27 Eylül 2008

Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun

Kişisel 1 Yorum »

Bütün ziyaretçilerimin, öğrencilerimin, arkadaşlarımın, ailemin, vatandaşlarımızın, İslam aleminin Ramazan Bayramını kutluyor, herkese sevdikleriyle beraber, daha nice bayramı beraber, mutlu, umutlu ve sağlıkla geçirmelerini diliyorum. devamı »

26 Eylül 2008

Süper Bir WordPress Rehberi

WordPress 4 Yorum »

Canarkadaş, WordPress ile ilgili bulabileceğiniz en güncel, süper ötesi bir rehber sunmuş bizlere. devamı »

25 Eylül 2008

Drupal Geliştiricilerine Kaynaklar

Ortaya Yazılar 3 Yorum »

Smashingmagazine, Drupal geliştiricileri için kaynakların yer aldığı bir yazı yayınlamış. devamı »

24 Eylül 2008

Adsense Reklamları Hakkında

Ortaya Yazılar 2 Yorum »

Adsense spam reklamlarıyla başım dertte. Ne yapacağım bilemiyorum. Filtrelemek artık fayda etmiyor. devamı »

22 Eylül 2008

Rapidshare Dosya Kotası 200 MB

Ortaya Yazılar 3 Yorum »

Rapidshare, 100 MB olan dosya kotasını 200 MB’ye çıkarmış. devamı »

21 Eylül 2008

Yasal Müzik İçin musicopat.com

Kişisel Yasal Müzik İçin musicopat.com için yorumlar kapalı

Ücretsiz üye olarak, yasal müzik dinleyebileceğiniz bir site, www.musicopat.com. devamı »

21 Eylül 2008

Bilişimin Önündeki Engel MEB

Eğitim 8 Yorum »

MEB okullara ADSL bağlattı ama, uyguladığı filtre bağlantının anasını ağlatıyor. Roviss, durumu çok güzel açıklamış, bakın ne demiş? devamı »

17 Eylül 2008

Çok Güzel Bir Fırça Seti

Tasarım ve Programlama 2 Yorum »

Smashingmagazine’den tasarımlarınızda kullanabileceğiz eşsiz güzellikte bir photoshop fırça seti. devamı »

17 Eylül 2008

WordPress Geliştiricilerine Kaynaklar

WordPress WordPress Geliştiricilerine Kaynaklar için yorumlar kapalı

Smashingmagazine, WordPress geliştiricileri (eklenti/bileşen/tema yazarları için) bulunmaz kaynakları sunmuş bize. devamı »

16 Eylül 2008

Temanızdaki Gravatar Alanını Biçimlendirin

WordPress 22 Yorum »

Yorumlar bölümüne Gravatar desteği ekleyin, biçimlendirin, yorumlarınız şenlensin. devamı »

15 Eylül 2008

Rastgele Yazılar Bileşeni v1.5

WordPress 12 Yorum »

WordPress günlüğünüzde isterseniz belirli kategorilerden, rastgele yazılar gösterebileceğiniz bir bileşen. devamı »

13 Eylül 2008

WordPress Action Hooks

WordPress 9 Yorum »

Aslında başlığı Türkçe yazmak isterdim ancak çeviriyi tam yaptığımızda olay kancaları diye bir şey çıkıyor bu da bana biraz saçma geldiğinden başlığı bu şekilde kullanmak zorunda kaldım ancak yazımda hook kelimesinin karşılığı olarak ‘kanca’ kelimesini kullanacağım. Kancalar ne iş yapar diye düşünüyorsunuzdur eminim. Kancalar wordpressin cms dünyasına kazandırdığı ve normalde işletim sistemlerinde de kullanılan bir […] devamı »

12 Eylül 2008

Sitemi Wordpress 2.6.2'ye Güncelledim

WordPress 3 Yorum »

WordPress 2.5.1 olan sitemi birkaç gün önce 2.6.2’ye güncelledim. Beklediğimden kolay oldu, hatta kurulumunu yaptığım birkaç siteyi de -ki birinde WP 2.3 vardı- güncelledim. Herhangi bir problem olmadı. Eklentileri de güncelleyince işlem tamamlandı. devamı »

11 Eylül 2008

WordPress wp_list_categories Fonksiyonu

WordPress 32 Yorum »

WordPress’in belki de en çok kullanılan fonksiyonlarından biri olan wp_list_categories() fonksiyonu sağladığı esnek kullanımla Kategoriler menünüzü istediğiniz gibi düzenleyebilmenize olanak sağlıyor. Aslında bir tema fonksiyonu olan wp_list_categories() eklentilerde de rahatlıkla kullanılabilir. Yazımda fonksiyonun wordpress.org’da bulunan İngilizce açıklamanın çevirisini ve benim eklediğim örnek kullanımları bulabilirsiniz. devamı »

08 Eylül 2008

CorelDRAW Öğrenmek Gerek

Öğrencilerime 3 Yorum »

Yaz tatilinde bir süre CorelDRAW öğrenmeye çalıştım. İş görecek kadar bir şeyler öğrendim. Ancak Türkçe kaynak yetersizliği hatta İngilizce dersleri bile bulmak problem olduğundan fazla ilerleyemedim. Aslında istediğim, matbaada birşeyler bastırmak istersem (kartvizit, davetiye vs.), bunları kendim yapabileyimdi, ayrıca logo çizme işlerine girmeyi de düşünmüştüm. Bugün Hasan Yalçın’ın CorelDRAW konusuna değindiğini gördüm. Hasan Yalçın iki […] devamı »

07 Eylül 2008

WP'nin add_action() Fonksiyonu

WordPress 7 Yorum »

WP için eklenti yazanların en çok ihtiyaç duydukları fonksiyonlardan biri add_action() fonksiyonudur. WordPress o kadar güzel bir mantıkla programlanmış ki, bu fonksiyon ile bazı işlemlerden (bunlara hook – kanca diyoruz) sonra istediğiniz bir fonksiyonun çalıştırılmasını sağlayabiliyorsunuz. Diyelim ki bütün yazıların sonunda standart bir yazı göstermek istiyorsanız, WP’nin ‘the_content’ kancası için add_action() ile yazı sonuna yazı […] devamı »

07 Eylül 2008

Restore Post ID eklentisi

WordPress Restore Post ID eklentisi için yorumlar kapalı

Bazı eklentileri kullanmak istediğimizde eklenti bizden yazı ya da sayfa ID’sini ister. WP’nin önceki sürümlerinde bunları bulmak istediğimizde Yazılar ya da Sayfalar listesinde bulunun ID sütununa bakmak yetiyordu. Ancak WP’nin son sürümlerinde bu sütun nedendir bilmem kaldırıldı. WP yöneticileri ID’leri yazı linklerinden bakın diyorlar. Bu basit eklentinin yaptığı bu sütunu yeniden Yönetim panelindeki Yönet menüsü […] devamı »

07 Eylül 2008

If You Liked That Eklentisi

WordPress 2 Yorum »

Eklentinin orijinal adı “If you liked that” olup, eklentinin adının tam çevirisi “Eğer bunu sevdiyseniz – eğer bundan hoşlandıysanız” olsa da “Bir de bunlar var” demek daha mantıklı geldi bana. Eklentinin yaptığı iş, yazıyla aynı kategorideki diğer yazıların linklerini yazı içinde istediğiniz yere eklemek. Eklenti seçeneklerinden link gösterimini istediğiniz gibi özelleştirebiliyorsunuz. devamı »