07 Mayıs 2007

Ağ destekli başlangıç disketi

Atölye Yorum Ekle

Bu hafta okulda, bilgisayarlara dreamweaver, flash gibi Macromedia programlarını, adobe elements programını kurmamızı istediler. Yazarlık eğitimi gibi bir kurs vereceklermiş. İngilizce bilmeyen, programlama mantığına sahip olmayanlara nasıl anlatacaklarsa, bence tamamen kaynak israfı. Neyse, programları kurmaya başladım, ancak bilgisayarlardaki Winschool lite marka recovery kartları problem yarattı. Kurulumların ardından, sabit disk okuma hatası veriyor, bazen de bilgisayar açılmıyordu. İşin kötüsü problemi anlayana kadar, bilgisayarların çoğu ayvayı yemişti.

Tek çare vardı, bilgisayarlara sıfır kurulum. Neyse ki BTS kurulduğunda bir imaj DVD'si vermişlerdi. Recovery kartları iptal edip, bir bilgisayarda kurulumun hepsini yaptım. Ancak neredeyse 1 saat geçmişti. Bu yöntem hem çok zaman alıyor hem de kurtarma kartını aktif hale getirdiğimde yine problem oluyordu.

Elimizdeki imaj DVD'si norton ghost kullanılarak oluşturulmuştu. Yine emektar ghost'u kullanmak tek çözüm gibiydi. Adobe elements dışındaki programları kurup, imaj aldığımda 2,5 GB'lık bir imaj oluşuyordu. Ancak Adobe elements'i kurunca bu rakam 4,5 GB'yi bile geçiyordu. Üstüne üstlük oluşturulan imaj'ı DVD-Writer'in olduğu bilgisayara kopyalamaya izin de vermiyordu.

Ghost'un peer- to peer özelliğini kullanarak, ağ üzerinden bilgisayarları klonlamaya karar verdim. Ancak Ghost'un boot disketi (açılış disketi) işe yaramadı, bir türlü ağ kartını gösteremedim. Bunun üzerine alternatif network açılış disketi arayışına girdim ve www.netbootdisk.com adresinde The Universal TCP/IP Boot Disk (Evrensel TCP/IP Başlangıç Disketi)'i buldum. Biraz özelleştirince (eski dostumuz DOS'u kullanmış olanlar kolay bir şekilde yapacaklardır) harika işler ortaya çıkardı. Benim çok hoşuma gitti, size de tanıtmak istedim. www.netbootdisk.com/about.htm'deki tanıtım sayfasını sizin için elimden geldiğince çevirdim.

Ben bu disket'i kullanarak ağı kullanabileceğim bir açılış CD'si oluşturdum. CD'deki ghost.exe dosyasıyla da bilgisayarları birbirine kopyaladım. 8 GB'lik bir disk bölümünü yaklaşık 20 dakikada başka bilgisayara kopyaladım. Deepfreeze'i de kurdum, deepfreeze'leri de deepfreeze'in consol programı ile öğretmen bilgisayarından kontrol edebiliyorum. Bunları nasıl yaptığımı gelecek yazılarımda anlatacağım, siz şimdilik açılış disketi oluşturmayla ilgili ayrıntılar için aşağıdan devam edebilirsiniz.

The Universal TCP/IP Network Boot Disk (Evrensel TCP/IP Ağ Başlangıç Disketi), TCP/IP ağ destekli bir DOS başlangıç disketidir. Peer to Peer (direkt bağlantı - birebir bağlantı) bağlantı kurmak ya da domain tabanlı Microsoft ağları için geliştirilmiştir. Şu an (06/05/2007 versiyon 5.9.3), 91 farklı ağ (Ethernet) kartını (liste için tıklayınız), tek bir 1.44 MB'lik disket üzerinde desteklemektedir. Bir çok kişi bu başlangıç disketini, ağ üzerinde, "Ghost" ile işlem yapmakta kullanmaktadır. Imaj dosyalarınızın ya da programlarınızın bulunduğu ağ üzerindeki bilgisayarları sürücülere atayarak kullanabileceğiniz gibi Ghost içerisinde doğrudan başka bir bilgisayara TCP/IP üzerinden bağlanmak için de kullanılabilir.

Versiyon 5.9.3, şu an da tek bir 1.44 MB'lık disket üzerinde, 91 ağ kartını desteklemektedir. Ancak içerdiği sürücülerle daha fazla kartı da destekleyebilmektedir. Boot sırasında ağ kartı otomatik olarak tanınır. Eğer otomatik olarak tanınmazsa, kartınızı manuel olarak listeden seçebilirsiniz. Varsayılan olarak, eğer isterseniz ayarları değiştirebileceğiniz bir ekran gelmektedir. Bu ekran geldikten bir süre sonra (varsayılan 20 sn) kaybolmaktadır. Böylece otomatik olarak işlemler yapılabilmektedir.

Disketin özellikleri:

 • Tam otomatik, tek disketlik işletim sistemi
 • Tek bir diskette 91 tane ağ kartının sürücüsü yer almakta ve birçok kartı desteklemektedir
 • Kolay kullanımlı menü arayüzü
 • Otomatik olarak PCI ağ kartlarını tanıma
 • DHCP ya da statik IP ayarı desteği
 • Opsiyonel DNS desteği
 • Opsiyonel TCP/IP kullanan programları destekleme (örneğin Ghost)
 • Opsiyonel fare desteği
 • Opsiyonel IDE CD-ROM sürücü desteği
 • Rasgele üretilen bilgisayar ismi ile çakışmaların engellemesi
 • Menü seçenekleri, seçilen ayarlar bir sonraki başlangıç için kaydedilir.
 • Ağ şifresi, şifreli olarak diskete kaydedilir
 • LAN üzerinde otomatik giriş (login) yapabilme
 • NTFS-DOS otomatik olarak çalıştırılır
 • LMHOSTS desteği
 • Bedava DOSKEY desteği
 • 4096 byte dosyaları düzenleyebileceğiniz metin editörü
 • MAC adresini gösterebilme
 • Hard disk gerektirmez

Başlangıç disketinin ekran görüntüleri için tıklayınız. 

Tipik kullanım senaryoları:

 • Hard disk kopyalama, klonlama Ghost.exe programı gibi bir programla ağ üzerindeki başka bir bilgisayarın HDD'sini klonlayabilirsiniz.
 • Windows çökmelerinde FAT tabanlı sabit disk bölümlerindeki bilgileri formatlama işleminden önce yedekleyebilirsiniz.
 • Ağ bağlantısını test etmek için, eğer bağlantı yoksa, donanımdan mı yoksa yazılımdan mı olduğunu belirlemek için Windows'u devre dışı bırakıp, ağ bağlantısını test edebilirsiniz.

Gereksinimleri:

 • Pentium/AMD işlemci
 • 16 MB RAM
 • Desteklenen bir ağ kartı (ya da onboard Ethernet kartı)
 • Windows XP ya da PC-DOS 7 kullanılarak oluşturulmuş bir başlangıç disketi

Yazının orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.

Başlangıç disketini oluşturma

Öncelikle, Windows XP yüklü bir bilgisayarda bir başlangıç disketi oluşturmamız gerekiyor. Bilgisayarım'ı açın. Disket simgesi üzerine farenin sağ tuşu ile tıklayıp, biçimlendir seçeneğini seçin. MS-DOS başlangıç disketi oluştur seçeneği seçili olarak disketi biçimlendirin/formatlayın
Biçimlendirme ekranı
www.netbootdisk.com adresinden indirdiğiniz (bendekinin ismi netboot593.zip) sıkıştırılmış dosyayı bir yere klasör yapısını koruyarak açın. Ardından makedisk.bat dosyasına çift tıklayarak disket oluşturma işlemine başlayın. Bittiğinde artık ağ destekli bir açılış disketiniz olmuş olacak.

Disket ile ağa bağlanmak için, BIOS'tan boot ayarını disketten açacak şekilde ayarlayın. Disketle bilgisayarı açın. Başka bir bilgisayardaki paylaşım alanına ulaşmak için, örneğin mahmut isimli bilgisayardaki armut isimli paylaştırılmış klasöre ulaşmak için komut isteminde

net use K: \\mahmut\armut

yazıp, enter tuşuna basın. Successfully şeklinde bir mesaj aldıysanız artık K: yazıp enter tuşuna basarak, bu klasörü kullanabilirsiniz. dir yazip, enter tuşuna basarsanız K: sürücüsündeki dosya/klasörleri listelemiş olursunuz. Buradaki K harfi yerine (A, C, N, S harflerinin dışında, bunlar kullanılıyor) istediğiniz bir harfi yazabilirsiniz.

Konuyla ilgili gelecek yazımda, bu disketi kullanarak ağ destekli ve ghost'u kullanabileceğimiz bir başlangıç CD'sini nasıl oluşturabileceğimizi anlatacağım.

Takıldığınız noktaları lütfen yorum yazarak belirtiniz.


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=16.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“Ağ destekli başlangıç disketi” yazısı için 3 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

 1. Serkan dedi ki:

  Öncelikle yazı için teşekkürler.Bu programdan yaralanarak Ghost gibi 'peer to peer' destekleyen araçlarla klonlama yapabildiğinizi söylemişsiniz.Peki bu programla 'Boot from Lan' desteği olan bir bilgisayara Windows XP kurabilir miyiz ?

 2. Yakup Gövler dedi ki:

  @Serkan, 'Boot from lan' özelliği, harddiski bulunmayan terminal sistemi ile çalışması düşünülen bilgisayarların, bir ana bilgisayar (sunucu) üzerinden koşulmasını sağlamak içindir. Bunu yapabilmek için de kaynaklarını paylaştırabilen çoklu işlem yapabilen işletim sistemleri ana makinalarda kullanılırlar.
  Kısaca boot from lan özelliği, özel bir sunucu üzerinden bilgisayarı çalıştırmaya yarar, bahsettiğiniz iş için kullanılabileceğini sanmıyorum.

 3. Serkan dedi ki:

  İlginiz için teşekkür ederim. Ayrıca sizi buradan kutlamak isterim. Her site yöneticisi sizin gibi ilgili ve alakalı olsa ülkemizde internet kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşır.

  Bunun dışında konuyla alakalı araştırmalarım devam etmekte eğer bir sonuca ulaşırsam sizinle de paylaşmak isterim.Teşekkürler...