25 Temmuz 2007

Sunularda Gömülü Ses ve Resimleri Alma

Atölye, Öğrencilerime 7 Yorum »

İnternette binlerce PowerPoint sunusu bulup, izleyebilirsiniz. Bunlar arasında müziğini beğendiğiniz ya da şu resmi alıp kendi sunularımda kullansam çok güzel olur dediğiniz sunular vardır. Peki sunu içerisindeki resimleri ya da gömülü müzikleri nasıl alacağız? devamı »

25 Temmuz 2007

Powerpoint'te Sunuya Ses Gömme

Atölye, Öğrencilerime 8 Yorum »

Konu ile ilgili önceki yazımda sunumuza bir mp3 dosyasını eklemeyi ve yapılması gerekli ayarları anlatmıştım. Bu yazımda ise sununuza ses dosyanızı nasıl gömebileceğinizi anlatacağım. devamı »

25 Temmuz 2007

PowerPoint'te Sunuya Ses Ekleme

Atölye, Öğrencilerime 13 Yorum »

Bazı kişiler eğlenmek, bazı kişiler bir şeyleri paylaşmak ve bazıları da işleri amacıyla PowerPoint’de sunu hazırlarlar. Bu kişilerin birçoğu da etkili sunu hazırlarken bir yerde takılırlar; sunuyu gerçekten etkileyici hale getiren ses ekleme konusunda. Ya ses eklerler, ilk slayttan sonra durur; ya ses ekledikten sonra başka bilgisayarda çalmaz; mp3 dosyasını dosyaya katıştıramadıklarında neyi nasıl yapacaklarını […] devamı »

04 Temmuz 2007

WordPress için Eklenti Yazalım

WordPress 18 Yorum »

WordPress gerçekten güçlü bir blog (günlük) sistemi. Bunu WP’yi inceledikçe hele de WP için eklenti hazırlamak için yaptığım araştırmalar sonucunda daha iyi anladım. Eklenti hazırlama fikri WP’yi bir okul sitesi olarak kullanabilir miyim sorusu sonucunda ortaya çıktı. Genelde okullarımız (bunda Bilsa’nın da etkisi büyük) Joomla ya da PHP-Nuke tarzı CMS’ler ile sitelerini hazırlıyor/hazırlatıyorlar. Bunda da […] devamı »

03 Temmuz 2007

WordPress'in Veritabanı Sınıfı ve Kullanımı

WordPress 6 Yorum »

WordPress’te veritabanı işlemlerini nasıl yapabileceğinizi merak ediyorsanız, eklenti yazmayı planlıyor ancak veritabanını nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız. devamı »

01 Temmuz 2007

ezSQL Veritabanı Sınıfı

Tasarım ve Programlama, WordPress 29 Yorum »

PHP ve MySQL veritabanı ikilisini verimli kullanmak için vazgeçemeyeceğiniz güzellikte bir veritabanı sınıfı. devamı »