13 Mart 2009

Admin Kullanıcı Adını Değiştirelim

WordPress Yorum Ekle

WordPress sitenizi kurduğunuzda site yöneticisi olarak "admin" adında bir kullanıcı oluşturulur. Çoğu kullanıcı bunu değiştirmez, halbuki bu durum güvenlik açığına neden olabilir. Lamer'lar admin kullanıcı adını kullanarak, parolayı deneme yanılma ile bulmaya çalışırlar. Ancak bu adı değiştirirseniz, bu yöntemi egale etmiş olursunuz. Bunun için yapmanız gereken ise aşağıdaki SQL sorgusunu phpmyadmin'den çalıştırmak, tabi önce yedek almanız gerektiğini söylemeye gerek yok sanırım:

 1. update tabloönekiniz_users
 2.          set user_login='yeniyöneticiadı'
 3.          where
 4.          user_login='admin';

Kod içerisindeki tabloönekiniz kısmına tablo isminizin önündeki ifadeyi, yeniyöneticiadı kısmına ise admin adı yerine kullanmak istediğiniz yönetici adını yazmayı unutmayınız.


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=718.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“Admin Kullanıcı Adını Değiştirelim” yazısı için 6 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

 1. enginsar dedi ki:

  evet iyi hoş ama sayın hocam wp de şöyle bir durum söz konusu admin kullanıcı adı olmayan panellerdede userler admin nicki ile üyelik açtıkları vakit tüm sitenin yetkileri ellerine geçmiş oluyor bu nedenledirki değiştirilmemesi özenle korunmuş...

 2. Yakup Gövler dedi ki:

  admin nick'inin bir numarası yok, önemli olan kullanıcı yetkisinin olması. O nedenle admin isminin olmamasının bir sakıncası yok.

 3. ugur dedi ki:

  merhaba hocam benım bır sorunum vardı daha once weble ılgı hıc bır bılgım yok pc tamırıne merakmım vardı bılgısayar programcılıgı gıbı seylere ama madı durumlardan dolayı ılkokul terkım ama merakımdan dolayı kendı kendımı azda olsa gelıstırdım yanlız web programlaamada yenıyım dolayısıyla yardımına ıhtıyacım var tabıkı vakıt ayıra bılırsenız bır worperst sıte kurulumunu yaptım ama sureklı bır yerlerde takılıyorum nette bakıyorum ama net acıklayıcı bılgılere ulasamıyorum suankı sorunum acmıs oldugum wordperst admın ana ekranda dolayısıyla sıteme gıren yonetecı oluyor bu admını nasıl kaldıra bılırım yardımcı olursanız sevınır çalısmalarınızda basarılar dılerım..

 4. Yakup Gövler dedi ki:

  Keşke site adresinizi de verseydiniz. Admin'in ana sayfada olduğuyla neyi anlatmak istiyorsunuz. Admin kullanıcı adı WP'nin verdiği standart bir addır. Şifrenizi bilmeden kimse yönetim paneline ulaşamaz. Acaba sitenize üye olan herkese yönetici yetkisi mi verdiniz? Bunu Yönetim panelinden Ayarlar/Genel ekranında Yeni Kullanıcının Varsayılan Rolü seçeneğini Üye haline getirerek düzeltebilirsiniz.
  Konuyu biraz daha açmanız gerekiyor.

 5. kerim dedi ki:

  hocam merhaba benım şöyl bi sorum olacak benım siteme index attılar daha önce üyelik açığından üyeliği kapattım şimdi admin olarak giremiyorum siteye böyle bi kullanıcı yok diyor admin ismini nasıl bir açık bulupta değiştirmiş olabiliriler?

 6. sait dedi ki:

  @kerim wordpress'de bir açık sözkonusu lamerin biri dadandı benim sitelerime de tema editöründen ana sayfayı değiştiriyor.

  şu konuda belirttim bi kaç bişey isterseniz okuyun http://www.r10.net/wordpress/450603-wp-2-8-4-de-yine-acik-var.html#post1059549150