28 Nisan 2007

Bilim ve Teknik Dergisi Kendimiz Yapalım Köşesi

Eğitim, Elektronik 4 Yorum »

Elektronik sitelerine, insanların çoğu hobi amaçlı devreleri bulmak için girmektedir. Kayan yazı, ses kayıt, çizgi izleyen robot devreleri vs.  bu tür sitelerde çokça aranan devrelerdir. Bilim ve Teknik Dergisini takip edenler, dergide kendimiz yapalım köşesini bilirler. Bu köşede genellikle hobi amaçlı devrelere yer verilir. İşte bu devreleri ve açıklamalarını dergi internet ortamında paylaşmış. Kendimiz yapalım […] devamı »

28 Nisan 2007

Tubitak'ın Dijital Elektronik Sayfası

Elektronik 1 Yorum »

Şu an bu yazıyı okumak için kullandığınız bilgisayarın temelinde dijital elektronik yatmaktadır. Eğer bir gün Robotlarla, akıllı ev sistemleriyle, yapay zekaya sahip makinelerle uğraşmaya karar verirseniz; ilk öğrenmeniz gerekenler Dijital Elektroniğin temelleridir. Tubitak temel dijital elektronik konularını anlatan ve basit uygulamalar yapabilmenizi sağlayan bir sayfa hazırlamış. Bilim ve Teknik Dergisi içerisinde yer alan bilgi paketlerinden biri olan […] devamı »

24 Nisan 2007

Kütüphanelerimizin Hazin Durumu

Eğitim 4 Yorum »

Mart ayının son pazartesi gününü kapsayan hafta Kütüphane (Kütüphanecilik, Kütüphaneler, Kütüphaneciler…) haftası olarak kutlanmaktaymış. Ne yazık ki bir öğretmen olmama rağmen neredeyse bir ay sonra farkettim. Farketmemi sağlayan ise birkaç gün önce okuduğum bir gazete haberiydi. devamı »

24 Nisan 2007

Tasarım ve Alışkanlıklar

Tasarım 1 Yorum »

Sayın Mehmet Doğan’ın Altı Üstü Tasarım adlı web sitesindeki yazılarını büyük bir zevkle okumaktayım. Web tasarımı ve ürün pazarlama konusundaki yazıları, bu işe yepyeni ilkeler ve yaklaşımlar getirmektedir. Yazılarını okuduktan sonra tasarım hakkındaki düşüncelerim oldukça değişti, modern tanımlamayla “aydınlandım”. devamı »

24 Nisan 2007

Hayalimdeki Teknoloji

Öğrencilerime 20 Yorum »

Okuyacağınız yazı, tarafımdan öğrencilerime (8. sınıflar + 7-F) verilen “Akıllı Ev Sistemleri Temelinde Hayalinizdeki Teknoloji” konulu ödevin sonuçlarının derlenmesiyle oluşturulmuştur. Yazı ile ilgili açıklamalar notlar bölümünde yer almaktadır, notların okunması rica olunur. devamı »

21 Nisan 2007

Başlarken

Kişisel 12 Yorum »

Merhaba, siteme hoşgeldiniz. Uzun bir süredir elimde tuttuğum siteyi en sonunda aktifleştirdim. Uzun bir süre pasif olmasının sebebi ise, kendi CMS’mi kendim yazmak istememdi. Çünkü mevcut olanlar düşündüklerimi gerçekleştirme yönünde yetersiz kalıyordu. Ta ki 2-3 haftadır incelemekte olduğum WordPress’le tanışana ve WordPress’le yapılanları görene kadar. “Bilgi paylaştıkça çoğalır” felsefesine inanan biri olarak, benim de paylaşabileceğim, […] devamı »