09 Mayıs 2007

Ağ destekli Başlangıç CD'si hazırlama

Atölye Yorum Ekle

Önceki yazımda ağ destekli başlangıç disketi oluşturmayı anlatmıştım. Bu yazımda ise www.netbootdisk.com'daki başlangıç disketini kullanarak, nasıl ağ destekli başlangıç CD'si oluşturabileceğimizi anlatacağım.

İhtiyacımız olanlar:

http://www.netbootdisk.com/download.htm adresinden indireceğiniz ağ destekli disket oluşturma dosyaları.

WinXP ile oluşturulmuş bir MS-DOS başlangıç disketi.

Nero gibi bootable CD yazabilen bir CD yazma programı ve tabiî ki boş CD'ler.

Öncelikle ağ destekli başlangıç disketi yazımdaki yöntemi kullanarak ağ destekli başlangıç disketi oluşturun.

Disketi açın, "netboot" klasöründeki menupref.bat dosyasını notepad benzi bir metin editörü ile açın. "Set CD=0" ifadesini "Set CD=1" haline getirin. Dosyayı kaydedin. Artık bu disketi kullanarak bilgisayarı hem ağ destekli hem de CD'yi görebilir şekilde açabilirsiniz. Şimdi de bu disketi kullanarak nasıl bootable CD oluşturabileceğimize bakalım.

Aslında yapmamız gereken çok basit, bootable CD yazmayı bilmiyorsanız öğrenin, biliyorsanız, bu disketi CD'niz için boot kaynağı olarak kullanmanız yeterli. Ayrıca CD'ye Norton Ghost'un MS-DOS'da çalışan bölümü olan ghost.exe dosyasını, ayrıca ihtiyacınız olan DOS araçlarını da atabilirsiniz. Bu disketi kullanarak ayrıca bootable DVD de oluşturabilir, ghost ile oluşturduğunuz imajları bu DVD'ye atabilir. Kur.bat isimli bir çoklu işlem dosyası oluşturarak, tek bir komutta bilgisayara imaj atabilirsiniz. CD'ye atacağınız ghost.exe dosyasını kullanarak peer-to peer bağlantı kurarak, ağ üzerinden klonlama işlemlerini yapabilirsiniz.

Ghost ile peer-to peer ile klonlama yapmakta kullanacağım CD'yi nasıl oluşturduğumu gelecek yazılarımın birinde anlatacağım. Bekleyin 🙂

Bu arada oluşturduğunuz CD ya da disket ile bilgisayarı açtığınızda CD-ROM sürücüye R: enter diyerek ulaşabilirsiniz. Birden fazla sürücü varsa R: S: diye devam ediyor.


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=26.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“Ağ destekli Başlangıç CD’si hazırlama” yazısı için 1 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

  1. seyfettin dedi ki:

    yaw bende istediklerinizden hiç biri yok adam gibi acıklayın sunu cd yi takıyorum bilgisayarıma giriyorum cd yerleştirin diyor nasıl cd dolar sunu anlatın lütfen:[