16 Haziran 2007

WP ipucu: Yazıları sayfalara bölelim

WordPress 28 Yorum »

WordPress’te uzun yazılarınızı isterseniz sayfalara bölebilirsiniz. Bunun için çok kolay bir yöntem var. devamı »

15 Haziran 2007

Wordpress Eklentisi Yazalım

WordPress 5 Yorum »

Uzun süredir WordPress için eklenti yazma konusunu araştırıp duruyordum. Oldukça ilerleme kaydettiğimi söylemeliyim. Bu konuda yakuter giriş seviyesinde bir yazı yazmıştı. İşin kötü tarafı bu konuda bu yazının dışında yeterli Türkçe kaynak da bulamamamdı. İş yine yabancı sitelere kalmıştı. WordPress’in resmi sitesi WordPress.org’da bu konuda oldukça fazla kaynak olmasına rağmen örnek eksiklikleri ve formal bir […] devamı »

15 Haziran 2007

Buharla çalışan robotlar

Elektronik Buharla çalışan robotlar için yorumlar kapalı

Robotları bilirsiniz, elektrikle çalışan, aptal işler yapabilen mekanik şeylerdir. Bunların bir de buharla çalışanları varmış. Haberi okuyunca çok ilginç ve bana çok hoş geldi. Haberde uzakdoğulu (başka yerden de olamazdı herhalde) ancak Amerika’da yaşayan I-Wei Huang isimli bir kişinin buharla çalışan robotlar yaptığından bahsediliyordu. Şahsın sitesinde yaptığı robotlarla ilgili bilgiler ve çalışan hallerinin video görüntüleri […] devamı »

14 Haziran 2007

Norton Ghost -clone Parametreleri

Atölye, Yazılım 25 Yorum »

Norton ghost’u kullananların en büyük isteklerinden biri, bilgisayarı başlangıç CD’si ile açtıklarında, ghost’un otomatik olarak yedek alması ya da yedekten yükleme yapmasıdır. Bunu sağlamak için ghost’un komut satırı parametrelerini ve -clone parametresinin kullanımını bilmek gerekiyor. Başka bir yazımda bu konudan bahsetmiştim. Bu yazımda ise -clone parametresinin kullanımını anlatacağım. devamı »

13 Haziran 2007

Norton Ghost Parametreleri

Atölye, Yazılım 51 Yorum »

Daha önceki yazılalarımda Norton Ghost 2003 kullanarak Windows’da nasıl yedekleme (Back up) ve geri yükleme (restore) işlemlerini anlatmıştım. BTS’lerdeki bilgisayarlara kurulum yapmamda, problemleri kısa sürede çözmemde ghost oldukça yardımcı olmaktadır. Bir başlangıç CD’si ile bilgisayarı açıp, otomatik olarak imaj alma (back up)/geri yükleme (restore) işlemlerini yaptığımızda, yeme de yanında yat tarzı bir program oluyor. Bu […] devamı »

12 Haziran 2007

Norton Ghost DOS ile imaj alma ve yükleme

Atölye, Yazılım Norton Ghost DOS ile imaj alma ve yükleme için yorumlar kapalı

Daha önceki yazılalarımda Norton Ghost 2003 kullanarak Windows’da nasıl yedekleme (Back up) ve geri yükleme (restore) işlemlerini anlatmıştım. Norton Ghost ile DOS’dan bu işlemlerin nasıl yapılacağını anlatmayı düşünüyordum, ancak bu konuyu ve başka programların kullanışlarını anlatan güzel bir site buldum. Sitemiz www.kitapgibi.com olup, Norton Ghost ile ilgili anlatım burada. Gerçekten kitap gibi yazmışlar. Norton Ghost […] devamı »

10 Haziran 2007

Özürlü olmak Diyarbakır'da mı zor, yoksa?

Tasarım 1 Yorum »

Diyarbakır’da Koşuyolu parkının yakınlarında, geçen Eylül’de patlayan bombanın hemen karşısındaki sokakta oturuyorum. Diyarbakır’ın en işlek semti Ofis. Ofis’den evimin olduğu tarafa gitmek için büyük bir kavşağı geçmeniz gerekiyor. Geçenlerde bu kavşağı geçerken farkettim ki kaldırımların yüksekliği çok fazlaydı, neredeyse yarım metre olup, herhangi bir basamak da yoktu. devamı »

10 Haziran 2007

LOST dizisini izliyor musunuz?

Ortaya Yazılar 4 Yorum »

Evimde televizyon yok, bu nedenle TV’deki dizileri internetten takip ediyorum. Geçenlerde bir arkadaşımdan LOST dizisinin birinci ve ikinci sezon bölümlerini alıp izledim. Her akşam 4-5 bölümü kıpırdamadan izlediğimi söylersem sanırım diziyi ne kadar beğendiğimi anlayabilirsiniz. Bugün eanlat.com’da yazılara göz atarken, LOST dizisi ile ilgili bir yazıya yorum yapan çeliker’in günlüğü’ndeki Mükemmel Teori – LOST yazısına […] devamı »

09 Haziran 2007

Adobe Captivate Programını biliyor musunuz?

Yazılım 1 Yorum »

Daha önceden Macromedia Captivate olan ismi Adobe’nin Macromedia’yı satın almasından sonra Adobe Captivate 2 olarak değişmiş. Program ile etkileyici sunular yapabilir, benim de yapmayı planladığım gibi bir programın kullanımını anlatabilir, program kullanım simulasyonyonları hazırlayabilirsiniz. Programın deneme sürümüne buradan programın kullanımı ile ilgili Türkçe anlatıma ise Adobe İstanbul’un buradaki makalesinden ulaşabilirsiniz. Programı özellikle program anlatımında kullanacak […] devamı »

03 Haziran 2007

Öğretmenim kurdele takma bana

Eğitim Öğretmenim kurdele takma bana için yorumlar kapalı

Tüm öğretmenlerimiz için, yüreğinizi ısıtacak bir video: devamı »