31 Aralık 2007

Yeni Yılınız Kutlu Olsun

Kişisel 2 Yorum »

Başta ailem olmak üzere, öğrencilerimin, arkadaşlarımın ve sevenlerimin, tanıdık, tanımadık bütün insanlarımızın yeni yılını kutluyor, yeni yılın mutluluk, başarı ve sağlık getirmesini dilerim. devamı »

29 Aralık 2007

WordPress Eklentisi Yazanlara Kaynaklar

WordPress 1 Yorum »

WP için eklenti yazarken eğer WP API’yi kullanmam gerekirse ya da şunu nasıl yapabilirim diye düşündüğümde ilk başvurduğum kaynaklar aşağıda. Sizin de yararlanacağınızı umuyorum. WordPress’in Hook’ları (çapaları) için açıklamalar: http://wphooks.flatearth.org/ WordPress içinde tanımlı bütün fonksiyonlara, hangi dosyada tanımlandıklarına, nerelerde kullanıldıklarına ilişkin bilgiler: http://xref.redalt.com/wp20/index.htm Güvenli eklenti yazma ile ilgili makale: http://blogsecurity.net/wordpress/articles/article-280507/ Benim yazdığım eklenti ve widget […] devamı »

19 Aralık 2007

Kurban Bayramınız Kutlu Olsun

Kişisel 1 Yorum »

Tüm İslam Aleminin Mübarek Kurban Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum. devamı »

18 Aralık 2007

WordPress'de yorumları sıralama

WordPress 5 Yorum »

WordPress’de varsayılan olarak yorumlar tarih sırasına göre listelenir. Ancak çoğu kişi bunun tersten yapılmasını ister, yani en son yazılan yorum en başta görünsün isterler. Bunu yapmak için WP’nin dosyalarına müdahele etmemiz gerekiyor, tabi ki bunu yapan bir eklenti ortaya çıkmazsa. Eğer daha önce WP dosyalarını düzenlemediyseniz ya da düzenlemeyi bilmiyorsanız önce bunu araştırın. İşleme başlayalım, […] devamı »

11 Aralık 2007

Güzel bir AJAX deposu

Ajax Güzel bir AJAX deposu için yorumlar kapalı

Bu aralar WordPress’de AJAX kullanımı ile ilgili araştırmalar yapıyorum. Güzel AJAX scriptlerinin bulunduğu www.bestajaxscripts.com sitesine rastladım. Sitede scriptler kategorilere ayrılmış sunuluyor. Gerçi hotscripts.com yayında oldukça az script var ama yine de gelişmeye açık bir site, tavsiye ederim. devamı »

10 Aralık 2007

Kategorinin Kategorileri Bileşeni (Widget)

WordPress 38 Yorum »

WordPress Türkiye’nin forumunda böyle bir widget isteği olmuştu. Hazır widget nasıl yazılır anlatmışken, bir de böyle bir widget yazayım dedim. Bileşenin yaptığı iş, alt kategorileri bulunan bir kategorinin alt kategorilerinin linklerini liste halinde yan menüye yazmak. devamı »

09 Aralık 2007

WP için bileşen (widget) yazma

WordPress 12 Yorum »

WordPress’te kullanılan bileşenlerden kendiniz de yazmak ister misiniz? devamı »