20 Ağustos 2008

Rastgele Yazılar Bileşeni

WordPress 9 Yorum »

Birçok günlük sahibi yan menüsünde benim de yaptığım gibi son yazıların bir listesini sunuyor. Ancak buradaki yazılar aynı zamanda ana sayfada da olduğundan pek yararlı olduğunu doğrusu sanmıyorum. Bu listenin yerine yazılardan bazılarını rastgele olarak seçip, yan menüde göstermek daha etkileyici olabilir. İşte böyle bir listeyi yan menünüze kolayca ekleminizi sağlayacak ‘Rastgele Yazılar Bileşeni’ hazır […] devamı »

15 Ağustos 2008

Gelişmiş Son Yorumlar Bileşeni

WordPress 20 Yorum »

Son yorumları artık daha da özelleştirerek günlüğünün yan menüsünde gösterebileceksiniz. devamı »

15 Ağustos 2008

Yönetim Bağlantıları Bileşeni

WordPress 1 Yorum »

Önceki yazımda Admin Links Widget isimli bileşenini ve Türkçe’sini tanıtmıştım. Bu bileşen yan menüye eklemek istediğimiz yönetim bağlantılarını seçmemize imkan sağlıyordu. Ancak benim gibi çoğu kimsenin bu bağlantıların hepsini kullanmak isteyeceğini düşündüm, öyleyse bu seçme işlemine gerek yoktu ayrıca bu durum performansı da düşürebilirdi. Bunun üzerine bu bileşeni temel alan, aynı işi yapan ancak bütün […] devamı »

15 Ağustos 2008

Admin Links Widget

WordPress 4 Yorum »

Yönetim panelinde değişiklikler yaptıktan sonra test etmek için siteyi görüntüledikten sonra tekrar yönetim paneline dönmek için bazen bin takla atabiliyoruz. Örneğin ben ya geri düğmesine defalarca basıyorum ya da adres satırına yönetim panelinin adresini yazıyorum. Bu işten kurtulmak için Admin Links Widget isimli bileşeni kullanmaya başladım. devamı »

04 Ağustos 2008

More to The Top Eklentisi

WordPress 3 Yorum »

WordPress’le oluşturduğumuz günlüklerimizin ana sayfalarında genellikle yazılarımızın giriş kısmını gösterir, yazının devamı için bağlantı koyarız. Bu işlemi yapmak için yazımızı yazarken more tagini kullanırız. Kullanıcı yazının giriş kısmını okuyup, devamı bağlantısına tıkladığında yazının devamı gelir ve more tagini nereye koymuşsak sayfa o noktaya kayıp, odaklanır. Her ne kadar güzel bir özellik gibi dursa da benim […] devamı »

04 Ağustos 2008

Kategorinin Yazıları Bileşeni (Widgeti)

WordPress 16 Yorum »

Bazılarımız için belli bir kategorideki yazılar bizim için önemli olabiliyor. Bu yazıların bağlantılarını kolayca ulaşılabilmeleri için yan menüye (sidebar) koymak isteyebilirsiniz. Bunu çok güzel bir şekilde gerçekleştiren James Lao tarafından yazılan Category Posts Widget – Kategori Yazıları Bileşeni isimli bileşeni buldum. Bileşen WP API’yi kullandığından WP’nin sonraki sürümlerinde de sorunsuz çalışacaktır. Yazar her ne kadar […] devamı »

03 Ağustos 2008

En Çok Yorumlanan Yazılar Bileşeni

WordPress 6 Yorum »

Günlüklerimizde yayınladığımız yazılar içerisinde şüphesiz en değerli olanlar, en çok yorumlanan yazılarımızdır. WordPress-tr forumunda en çok yorumlanan yazıları yan menüde gösterme konusunda yardım isteyen birinin mesajını görünce merak edip araştırdım. WP-Stats eklentisi bu işi yapıyor ancak böylesine basit bir iş için kocaman bir eklentiyi kullanmak pek akıllıca gelmedi. Bu eklentiden yola çıkarak yazılan WP-MostCommentedPosts eklentisinin […] devamı »