22 Mayıs 2009

Aynı İsimde Alt Kategoriler Oluşturma

WordPress Yorum Ekle

WordPress'i portal (Türkçesi nedir?) olarak kullanan sitelerde aynı isme sahip alt kategoriler eklenmek istenir. Photoshop ana kategorisi altında Dersler kategorisi oluşturulduktan sonra Flash ana kategorisi altında da Dersler kategorisi oluşturulmak istendiğinde WordPress, böyle bir kategorinin var olduğuna dair bir hata mesajı verir bu işlemi gerçekleştirmez. Bu durum WP'nin kategorilendirme sisteminin kısıtlamalarından birisi aslında çözülmesi de basit ama nedense şimdiye kadar bir çözüm bulunmuş değil. Problemin esas kaynağını kategorilere atanan kısa adlardır (hani kalıcı bağlantılarda kullanılan kategori isimler var ya işte onlar). Ama problemin bu olmasına rağmen kategori eklerken ismi aynı, kısa adı farklı verseniz de WP ekleme işlemine izin vermemektedir. Çözüm basit.
Photoshop kategorisi altında Dersler kategorisini oluşturun. Flash kategorisi altında ise Dersler adında değil de Dersler1 adında kategoriyi oluşturun. Ardından da Dersler1 kategorisini düzenle deyip, adını Dersler olarak değiştirin ama kategorinin Dersler1 olan kısa adına dokunmayın. Bilgisayarımda yaptığım denemelerde işe yaradığını gördüm ancak kalıcı bağlantı ayarlarını yapamadığımdan, o kısmı deneyemedim. Kalıcı bağlantıları aktif olan birisi deneyip, sonuçla ilgili bizi bilgilendirirse sevinirim.
Aslında kategori eklenmesiyle ilgili bir kanca (hook) var. Bu kancayı kullanacak bir fonksiyon yazılarak, bu işe çözüm bulunabilir diye düşünüyorüm. Fonksiyon içerisinde yazılan bilgilerin varlığı kontrol edilerek kategorinin sonuna burada yaptığımız gibi rakam ekleyebiliriz. Araştırmakta yarar var.

Alt kategorileri ekledikten sonra Yönetim Panelindeki Kategoriler bölümü


Alt kategorileri ekledikten sonra ana sayfadaki kategoriler bileşeninin görünümü

Kaynak


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=846.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“Aynı İsimde Alt Kategoriler Oluşturma” yazısı için 1 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

  1. Ercan dedi ki:

    SeLam Hocam Dediginiz Sekilde Kategori akcmak ve Anasayfada göstermek mümkün bilginiz için teşekkürler Wp yi yeni kullananlar için gayet faydalı olacaktır. İyi günLer kolay gelsin.