28 Mayıs 2007

Ajax'a Hızlı Bir Giriş

Ajax Ajax’a Hızlı Bir Giriş için yorumlar kapalı

AJAX (eyceks) terimi, Asynchronous JavaScript And XML kelimelerinin baş harflerinden türetilmiştir. Yazının başlığına bakıp da AJAX’a giriş için birşeyler yazacağımı sanmayın. Sadece AJAX’a giriş yapacaklar için birkaç kaynak vereceğim. Bunlardan ilki ve benim de en çok sevdiğim AJAX-TR web sitesi. Diğerleri ise Ceviz.net’in ajax makaleleri, nothingrows.net – Ajax, w3shcools ajax, ajaxlessons, Best Ajax Scripts. devamı »

25 Mayıs 2007

Bir bilgisayarı nasıl bozarsınız?

Ortaya Yazılar 1 Yorum »

Bu soru uzun bir süre önce Memurlar.Net’in forum sayfasında sorulmuştu. Bugün yine mesajları okudum da çok hoş şeyler yazılmış/yazmışım. Sizlerle de paylaşayım istedim. Benim yazdıklarımla başlayacak olursak; devamı »

20 Mayıs 2007

Norton Ghost imaj'dan geri yükleme (Restore)

Atölye 9 Yorum »

Norton ghost ile ilgili önceki yazımda programı kullanarak C’nin yedeğini D’ye imaj dosyası olarak almıştım. Bu yazımda ise bu imaj dosyasından geri yüklemeyi anlatacağım. devamı »

20 Mayıs 2007

Norton Ghost ile imaj oluşturma (Back up)

Atölye 7 Yorum »

Bilgisayarına sık sık format atmayı sevenler için format sırasında kaybettikleri zaman oldukça can sıkıcıdır. Hele de işletim sistemini kurduktan sonra programları kurmak tam bir işkencedir. Nereden baksanız 2-3 saat bu işe harcanmış olur. İşte tam burada çözüm olarak karşımıza Norton Ghost programı karşımıza çıkıyor. devamı »

09 Mayıs 2007

Ağ destekli Başlangıç CD'si hazırlama

Atölye 1 Yorum »

Önceki yazımda ağ destekli başlangıç disketi oluşturmayı anlatmıştım. Bu yazımda ise www.netbootdisk.com’daki başlangıç disketini kullanarak, nasıl ağ destekli başlangıç CD’si oluşturabileceğimizi anlatacağım. İhtiyacımız olanlar: devamı »

08 Mayıs 2007

Nero ile başlangıç CD'si oluşturalım

Atölye 29 Yorum »

Bir sonraki yazımda ağ destekli başlangıç (bootable) CD oluşturmayı anlatacaktım. Yazımda Nero ile bootable CD yazma işlemini anlatmak yerine başka bir siteye link vermeyi düşünüyordum. Ancak aramalarıma rağmen, sadece bootable CD yazmayı anlatan bir kaynak bulamadım. Hemen her yerde SP1-2 entegreli, bootable WinXP CD’nin nasıl oluşturulacağı anlatıyordu. Sadece bootable CD yazma konusunu merak edenler için […] devamı »

07 Mayıs 2007

Ağ destekli başlangıç disketi

Atölye 3 Yorum »

Bu hafta okulda, bilgisayarlara dreamweaver, flash gibi Macromedia programlarını, adobe elements programını kurmamızı istediler. Yazarlık eğitimi gibi bir kurs vereceklermiş. İngilizce bilmeyen, programlama mantığına sahip olmayanlara nasıl anlatacaklarsa, bence tamamen kaynak israfı. Neyse, programları kurmaya başladım, ancak bilgisayarlardaki Winschool lite marka recovery kartları problem yarattı. Kurulumların ardından, sabit disk okuma hatası veriyor, bazen de bilgisayar […] devamı »