin. Bu belki gerekli olmayabilir ama yine de yapılırsa iyi olur.

Burada yapılanları, her sürüm yükselttiğinizde yeniden yapmanız gerekecek bu nedenle benim tavsiyem bırakın page olarak kalsın.


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=906.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“Bağlantılardaki /page/ İfadesini /sayfa/ Yapıyoruz” yazısı için 5 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

 1. emre dedi ki:

  İlgilendiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Kalıcı bağlantılarındaki tavsiyelerinizi yaptıktan sonra sayfa bulunamadı hatası çözüldü ve oldu .
  Saygılar.

 2. Mehmet dedi ki:

  İyi düşünmüşsünüz Yakup bey, turkce olmasi (sayfa) daha guzel.. Teşekkürler..

 3. İlker Aksoy dedi ki:

  İşte bu harika! Bunu yapabilmek için uğraşmıştım bayağı ama yapamayınca bırakmıştım. Süper oldu. Kodlarınıza sağlık...

 4. Semih dedi ki:

  Elinize sağlık hocam 🙂 Yeni yöntemler keşfetmek güzel bi şey 🙂

 5. Kupavolesi dedi ki:

  "Burada yapılanları, her sürüm yükselttiğinizde yeniden yapmanız gerekecek bu nedenle benim tavsiyem bırakın page olarak kalsın." şuradaki sosyal mesajı çok doğru buluyorum. Senelerdir WordPress'i düzenli kullananlardanım, eklentilerde olmak üzre WordPress'i baştan sona kendime göre düzenliyorum sonra hop bir güncelleme geliyor yaptıklarım gidiyor açıkcası bundan aşırı derecede sıkıldım. Bazen küçücük bir değişiklik yapmak için 1 sayfa kod temizlemek zorunda kalıyorum. Bu nedenle, benim de önerim ya boşverin hiç uğraşmayın olduğu gibi kullanın ya da yaptığınız her değişikliği not edin her güncelleme sonrasında notlarınızın altına not ekleyerek güncelleyin. Bunuda neden yazdım bilmiyorum ama acayip dolmuşum WordPress'e karşı patlama yaşadım. 🙂 İyi çalışmalar üstad.